ლიზა ჭუმბურიძე - ბიწაძე : გახსენება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 29 ნოემბერი. - N312(3713). - 8 გვ.[MFN: 42787]
ანოტაცია:  ლიზა ჭუმბურიძე-ბიწაძის გარდაცვალების გამო
საქართველო ევროპის ხელოვანთა ასოციაციის კონგრესზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 29 ნოემბერი. - N312(3713). - 8 გვ.[MFN: 42788]
ანოტაცია:  ესპანეთის ქალაქ ესკარიოლში გაიმართა ევროპის ხელოვანთა ასოციაციის ყოველწლიური კონგრესი, სადაც საქართველოს შემოქმედებითი კავშირის წევრებიც მონაწილეობდნენ
პერსონალია:  დავითაია ვახტანგ (არქიტექტორი); ყიფიანი გიორგი (არქიტექტორი); სუხიშვილი თენგიზ (საქართველოს ქორეოგრაფთა კავშირის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  კულტურული ღირებულებანი, კონგრესი.
სავიზო რეჟიმის შემოღება ყველა სუვერენული სახელმწიფოს უფლებაა, მაგრამ ორმაგი სტანდარტებით მოქმედება დაუშვებელია, ეს სწორედ სუვერენული სახელმწიფოს უფლებას ლახავს / [ესაუბრა] ელზა ჯმუხაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1,4 გვ.[MFN: 42789]
ანოტაცია:  საქართველოსა და რუსეთს შორის სავიზო რეჟიმის შემოღების შესახებ
პერსონალია:  ფიჩხაძე შალვა (საგარეო ურთიერთობათა განყოფილების უფროსის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სავიზო რეჟიმი, პოლიტიკა.
გარდაქმნების მიზანია ეკონომიკური პროცესების ნორმალიზება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1,2 გვ.[MFN: 42790]
ანოტაცია:  ეკონომიკაში არსებული პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჩხარტიშვილი ვანო (ეკონომიკის, მრეწველობისა და ვაჭრობის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  პროგრამა, პროექტი, რეფორმა.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ე. ციციშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 26 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1 გვ.[MFN: 42791]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ნ. ვახანიას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 26 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1 გვ.[MFN: 42792]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ჯ. წივილაძის III ხარისხის ვახტანგ გორგასლის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 26 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1 გვ.[MFN: 42793]
1. პარლამენტის პრესისა და ინფორმაციის დეპარტამენტი
განსაკუთრებული ინტერესით ელიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1 გვ.[MFN: 42794]
ანოტაცია:  ირანის ელჩმა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს ირანში ოფიციალური ვიზიტის თაობაზე მიწვევა გადასცა
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე); ამინიანი აკბარ (ირანის ელჩი საქართველოში); ქარუმი მეჰდი (მეჯლისის თავმჯდომარე).
1. გახოკიძე, ჯემალ
ქართული სახელმწიფოებრიობის 3000 წელი: უსაფრთხოების ეროვნული ტრადიციები და პრობლემები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1,2,3 გვ.[MFN: 42795]
ანოტაცია:  საქართველოს თავდაცვისა და უშიშროების ახალი სისტემის შექმნა, ჩვენი ქვეყნის რეალური დამოუკიდებლობის დაცვის უმნიშვნელოვანესი პირობაა
პერსონალია:  კისინჯერი ჰენრი (ამერიკელი პოლიტოლოგი); შალიკაშვილი ჯონ-მალხაზ (გენერალი).
თემატიკა:  საქართველოს სახელმწიფოებრიობის ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ჯარი, უსაფრთხოება, უშიშროება, თავდაცვა, ისტორია.
1. საქართველოს გენერალური პროკურატურა
კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა უფრო მწვავე, მკაცრი და შეუქცევადი გახდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1,4 გვ.[MFN: 42796]
ანოტაცია:  საქართველოს გენერალური პროკურატურა ანტიკორუფციულ პროგრამას ანხორციელებს
საკვანძო სიტყვები:  ანტიკორუფცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4275 | 4276 | 4277 | 4278 | 4279 | 4280 | 4281 | 4282 | 4283 | 4284 | 4285 |  შემდეგი »  ბოლო »»