გამტაცებლებთან მოლაპარაკება მიმდინარეობს / [მოგვაწოდა] საქინფორმი ; იფრინდა და პრაიმ-ნიუსი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1 გვ.[MFN: 43092 ]
ანოტაცია: მოლაპარაკების შედეგად, გაეროს თანამშრომლებს 13 დეკემბერს გაათავისუფლებენ
პერსონალია: ნაჭყებია მამუკა (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრი); ბლეხაჩა ზბიგნევ (პოლკოვნიკი); კოკინიტიოსი ექსტავიოს (კაპიტანი).
გეოგ.დასახელება: კოდორის ხეობა .
საკვანძო სიტყვები: მძევალი, "ცისფერჩაფხუტიანები", გამოსასყიდი .
პარლამენტმა ბიუჯეტის პროექტი მეორე მოსმენით მიიღო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1,2 გვ.[MFN: 43093 ]
ანოტაცია: რიგგარეშე სესია "საქართველოს 2001 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" კანონპროექტის მეორე მოსმენას დაეთმო
პერსონალია: არსენიშვილი გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: კანონი, სახელმწიფო, ფინანსები .
იაპონიის პრემიერი "მაფიასთან არის შეკრული" / [უძღვებიან] არჩილ მანჯგალაძე ; კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 5 გვ.[MFN: 43094 ]
ანოტაცია: იაპონიის პრემიერ-მინისტრს ორგანიზებულ დამნაშავეობასთან კავშირს მიაწერენ
პერსონალია: მორი იოსირო (იაპონიის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ჟურნალი, სასამართლო, განგსტერი .
მატნელები აცხადებენ, წესრიგს ჩვენ თვითონ დავამყარებთო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1,2 გვ.[MFN: 43095 ]
პერსონალია: შერვაშიძე გიორგი (შინაგანი ჯარების სარდალი); ბაბილაშვილი ჯამლეტ (გენერალური პროკურორი); ბიწაძე ბადრი (სამხედრო პროკურორი).
გეოგ.დასახელება: ახმეტა .
თემატიკა: პანკისის ხეობა .
საკვანძო სიტყვები: ჩეჩნეთი, ლტოლვილი, პიკეტი .
ტუღუში, ირაკლი
საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 5 გვ.[MFN: 43096 ]
პერსონალია: ზოდელავა ვანო (თბილისის მერი).
საკვანძო სიტყვები: მისახლეობა, ელექტროენერგია .
არსენიშვილი, გიორგი
გიორგი არსენიშვილი დარწმუნებულია, რომ თუ მოგვარდება ეკონომიკური პრობლემები საქართველოსა და რუსეთს შორის, პოლიტიკურიც მოწესრიგდება : "საქართველოს რესპუბლიკისა" და "სვობოდნაია გრუზიას" რუდაქტორებს ესაუბრა საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი გიორგი არსენიშვილი / [ესაუბრნენ] არმაზ სანებლიძე ; ტატო ლასხიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1,3 გვ.[MFN: 43097 ]
პერსონალია: მაჭავარიანი მიხეილ (საგადასახადო შემოსავლების მინისტრი); კასიანოვი მიხეილ (რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარე); ხრისტენკო ი. (რუსეთის ვიცე პრემიერი).
თემატიკა: საქართველო რუსეთის ურთიურთობა .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა, ეკონომიკა, "ნულოვანი ვარიანტი", სამიტი, სავიზო რეჟიმი .
გადამწყვეტი სხდომა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 5 გვ.[MFN: 43098 ]
პერსონალია: ბუში ჯორჯ (პრეზიდენტობის კანდიდატი); გორი ალ (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა: არჩევნები ამერიკის შეერთებულ შტატებში .
საკვანძო სიტყვები: ფლორიდა, აშშ .
სურმანიძე, სულიკო
მართლაც, ყველამ თავისი საქმე უნდა აკეთოს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 7 გვ.[MFN: 43099 ]
ანოტაცია: საქართველოს საზღვაო სანაოსნოს შესახებ
პერსონალია: ლომაძე ვახტანგ (მინისტრის მოადგილე); ბერაია პ. (საზღვაო ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს სანაოსნო .
საკვანძო სიტყვები: ნაოსნობა, მეზღვაური, ტრანსპორტი .
