საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : საქართველოს კონტროლის პალატისათვის ქ. თბილისის ისნის რაიონის გამგეობის შენობის ბალანსზე გადაცემის შესახებ : 2000 წლის 24 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 3 გვ.[MFN: 42744]
ენერგო კრიზისი დაძლეული იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 3 გვ.[MFN: 42745]
ანოტაცია: 27 ნოემბერს სახელმწიფო მინისტრის გიორგი არსენიშვილის ხელმძღვანელობით ენერგოკრიზისის მიზეზების შემსწავლელი საკოორდინაციო შემსწავლელი ჯგუფის თათბირი გაიმართა
ახალი სამინისტრო ახალი პარამეტრებით... : ინტერვიუ საქართველოს ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრთან / [ესაუბრა] გია ჭელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 3 გვ.[MFN: 42746]
ანოტაცია: "ევრაზიის დერეფანი" ენდა გახდეს სამაგალითო მარშრუტი მსოფლიოს ტვირთგადამზიდველებისათვის
პერსონალია:ადეიშვილი მერაბ (ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრი).
სამიზნე - ერთი, დარტყმა - ხუთი მიმართულებით : დასასრული, დასაწყისი იხ. "სრ" N304-305 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 4 გვ.[MFN: 42747]
თურმე ამდენი ფული ბუამ შეჭამა / [მოამზადა] ბონდო გულიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 4 გვ.[MFN: 42748]
ანოტაცია: სამართალდამცავი ორგანოების მიერ თანამდებობის პირთა დაკავების შესახებ დიდძალი სახელმწიფო თანხების დატაცების გამო
პერსონალია:გიგინეიშვილი ე. (შპს "ბორდონას" დირექტორი); ტყეშელაშვილი მ. (ასოციაცია "საჩინოს" პრეზიდენტი); კირცხალია გ. (შპს "მინაგოს ბანკის" მმართველი); ბუაჩიძე თ. (საქართველოს სამხედრო საზღვაო ძალების იურიდიული სამსახურის უფროსი).
საჭიროა ერთიანი ძირითადი მიზეზის ჩამოყალიბება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 28 ნოემბერი. - N311(3712). - 4 გვ.[MFN: 42749]
ანოტაცია: "ეროვნული ანტიკორუფციული პროგრამის ძირითადი მიმართულებების" პროექტი მნიშვნელოვანი და მისასალმებელი ნაბიჯია სამოქალაქო საზოგადოებაში მიმდინარე ანტიკორუფციულ მოძრაობაში