საქართველოს გეოლოგიის სახელმწიფო დეპარტამენტი
ერემო ცერცვაძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 11 ნოემბერი. - N298(3699). - 8 გვ.[MFN: 42433 ]
ანოტაცია: ერემო ცერცვაძის გარდაცვალების გამო
თემატიკა: ქართველი გეოლოგები .
კუხიანიძე, დავით
არამი ლუკმა ჯერ არავის შერგებია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1 გვ.[MFN: 42434 ]
ანოტაცია: საქართველოს ეროვნული ანტიკორუფციული პროგრამის ძირითადი მიმართულებების პროექტის შესახებ
საკვანძო სიტყვები: ანტიკორუფცია .
თავაძე, შორენა
"ფოტოგრაფია მთელი ჩემი ცხოვრებაა" / შორენა თავაძე, ანა ჯანიკაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1,2 გვ.[MFN: 42435 ]
ანოტაცია: ალექსანდრე სააკოვის პერსონალური გამოფენის შესახებ
პერსონალია: სააკოვი ალექსანდრე (საქართველოს ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები: გამოფენა .
ინფორმაცია : შესაძლებელია, მინსკში შეიკრიბონ : ახალი ავიარეისები : ქართველი ოფიცრები ნეაპოლში გაემგზავრნენ / [მოგვაწოდა] პრაიმ-ნიუსმა ; საქინფორმმა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1 გვ.[MFN: 42436 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); იაროვი იური (დსთ აღმასრულებელი მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: სხდომა, ავიარეისი, ავიაკომპანია, კონფერენცია .
ათ დღეში 149 ჩვილი დაიბადა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 1 გვ.[MFN: 42437 ]
პერსონალია: ჯვებენავა გიორგი (პროფესორი).
ორგანიზაცია: სამშობიარო სახლი "ორიონი" .
სახელმწიფოს არსებობა აუცილებლად გულისხმობს საიდუმლოების დაცვას // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 2 გვ.[MFN: 42438 ]
პერსონალია: ნაჭყებია გიორგი (სახელმწიფო საიდუმლეობის დაცვის სახელმწიფო ინსპექციის უფროსი).
თემატიკა: სახელმწიფო საიდუმლოების დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: უშიშროება .
გზების რეაბილიტაციას საიმედო მომავალი აქვს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 2 გვ.[MFN: 42439 ]
ანოტაცია: საავტომობილო გზების რეაბილიტაციისა და მოდერნიზაციისათვის უცხოური კრედიტებისა და ინვესტიციების შესახებ
პერსონალია: სარალიძე ბორის (საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საავტომობილო გზები .
საკვანძო სიტყვები: ინვესტიცია, კრედიტი .
დიტერ ბოდენის პროტესტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 2 გვ.[MFN: 42440 ]
პერსონალია: ბოდენი დიტერ (გაეროს წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: გაერო .
არჩვაძე, იოსებ
"დოქსოპულო, შენ დედა გყავს?" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 3 გვ.[MFN: 42441 ]
ანოტაცია: რუსული ქსენოფობიის და მავანთა ძალისხმევით, რუსეთში ანტიქართული განწყობილების გაძლიერების შესახებ
პერსონალია: ჭკუასელი ვახტანგ .
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4240 | 4241 | 4242 | 4243 | 4244 | 4245 | 4246 | 4247 | 4248 | 4249 | 4250 | შემდეგი » ბოლო »»