1. გამტაცებლებთან მოლაპარაკება მიმდინარეობს / [მოგვაწოდა] საქინფორმი ; იფრინდა და პრაიმ-ნიუსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1 გვ.[MFN: 43092]
ანოტაცია:  მოლაპარაკების შედეგად, გაეროს თანამშრომლებს 13 დეკემბერს გაათავისუფლებენ
პერსონალია:  ნაჭყებია მამუკა (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრი); ბლეხაჩა ზბიგნევ (პოლკოვნიკი); კოკინიტიოსი ექსტავიოს (კაპიტანი).
გეოგ.დასახელება:  კოდორის ხეობა.
თემატიკა:  ტერორიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  მძევალი, "ცისფერჩაფხუტიანები", გამოსასყიდი.
პარლამენტმა ბიუჯეტის პროექტი მეორე მოსმენით მიიღო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1,2 გვ.[MFN: 43093]
ანოტაცია:  რიგგარეშე სესია "საქართველოს 2001 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" კანონპროექტის მეორე მოსმენას დაეთმო
პერსონალია:  არსენიშვილი გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  კანონი, სახელმწიფო, ფინანსები.
1. იაპონიის პრემიერი "მაფიასთან არის შეკრული" / [უძღვებიან] არჩილ მანჯგალაძე ; კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 5 გვ.[MFN: 43094]
ანოტაცია:  იაპონიის პრემიერ-მინისტრს ორგანიზებულ დამნაშავეობასთან კავშირს მიაწერენ
პერსონალია:  მორი იოსირო (იაპონიის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალი, სასამართლო, განგსტერი.
მატნელები აცხადებენ, წესრიგს ჩვენ თვითონ დავამყარებთო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1,2 გვ.[MFN: 43095]
პერსონალია:  შერვაშიძე გიორგი (შინაგანი ჯარების სარდალი); ბაბილაშვილი ჯამლეტ (გენერალური პროკურორი); ბიწაძე ბადრი (სამხედრო პროკურორი).
გეოგ.დასახელება:  ახმეტა.
თემატიკა:  პანკისის ხეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ჩეჩნეთი, ლტოლვილი, პიკეტი.
1. ტუღუში, ირაკლი
საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 5 გვ.[MFN: 43096]
პერსონალია:  ზოდელავა ვანო (თბილისის მერი).
საკვანძო სიტყვები:  მისახლეობა, ელექტროენერგია.
1. არსენიშვილი, გიორგი
გიორგი არსენიშვილი დარწმუნებულია, რომ თუ მოგვარდება ეკონომიკური პრობლემები საქართველოსა და რუსეთს შორის, პოლიტიკურიც მოწესრიგდება : "საქართველოს რესპუბლიკისა" და "სვობოდნაია გრუზიას" რუდაქტორებს ესაუბრა საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი გიორგი არსენიშვილი / [ესაუბრნენ] არმაზ სანებლიძე ; ტატო ლასხიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 1,3 გვ.[MFN: 43097]
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (საგადასახადო შემოსავლების მინისტრი); კასიანოვი მიხეილ (რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარე); ხრისტენკო ი. (რუსეთის ვიცე პრემიერი).
თემატიკა:  საქართველო რუსეთის ურთიურთობა.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა, ეკონომიკა, "ნულოვანი ვარიანტი", სამიტი, სავიზო რეჟიმი.
1. გადამწყვეტი სხდომა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 5 გვ.[MFN: 43098]
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (პრეზიდენტობის კანდიდატი); გორი ალ (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა:  არჩევნები ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
საკვანძო სიტყვები:  ფლორიდა, აშშ.
1. სურმანიძე, სულიკო
მართლაც, ყველამ თავისი საქმე უნდა აკეთოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 7 გვ.[MFN: 43099]
ანოტაცია:  საქართველოს საზღვაო სანაოსნოს შესახებ
პერსონალია:  ლომაძე ვახტანგ (მინისტრის მოადგილე); ბერაია პ. (საზღვაო ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს სანაოსნო.
