1. საქართველოს საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტი; დარგის პროფკავშირი
ჯემალ მარშანია : გამოსათხოვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 30 ნოემბერი. - N313(3714). - 8 გვ.[MFN: 42818]
ანოტაცია:  ჯემალ მარშანიას გარდაცვალების გამო
"ჩვენი სახით თქვენ მხარდამჭერები გეყოლებათ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1,2 გვ.[MFN: 42819]
ანოტაცია:  გაიმართა საქართველოს პარლამენტის ბიუროს გაფართოებული სხდომა, რომელზედაც საქართველოს ეროვნული ანტიკორუფციული პროგრამის ძირითად მიმართულებებზე იმსჯელეს
პერსონალია:  ჭანტურია ლადო (უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); შენგელაია ელდარ (რეჟისორი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ანტიკორუფცია, სტრუქტურა.
1. ვლადისლავ არძინბას ლევან არძინბამ მუშტი გაარტყა სახეში, აკა არძინბამ ტყვიით დასჭრა ფილტვში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1,2 გვ.[MFN: 42820]
ანოტაცია:  სტატია ეხება ვლადასლავ არძინბას ჯანმრთელობას
პერსონალია:  არძინბა ვლადისლავ (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სეპარატისტული ხელისუფლება, აფხაზეთი.
ედუარდ შევარდნაძე: "შევთანხმდით, რომ სავიზო რეჟიმის შესახებ ცალმხრივად მიღებულ გადაწყვეტილებაში არავითარი დისკრიმინაციული ელემენტი არ უნდა იყოს" : გაიმართა ედუარდ შევარდნაძისა და ვლადიმერ პუტინის პირისპირ შეხვედრა : ედუარდ შევარდნაძე ესაუბრა ჰეიდარ ალიევს / მაია თაბაგარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1 გვ.[MFN: 42821]
ანოტაცია:  შეხვედრაზე განიხილეს ორმხრივი ურთიერთობის მრავალი პროგრამა, მათ შორის ეკონომიკის, ენეგეტიკის, ფინანსების სფეროში, აგრეთვე ვალების რესტრუქტურიზაციის საკითხი
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტი); ალიევი ჰეიდარ (აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  მინსკი, ეკონომიკა, ენერგეტიკა, რუსეთი.
ერთად აღმოვფხვრათ ამ საზარელი სნეულების გავრცელების ტენდენცია : გაეროს გენერალური მდივნის კოფი ანანის მიმართვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1,2 გვ.[MFN: 42822]
ანოტაცია:  მსოფლიო მზადაა იბრძოლოს შიდსის წინააღმდეგ
თემატიკა:  შიდსი.
საკვანძო სიტყვები:  ეპიდემია, მსოფლიო.
1. ბერიძე, თემურ
ქართული სტატისტიკა XXI საუკუნეში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1,2 გვ.[MFN: 42823]
ანოტაცია:  თემურ ბერიძემ მთავრობის სხდომას წარუდგინა საქართველოს სტატისტიკის განვითარების 2001-2005 წლების სახელმწიფო პროგრამა
პერსონალია:  ბერიძე თემურ (სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  პროგრამა, დოკუმენტი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ლ. მუჯირის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 26 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1 გვ.[MFN: 42824]
პერსონალია:  მუჯირი ლევან (პროფესორი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : თ. სხირტლაძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 26 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1 გვ.[MFN: 42825]
პერსონალია:  სხირტლაძე თანგიზ (ინჟინერ-მშენებელი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ე.ვაჩნაძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2000 წლის 26 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1 გვ.[MFN: 42826]
პერსონალია:  ვაჩნაძე ეკატერინე (მსახიობი).
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : სასაზღვრო საგუშაგო "სოლიფერდისათვის" სასაზღვრო ძალების პოლკოვნიკ გ.ლაზიაშვილის სახელის მინიჭების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 1 დეკემბერი. - N314(3715). - 1 გვ.[MFN: 42827]
პერსონალია:  ლაზიაშვილი გ. (პოლკოვნიკი).
საკვანძო სიტყვები:  სახელის მინიჭება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4278 | 4279 | 4280 | 4281 | 4282 | 4283 | 4284 | 4285 | 4286 | 4287 | 4288 |  შემდეგი »  ბოლო »»