"მოსიყვარულე, მაგრამ შორეული ღმერთები" : ბრძოლის მემორიალი მინიატურაში : თამაში ჩვენს ემოციურ სიმებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 31 დეკემბერი. - N340(3741). - 6 გვ.[MFN: 43520]
ანოტაცია: თბილისის მუნიციპალური თეატრი-სტუდიის ვაშინგტონში გასტროლების შესახებ
ოპტიმიზმით ვხვდები ახალ ათასწლეულს : ფეხი ჩემი, კვალი ანგელოზისა : აუცილებელია მორალური მხარდაჭერა / [ესაუბრა] ბონდო მძინარაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 31 დეკემბერი. - N340(3741). - 3 გვ.[MFN: 43521]
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] მაია რეხვიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 31 დეკემბერი. - N340(3741). - 8 გვ.[MFN: 43525]
ანოტაცია: სურათზე: ცოლ-ქმარი, ნინო და ზურაბ ლობჟანიძეები, ნალჩიკი. 1974 წ.
"ორმხრივ ურთიერთობაში დაგროვილ პრობლემებს მაქსიმალურად ღია და პირდაპირი განხილვა სჭირდება" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 იანვარი. - N20(4399). - 1,2 გვ.[MFN: 43529]
ანოტაცია: საქართველოსა და რუსეთს შორის პრობლემატურ საკითხთა შესახებ
პერსონალია:ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); სელეზნიოვი გენადი (რუსეთის სათათბიროს თავმჯდომარე); სლისლკა ლ. (თავმჯდომარის პირველი მოადგილე); ნიკოლაევი ა. (თავდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); პასტუხოვი ბ. (თანამეგობრობის საქმეთა და თანამემამულეებთან ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარე).