ნინო ანანიაშვილი: "მე მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში ვცეკვავ და ყველგან, სადაც კი გამოვდივარ, მე ვარ ქართველი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 1,2 გვ.[MFN: 43609]
ანოტაცია: ნინო ანანიაშვილს ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ
<<თქვენ ჩაუყარეთ საფუძველი დემოკრატიულ საქართველოს>>, - მიმართავს ედუარდ შევარდნაძეს ჯორჯ ბუში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 1 გვ.[MFN: 43611]
საკართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გივი კვანტალიანის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 21 იანვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 1 გვ.[MFN: 43615]
კაპიტნის ბრძანებებში ლოგიკის ძებნა რეკომენდებული არ არის : კიდევ ერთხელ მიხეილ ოსაძისა და მისი კომისიის შესახებ / [ესაუბრა] ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 1,3,4 გვ.[MFN: 43616]
საქართველოსა და რუსეთის პარლამენტარები ერთობლივად იზრუნებენ ყოვლისმომცველი ხელშეკრულების გაფორმებაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 1,2 გვ.[MFN: 43617]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის დელეგაციის ვიზიტი რუსეთში
გაზსადენზე დაზიანებული მონაკვეთის შეცვლა იწყება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 1 გვ.[MFN: 43618]