შევარდნაძე, ედუარდ
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ზაფხულის ოცდამეშვიდე ოლიმპიური თამაშებისათვის საქართველოს ოლიმპიური ნაკრების გუნდის წევრთა მომზადებაში აქტიურ მონაწილეთა საქართველოს ორდენებით, მედლებით დაჯილდოებისა და წახალისების შესახებ : 2000 წლის 10 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 2 გვ.[MFN: 43100 ]
პერსონალია: გალდავა გიორგი (მწვრთნელი); გრიქუროვი ივანე (მწვრთნელი); გუგავა ბერდია (მწვრთნელი); გურგენიძე რამაზ (მწვრთნელი); დარჩია ბეგი (მწვრთნელი); თურმანიძე ზაზა (მწვრთნელი); კახაბრიშვილი ზურბ (მწვრთნელი); კიკაბიძე შოთა (მწვრთნელი); კულუა სოზარ (მწვრთნელი); მახარაძე ვახტანგ (პოლკოვნიკი); მეტრეველი მერაბ (სპორტის სამმართველოს უფროსი); რეხვიაშვილი თაზო (მწვრთნელი); რობაქიძე რევაზ (იმერეთის სამხარეო ორგანიზაციის თავმჯდომარე); სხირელი ნუგზარ (მწვრთნელი); ტატიშვილი ოთარ (მწვრთნელი); ღონღაძე ანზორ (საქართველოს ტანვარჯიშის სახეობათა ფედერაციის პრეზიდენტი); ყაზარაშვილი თემურ (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის ვიცე პრეზიდენტი); გვინცაძე რევაზ (მწვრთნელი); გიორგაძე ილია (ტანმოვარჯიშე); ერანოსიანი რიტა (ოლიმპიური მუზეუმის თანამშრომელი); მგალობლიშვილი თამაზ (საქართველოს სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელი რუსეთის ფედერაციაში); მეკრავიშვილი ივანე (სპორტის სამმართველოს უფროსის მოადგილე); მჭედლიშვილი ლიანა (საფინანსო დარგის მუშაკი); სიხარულიძე ვაჟა (ეკონომიკურ - საფინანსო სამმართველოს უფროსი); ღლონტი კონსტანტინე (სამმართველოს უფროსი); ჩხაიძე გენადი (მოჭიდავე); ჭანტურია ნიკოლოზ (მწვრთნელი); აბესაძე გია (სპორტული მედიცინის ფედერაციის პრეზიდენტი); აფციაური რუსუდან (ოლიმპიური კომიტეტის საგარეო ურთიერთობის განყოფილების უფროსი); ბაგრატიონი ჯამილ (ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი); ბოლქვაძე თენგიზ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); გაფრინდაშვილი ნონა (ოლიმპიური კომიტეტის საპატიო პრეზიდენტი); გობეჯიშვილი დავით (ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი); გურგენიძე გურამ (ექიმი-მასაჟისტი); ზასოხოვი გოჩა (ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი); ზენაიშვილი ემზარ (ოლიმპიური კომიტეტის გენერალური მდივანი); ზუხბაია ამირან (ოლიმპიური კომიტეტის აფხაზეთის ორგანიზაციის თავმჯდომარე); თავდიშვილი აკკი (სპორტის სამმართველოს უფროსი); თევზაძე თამაზ (ოლიმპიური კომიტეტის წევრი); იმნაიშვილი თამაზ (ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი); კანკავა ვლადიმერ (თბილისის მერიის სპორტისა და ტურიზმის საქალაქო სამსახურის უფროსი); კელიხაშვილი ჯემალ (მასაჟისტი); კინწურაშვილი (დავით); ფმესხი ნარგიზა (სამმართველოს უფროსი); პოღოსიანი დავით (მოჭიდავე); სიხარულიძე რუსუდან (ვიცე-პრეზიდენტი); ფალიანი ზურაბ (კრივის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი); შოშიაშვილი ავთანდილ (გორის საქალაქო სპორტკომიტეტის თავმჯდომარე); ჩიტაშვილი დურმიშხან (სამეცნიერო ჯგუფის ხელმძღვანელი); ჭითანავა ოთარ (სამხარეო ორგანიზაციის თავმჯდომარე); ხაბელოვი ლერი (სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ხაბარელი შოთა (მწვრთნელი); ხაზარაძე მამუკა (ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი); ხომერიკი ოთარ (ფოთის საქალაქო სპორტკომიტეტის თავმჯდომარე); ხოფერია რუსუდან (ბატუტზე მხტომელი).
თემატიკა: ჯილდოები და წარჩინების ნიშნები .
საკვანძო სიტყვები: დადილდოება .
გიორგაძე, ედიშერ
სუპერმძიმეწონოსანთა პირველი მატჩი : კრივის ისტორიიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 7 გვ.[MFN: 43101 ]
ანოტაცია: სურათზე: პრიმო კარნერა
პერსონალია: კარნერი პრიმო (მოკრივე); კომპოლა ვიქტორ (მოკრივე).
თემატიკა: კრივი .
საკვანძო სიტყვები: სპორტი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4306 | 4307 | 4308 | 4309 | 4310 | 4311 | 4312 | 4313 | 4314 | 4315 | 4316 | შემდეგი » ბოლო »»