*** // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 1 გვ.[MFN: 42740]
ანოტაცია:  გიორგობის დღესასწაულზე საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი მშობლიურ სოფელ სნოს ეწვია
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი).
გეოგ.დასახელება:  სნო.
საკვანძო სიტყვები:  ქველმოქმედება.
1. ჩაჩუა, მიხეილ
ბერმუხა : ოთარ ჩხეიძის დაბადების 80 წლისთავის გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 1,6 გვ.[MFN: 42741]
ანოტაცია:  ოთარ ჩხეიძის ცხოვრებისა და შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ჩხეიძე ოთარ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  იუბილე, მილოცვა.
1. ზარგინავა, თინა
"მშვიდობა ყოველთა": ფიქრები, მოსაზრებები, დასკვნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 1,6 გვ.[MFN: 42742]
ანოტაცია:  გაზეთის - "მშვიდობა ყოველთა"- მასალათა განხილვა
პერსონალია:  შევარდნაძე ნანული (ასოციაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ასოციაცია, ქველმოქმედება, საქმიანობა.
1. იგარკა, ბენჟამენ
"თაოდ წუნდებულთ დაიწყეს სხვათა დადება წუნისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 1,3 გვ.[MFN: 42743]
პერსონალია:  რამიშვილი ლევან (გაზეთ "რეზონანსის" მორიგე რედაქტორი).
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : საქართველოს კონტროლის პალატისათვის ქ. თბილისის ისნის რაიონის გამგეობის შენობის ბალანსზე გადაცემის შესახებ : 2000 წლის 24 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 3 გვ.[MFN: 42744]
საკვანძო სიტყვები:  ბრძანება.
ენერგო კრიზისი დაძლეული იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 3 გვ.[MFN: 42745]
ანოტაცია:  27 ნოემბერს სახელმწიფო მინისტრის გიორგი არსენიშვილის ხელმძღვანელობით ენერგოკრიზისის მიზეზების შემსწავლელი საკოორდინაციო შემსწავლელი ჯგუფის თათბირი გაიმართა
პერსონალია:  არსენიშვილი გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  "ეი-ი-ეს თელასი", თბოელექტროცენტრალი.
1. ადეიშვილი, მერაბ
ახალი სამინისტრო ახალი პარამეტრებით... : ინტერვიუ საქართველოს ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრთან / [ესაუბრა] გია ჭელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 3 გვ.[MFN: 42746]
ანოტაცია:  "ევრაზიის დერეფანი" ენდა გახდეს სამაგალითო მარშრუტი მსოფლიოს ტვირთგადამზიდველებისათვის
პერსონალია:  ადეიშვილი მერაბ (ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-ევროპის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  "ტრასეკა".
სამიზნე - ერთი, დარტყმა - ხუთი მიმართულებით : დასასრული, დასაწყისი იხ. "სრ" N304-305 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 4 გვ.[MFN: 42747]
პერსონალია:  ლომინაშვილი პაატა; ჭიკაძე მერაბ; ლორია გიორგი; მხეიძე დავით; მურვანიძე ვახტანგ ("წითელ ხიდის" საფინანსო საგადასახადო და სტატისტიკის განყოფილების ინსპექტორები).
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო.
1. დოლიძე, მირზა
თურმე ამდენი ფული ბუამ შეჭამა / [მოამზადა] ბონდო გულიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 4 გვ.[MFN: 42748]
ანოტაცია:  სამართალდამცავი ორგანოების მიერ თანამდებობის პირთა დაკავების შესახებ დიდძალი სახელმწიფო თანხების დატაცების გამო
პერსონალია:  გიგინეიშვილი ე. (შპს "ბორდონას" დირექტორი); ტყეშელაშვილი მ. (ასოციაცია "საჩინოს" პრეზიდენტი); კირცხალია გ. (შპს "მინაგოს ბანკის" მმართველი); ბუაჩიძე თ. (საქართველოს სამხედრო საზღვაო ძალების იურიდიული სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  კორუფცია. ეკონომიკური დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები:  პროკურატურა, გამოძიება.
1. ბაძაღუა, მალხაზ
საჭიროა ერთიანი ძირითადი მიზეზის ჩამოყალიბება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 4 გვ.[MFN: 42749]
ანოტაცია:  "ეროვნული ანტიკორუფციული პროგრამის ძირითადი მიმართულებების" პროექტი მნიშვნელოვანი და მისასალმებელი ნაბიჯია სამოქალაქო საზოგადოებაში მიმდინარე ანტიკორუფციულ მოძრაობაში
საკვანძო სიტყვები:  ანტიკორუფციული პროგრამა, პროექტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4270 | 4271 | 4272 | 4273 | 4274 | 4275 | 4276 | 4277 | 4278 | 4279 | 4280 |  შემდეგი »  ბოლო »»