" დაე, ყოველ გიორგის ქვეყნისათვის მსახურებით დაემტკიცებინოს, რომ ღირსია ამ სახელისა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1,2 გვ.[MFN: 42633]
ანოტაცია:  თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლეში გამართული შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  თევდორაძე ჟუჟუნა (პედაგოგი); ლორთქიფანიძე გიგა (ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე); გეგეჭკორი გიორგი (სახალხო არტისტი); მამა გიორგი (მოძღვარი); შენგელაია გიორგი (კინორეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  ავტოკეფალია, რწმენა.
1. საქართველოს საპატრიარქოს პრესცენტრი
ანოტაცია:  8 ნოემბერს, მართლმადიდებელმა ეკლესიამ აღნიშნა მთავარანგელოზ მიქაელისა და სხვათა უხორცოთა ზეცისა ძალთა კრების ხსენება
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. საეკლესიო დღესასწაულები.
საკვანძო სიტყვები:  ეკლესია, წირვა-ლოცვა.
ევროგაერთიანება ამტკიცებს "საქართველოს რესპუბლიკის" სარედაქციო ინიციატივით მომზადებულ პროექტს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1,2 გვ.[MFN: 42635]
ანოტაცია:  ევროგაერთიანების მიერ "ტრასეკას" ახალი ბიუჯეტის დამტკიცების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ტრასეკა, ტრანსპორტი, კონფერენცია.
შესაძლოა, გადაიტანონ რუსეთ-საქართველოს მოლაპარაკების გამართვის ვადა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1,2 გვ.[MFN: 42636]
ანოტაცია:  შეხვედრის დროს განიხილეს მოლაპარაკების მეხუთე რაუნდის დღის წესრიგი
პერსონალია:  მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს სახელმციფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის სამხედრო მოსამსახურეთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოებისა და წახალისების შესახებ : 2000 წლის 21 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1 გვ.[MFN: 42637]
პერსონალია:  ბატკუაშვილი იური (პოლკოვნიკი); თავბერიძე ლევან (კაპიტანი); ნაროზაული ომარ (სერჟანტი); შველიძე ზაზა (უფროსი სერჟანტი); ექსუზიანი სამველ (ვიცე-პოლკოვნიკი); ლურსმანაშვილი ამირან (ვიცე-პოლკოვნიკი).
საქართველოს კანონი : "საჯარო სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე : 2000 წლის 10 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 2 გვ.[MFN: 42638]
თემატიკა:  "საჯარო სამსახურის შესახებ" - საქართველოს კანონი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ენერგეტიკული კრიზისის მიზეზების შესწავლისა და ელექტროენერგიით ქვეყნის უზრუნველყოფის პერსპექტიული და მოკლევადიანი გეგმის შესამუშავებლად სახელმწიფო საგანგებო კომისიის შექმნის შესახებ : 2000 წლის 18 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 2 გვ.[MFN: 42639]
მეზობელი ქვეყნების ენერგოსისტემიდან მიღებული ელექტროენეგიის ღირებულების ანაზღაურებისა და მათთან პარალელური მუშაობის უზრუნველყოფის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 1 გვ.[MFN: 42640]
ანოტაცია:  განიხილეს წინადადებები რუსეთისა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემების წინაშე არსებული დავალიანების დაფარვის გზების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  დავალიანება, ტარიფი, სათბობი.
თბილისს ათის ნაცვლად ხუთი რაიონი ექნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 2 გვ.[MFN: 42641]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის განკარგულებით არჩევნებამდე გაუქმნდა თბილისის გამგეობები და რაიონები
პერსონალია:  ზოდელავა ვანო (თბილისის მერი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმა, რაიონები, რეორგანიზაცია.
პენსიონერებს ვალებს დაუბრუნებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 22 ნოემბერი. - N307. - 3 გვ.[MFN: 42642]
ანოტაცია:  პენსიათა გაცემის საქმეში არსებული დავალიანებების მტკივნეული საკითხის განხილვით დაიწყო ტრადიციული ბრიფინგი საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში
პერსონალია:  ჯორბენაძე ავთანდილ (მინისტრი); ურუშაძე რამაზ (ჯანმრთელობის დაცვის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  სოციალურად დაუცველი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4260 | 4261 | 4262 | 4263 | 4264 | 4265 | 4266 | 4267 | 4268 | 4269 | 4270 |  შემდეგი »  ბოლო »»