ქართული სახელმწიფოებრიობის 3000 წელი: უსაფრთხოების ეროვნული ტრადიციები და პრობლემები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 1,2,3 გვ.[MFN: 42795]
ანოტაცია: საქართველოს თავდაცვისა და უშიშროების ახალი სისტემის შექმნა, ჩვენი ქვეყნის რეალური დამოუკიდებლობის დაცვის უმნიშვნელოვანესი პირობაა
ანოტაცია: საქართველოს გენერალური პროკურატურა ანტიკორუფციულ პროგრამას ანხორციელებს
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეების საქართველოს მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 29 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 2 გვ.[MFN: 42797]
აფხაზეთის ავტონომიური რესპულიკის უმაღლესი საბჭოსა და მინისტრთა საბჭოს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 2 გვ.[MFN: 42798]
ანოტაცია: ავტონომიური რესპუბლიკის ლეგიტიმური ხელისუფლების დაშლისიდეა
პერსონალია:ბრეგაძე სანდრო (ფრაქცია "აღორძირების" წევრი).
"რუსეთის სასაზღვრო ძალებთან ჩვენ ურთიერთგაგებასა და პატივისცემაზე აგებული კოლეგიური ურთიერთობა დავამყარეთ..." // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 4 გვ.[MFN: 42802]
ანოტაცია: საქართველო-რუსეთის საზღვრის ჩეჩნეთის მონაკვეთზე შექმნილი ვითარების შესახებ
რუსეთი: შიდსი მთელ ქვეყანას ედება / [უძღვებიან] არჩილ მანჯგალაძე ; კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 5 გვ.[MFN: 42803]
ანოტაცია: გაეროსა და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ყოველწლიური ანგარიში მოწმობს, რომ აღმოსავლეთ ევროპასა და რუსეთში შემზარავი სისწრაფით ვრცელდება ადამიანის იმუნოდეფიციტის - აიდ-ის ვირუსი. სურათებზე: აღმოსავლეთ ევროპაში სულ უფრო მეტ ნარკომანს ეყრება შიდსი; შიდსი სწრაფად ვრცელდება რუს მეძავებს შორის