საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ჯ. წივილაძის III ხარისხის ვახტანგ გორგასლის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 26 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1 გვ.[MFN: 42793]
ანოტაცია: საქართველოს თავდაცვისა და უშიშროების ახალი სისტემის შექმნა, ჩვენი ქვეყნის რეალური დამოუკიდებლობის დაცვის უმნიშვნელოვანესი პირობაა
ანოტაცია: საქართველოს გენერალური პროკურატურა ანტიკორუფციულ პროგრამას ანხორციელებს
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეების საქართველოს მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 29 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 2 გვ.[MFN: 42797]
აფხაზეთის ავტონომიური რესპულიკის უმაღლესი საბჭოსა და მინისტრთა საბჭოს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 2 გვ.[MFN: 42798]
ანოტაცია: ავტონომიური რესპუბლიკის ლეგიტიმური ხელისუფლების დაშლისიდეა
პერსონალია:ბრეგაძე სანდრო (ფრაქცია "აღორძირების" წევრი).
"რუსეთის სასაზღვრო ძალებთან ჩვენ ურთიერთგაგებასა და პატივისცემაზე აგებული კოლეგიური ურთიერთობა დავამყარეთ..." // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 4 გვ.[MFN: 42802]