საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოება, პოეტები.
1. *** // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 21 ნოემბერი. - N306(3707)[MFN: 42628]
ბაღაფში კვლავ უცილობლობს! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 თებერვალი. - N20 (5621). - 4 გვ.[MFN: 42629]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტისა და თვითგამოცხადებული აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის შესაძლო შეხვედრასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაღაფში სერგეი (თვითაღიარებული აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ზემო აფხაზეთი, ჯარის გაყვანა, რეზოლუცია.
ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო იური იაროვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1 გვ.[MFN: 42630]
ანოტაცია:  ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის აღმასრულებელი მდივანი იური იაროვი
პერსონალია:  იაროვი იური (თანამეგობრობის აღმასრულებელი მდივანი).
ანოტაცია:  21 ნოემბერს მინსკში განიხილეს დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის ქვეყნების მეთაურთა სამიტის დღის წესრიგი
პერსონალია:  იაროვი იური (დსთ აღმასრულებელი მდივანი); არსენიშვილი გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  თანამეგობრობა, შეხვედრა.
შრომის კანონთა კოდექსის სრულყოფისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1 გვ.[MFN: 42632]
ანოტაცია:  შრომის კანონთა კოდექსისა და საქართველოს კონსტიტუციას შორის შესაბამისობის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს შრომის კანონი.
საკვანძო სიტყვები:  კონსტიტუცია, ხელფასი.
" დაე, ყოველ გიორგის ქვეყნისათვის მსახურებით დაემტკიცებინოს, რომ ღირსია ამ სახელისა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1,2 გვ.[MFN: 42633]
ანოტაცია:  თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლეში გამართული შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  თევდორაძე ჟუჟუნა (პედაგოგი); ლორთქიფანიძე გიგა (ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე); გეგეჭკორი გიორგი (სახალხო არტისტი); მამა გიორგი (მოძღვარი); შენგელაია გიორგი (კინორეჟისორი).
თემატიკა:  ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  ავტოკეფალია, რწმენა.
1. საქართველოს საპატრიარქოს პრესცენტრი
წმინდა დიდმოწამე გიორგის რწმენის სიმტკიცით, უფლის სიყვარულით, ღვთის ძალით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1,2 გვ.[MFN: 42634]
ანოტაცია:  8 ნოემბერს, მართლმადიდებელმა ეკლესიამ აღნიშნა მთავარანგელოზ მიქაელისა და სხვათა უხორცოთა ზეცისა ძალთა კრების ხსენება
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. საეკლესიო დღესასწაულები.
საკვანძო სიტყვები:  ეკლესია, წირვა-ლოცვა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4259 | 4260 | 4261 | 4262 | 4263 | 4264 | 4265 | 4266 | 4267 | 4268 | 4269 |  შემდეგი »  ბოლო »»