ეძიებდე და ჰპოვებდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 ივნისი. - N127(672). - 4 გვ.[MFN: 4095]
პერსონალია:  სოსელია გივი.
გეოგ.დასახელება:  ზუგდიდი; ბოლნისი; ოზურგეთი.
თერჯოლას საკუთარი ტელევიზია აქვს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 ივნისი. - N127(672). - 4 გვ.[MFN: 4096]
1. ფეროშენადნობთა ქარხანაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 ივნისი. - N127(672). - 4 გვ.[MFN: 4097]
1. იმედისმომცემი გეგმები დაისახა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 ივნისი. - N127(672). - 4 გვ.[MFN: 4098]
პერსონალია:  ინჯია ფრიდონ (კავშირგაბმულობის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  თელავი; გურჯაანი.
რუსეთის ხელმძღვანელობა ბოლოს და ბოლოს რეალურად მიდის იმ დასკვნამდე, რომ მას ისევე სჭირდება ერთიანი, მთლიანი და დემოკრატიული, ძლიერი საქართველო, როგორც საქართველოს სჭირდება ღირსეული პარტნიორი რუსეთის სახით / შევარდნაძე ე. ; [ჩაიწერა] ონიანი ნატო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 ივნისი. - N125(670). - 1 გვ.[MFN: 4099]
პერსონალია:  გოცირიძე რომან (ვიცე-პრემიერი).
1. ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო ამერიკის კონგრესის წევრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 ივნისი. - N125(670). - 1 გვ.[MFN: 4100]
პერსონალია:  ევანსი კუპერ (პროგრამა "ვოკას" ექსპერტი).
დადგენილება : "საქართველოს რესპუბლიკის ეროვნული ბანკის შესახებ" კანონში დამატების შეტანის თაობაზე / გოგუაძე ვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 ივნისი. - N125(670). - 1 გვ.[MFN: 4101]
დადგენილება : საქართველოს რესპუბლიკის კუპონების მიმოქცევის შესახებ / გოგუაძე ვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 ივნისი. - N125(670). - 1 გვ.[MFN: 4102]
1. დანიშვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 ივნისი. - N125(670). - 1 გვ.[MFN: 4103]
პერსონალია:  ლემონჯავა ანატოლი (ჩხოროწყუს რაიონის გამგეობის თავმჯდომარე).
სამშობლო - უპირველესი საზრუნავი! / ჩიკვაიძე ა. ; [ჩაიწერა] შენგელია ალექსანდრე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 ივნისი. - N125(670). - 1,3 გვ.[MFN: 4104]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ნაზარბაევი.
საკვანძო სიტყვები:  თურქეთი, ირანი, სომხეთი, აზერბაიჯანი, უკრაინა, ყაზახეთი, რუსეთი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 406 | 407 | 408 | 409 | 410 | 411 | 412 | 413 | 414 | 415 | 416 |  შემდეგი »  ბოლო »»