საკვანძო სიტყვები:  ნაოსნობა, მეზღვაური, ტრანსპორტი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ზაფხულის ოცდამეშვიდე ოლიმპიური თამაშებისათვის საქართველოს ოლიმპიური ნაკრების გუნდის წევრთა მომზადებაში აქტიურ მონაწილეთა საქართველოს ორდენებით, მედლებით დაჯილდოებისა და წახალისების შესახებ : 2000 წლის 10 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 2 გვ.[MFN: 43100]
პერსონალია:  გალდავა გიორგი (მწვრთნელი); გრიქუროვი ივანე (მწვრთნელი); გუგავა ბერდია (მწვრთნელი); გურგენიძე რამაზ (მწვრთნელი); დარჩია ბეგი (მწვრთნელი); თურმანიძე ზაზა (მწვრთნელი); კახაბრიშვილი ზურბ (მწვრთნელი); კიკაბიძე შოთა (მწვრთნელი); კულუა სოზარ (მწვრთნელი); მახარაძე ვახტანგ (პოლკოვნიკი); მეტრეველი მერაბ (სპორტის სამმართველოს უფროსი); რეხვიაშვილი თაზო (მწვრთნელი); რობაქიძე რევაზ (იმერეთის სამხარეო ორგანიზაციის თავმჯდომარე); სხირელი ნუგზარ (მწვრთნელი); ტატიშვილი ოთარ (მწვრთნელი); ღონღაძე ანზორ (საქართველოს ტანვარჯიშის სახეობათა ფედერაციის პრეზიდენტი); ყაზარაშვილი თემურ (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის ვიცე პრეზიდენტი); გვინცაძე რევაზ (მწვრთნელი); გიორგაძე ილია (ტანმოვარჯიშე); ერანოსიანი რიტა (ოლიმპიური მუზეუმის თანამშრომელი); მგალობლიშვილი თამაზ (საქართველოს სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელი რუსეთის ფედერაციაში); მეკრავიშვილი ივანე (სპორტის სამმართველოს უფროსის მოადგილე); მჭედლიშვილი ლიანა (საფინანსო დარგის მუშაკი); სიხარულიძე ვაჟა (ეკონომიკურ - საფინანსო სამმართველოს უფროსი); ღლონტი კონსტანტინე (სამმართველოს უფროსი); ჩხაიძე გენადი (მოჭიდავე); ჭანტურია ნიკოლოზ (მწვრთნელი); აბესაძე გია (სპორტული მედიცინის ფედერაციის პრეზიდენტი); აფციაური რუსუდან (ოლიმპიური კომიტეტის საგარეო ურთიერთობის განყოფილების უფროსი); ბაგრატიონი ჯამილ (ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი); ბოლქვაძე თენგიზ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); გაფრინდაშვილი ნონა (ოლიმპიური კომიტეტის საპატიო პრეზიდენტი); გობეჯიშვილი დავით (ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი); გურგენიძე გურამ (ექიმი-მასაჟისტი); ზასოხოვი გოჩა (ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი); ზენაიშვილი ემზარ (ოლიმპიური კომიტეტის გენერალური მდივანი); ზუხბაია ამირან (ოლიმპიური კომიტეტის აფხაზეთის ორგანიზაციის თავმჯდომარე); თავდიშვილი აკკი (სპორტის სამმართველოს უფროსი); თევზაძე თამაზ (ოლიმპიური კომიტეტის წევრი); იმნაიშვილი თამაზ (ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი); კანკავა ვლადიმერ (თბილისის მერიის სპორტისა და ტურიზმის საქალაქო სამსახურის უფროსი); კელიხაშვილი ჯემალ (მასაჟისტი); კინწურაშვილი (დავით); ფმესხი ნარგიზა (სამმართველოს უფროსი); პოღოსიანი დავით (მოჭიდავე); სიხარულიძე რუსუდან (ვიცე-პრეზიდენტი); ფალიანი ზურაბ (კრივის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი); შოშიაშვილი ავთანდილ (გორის საქალაქო სპორტკომიტეტის თავმჯდომარე); ჩიტაშვილი დურმიშხან (სამეცნიერო ჯგუფის ხელმძღვანელი); ჭითანავა ოთარ (სამხარეო ორგანიზაციის თავმჯდომარე); ხაბელოვი ლერი (სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ხაბარელი შოთა (მწვრთნელი); ხაზარაძე მამუკა (ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი); ხომერიკი ოთარ (ფოთის საქალაქო სპორტკომიტეტის თავმჯდომარე); ხოფერია რუსუდან (ბატუტზე მხტომელი).
საკვანძო სიტყვები:  დადილდოება.
1. გიორგაძე, ედიშერ
სუპერმძიმეწონოსანთა პირველი მატჩი : კრივის ისტორიიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 13 დეკემბერი. - N324(3725). - 7 გვ.[MFN: 43101]
ანოტაცია:  სურათზე: პრიმო კარნერა
პერსონალია:  კარნერი პრიმო (მოკრივე); კომპოლა ვიქტორ (მოკრივე).
თემატიკა:  კრივი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4306 | 4307 | 4308 | 4309 | 4310 | 4311 | 4312 | 4313 | 4314 | 4315 | 4316 |  შემდეგი »  ბოლო »»