ბუნტი, რომელიც სჭირდება ქალაქს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 21 ნოემბერი. - N306(3707). - 4 გვ.[MFN: 42622]
ანოტაცია:  ხეების უკანონოდ ჭრა თბილისის ქუჩებში
პერსონალია:  სვანიძე ნუგზარ (არქიტექტორი); ჩიგოგიძე ბიძინა (არქიტექტორი); კურცხალია მერაბ (არქიტექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს ბუნება.
საკვანძო სიტყვები:  ქუჩები, ეკოლოგია.
საქონლის შემოტანა უნდათ, ბაჟის გადახდა - არა! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 21 ნოემბერი. - N306(3707). - 4 გვ.[MFN: 42623]
ანოტაცია:  1999 წლის 10 თებერვალს, თბილისში რეგისტრირებულ შპს "ლინდას" სახელზე ინდოეთიდან შემოტანილი გაყინული საქონლის ხორცის შესახებ
პერსონალია:  სარქისიანი იური (შპს "ლინდას" დირექტორი); ტალახაძე მ. (მებაჟე ინსპექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს საბაჟო დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  შპს "ლინდა".
1. ლორდები აღარ დაიბადებიან / [უძღვებიან] არჩილ მანჯგალაძე ; კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 21 ნოემბერი. - N306(3707). - 5 გვ.[MFN: 42624]
ანოტაცია:  ლორდთა პალატის შთამომალობაზე
პერსონალია:  ჰერდი ლორდი (ბრიტანეთის ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  ინგლისი.
საკვანძო სიტყვები:  პალატა, ბრიტანეთი.
1. გეგეჭკორი, არნოლდ
წყაროების გზით-ტროპიკულ აფრიკაში : დარ-ეს-სალამი - აღმოსავლეთ აფრიკის ჭიშკარი : დასაწყისი იხ. "სრ" N305. გაგრძელება იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 21 ნოემბერი. - N306(3707). - 5 გვ.[MFN: 42625]
ანოტაცია:  სურათებზე: კილიმანჯაროს მთა, დარ-ეს-სალამი
თემატიკა:  ახლო აღმოსავლეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ეკვატორი.
თითქმის დაუჯერებელი, მაგრამ... ნამდვილი ამბავი : ნარკვევი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 21 ნოემბერი. - N306(3707). - 6,7 გვ.[MFN: 42626]
ანოტაცია:  ამილახვრებისა და ლომოურების ამბავი.სურათებზე: და-ძმა ლომოურები, გორის მომღერალთა გუნდი, დიმიტრი ამილახვარი
პერსონალია:  გაბუნია ნატო; ცაგარელი ავქსენტი (დრამატურგი).
თემატიკა:  გენეალოგია.
საკვანძო სიტყვები:  შთამომავლობა, ოჯახი.