ანოტაცია:  ერემო ცერცვაძის გარდაცვალების გამო
თემატიკა:  ქართველი გეოლოგები.
არამი ლუკმა ჯერ არავის შერგებია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1 გვ.[MFN: 42434]
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნული ანტიკორუფციული პროგრამის ძირითადი მიმართულებების პროექტის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ანტიკორუფცია.
1. თავაძე, შორენა
"ფოტოგრაფია მთელი ჩემი ცხოვრებაა" / შორენა თავაძე, ანა ჯანიკაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1,2 გვ.[MFN: 42435]
ანოტაცია:  ალექსანდრე სააკოვის პერსონალური გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  სააკოვი ალექსანდრე (საქართველოს ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე).
1. ინფორმაცია : შესაძლებელია, მინსკში შეიკრიბონ : ახალი ავიარეისები : ქართველი ოფიცრები ნეაპოლში გაემგზავრნენ / [მოგვაწოდა] პრაიმ-ნიუსმა ; საქინფორმმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1 გვ.[MFN: 42436]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); იაროვი იური (დსთ აღმასრულებელი მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, ავიარეისი, ავიაკომპანია, კონფერენცია.
1. ათ დღეში 149 ჩვილი დაიბადა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1 გვ.[MFN: 42437]
პერსონალია:  ჯვებენავა გიორგი (პროფესორი).
ორგანიზაცია:  სამშობიარო სახლი "ორიონი".
სახელმწიფოს არსებობა აუცილებლად გულისხმობს საიდუმლოების დაცვას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 2 გვ.[MFN: 42438]
პერსონალია:  ნაჭყებია გიორგი (სახელმწიფო საიდუმლეობის დაცვის სახელმწიფო ინსპექციის უფროსი).
თემატიკა:  სახელმწიფო საიდუმლოების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  უშიშროება.
გზების რეაბილიტაციას საიმედო მომავალი აქვს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 2 გვ.[MFN: 42439]
ანოტაცია:  საავტომობილო გზების რეაბილიტაციისა და მოდერნიზაციისათვის უცხოური კრედიტებისა და ინვესტიციების შესახებ
პერსონალია:  სარალიძე ბორის (საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საავტომობილო გზები.
საკვანძო სიტყვები:  ინვესტიცია, კრედიტი.
დიტერ ბოდენის პროტესტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 2 გვ.[MFN: 42440]
პერსონალია:  ბოდენი დიტერ (გაეროს წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  გაერო.
"დოქსოპულო, შენ დედა გყავს?" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 3 გვ.[MFN: 42441]
ანოტაცია:  რუსული ქსენოფობიის და მავანთა ძალისხმევით, რუსეთში ანტიქართული განწყობილების გაძლიერების შესახებ
პერსონალია:  ჭკუასელი ვახტანგ.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4240 | 4241 | 4242 | 4243 | 4244 | 4245 | 4246 | 4247 | 4248 | 4249 | 4250 |  შემდეგი »  ბოლო »»