1. ნეონაცისტს 11 სექტემბრის ქება-დიდებისათვის ასამართლებენ / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 5 გვ.[MFN: 43646]
ანოტაცია:  ბერლინში ექსტრემისტების წინააღმდეგ ჩატარებული მკაცრი ღონისძიებების შესახებ
პერსონალია:  მალერი ჰოსტ (ნეონაცისტი).
თემატიკა:  გერმანია. ნეონაციზმი. საერთაშორისო ტერორიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტი, თვითმფრინავი, სასამართლო.
ისრაელის მხარე დაინტერესებულია საქართველოს სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსთან თანამშრომლობით : სახელმწიფო მინისტრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 იანვარი. - N19(4398). - 2 გვ.[MFN: 43647]
პერსონალია:  ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); შარონი არიელ (ისრაელის პრემიერ-მინისტრი); გაონი ბენი (იერუსალიმში საქართველოს საპატიო კონსული).
თემატიკა:  საქართველო-ისრაელის ურთიერთობა. საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლება.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ახმეტის რაიონში მცხოვრებ პირთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 20 იანვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 იანვარი. - N19(4398). - 2 გვ.[MFN: 43648]
პერსონალია:  ალავიძე ნიკოლოზ (ახმეტის რაიონის გამგებელი); გუმაშვილი სულეიმაგნ (პანკისის ხეობის შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამმართველოს უფროსი); ცათიაშვილი ზაურ (ჯოყოლას თემის საკრებულოს თავმჯდომარე); ხანგოშვილი ჯარაფ (დუისის თემის საკრებულოს თავმჯდომარე); აჭიშვილი უსუფ (სოფელ ბარკიანის მკვიდრი); ბორჩაშვილი თენგიზ (სოფელ ჯოყოლას აფთიაქის გამგე-პროვიზორი); გასიევი ამირან (სოფელ დუმასტურისზემო ხალაწნის საკრებულოს თავმჯდომარე); გუნაშაშვილი პლატონ (ომალოს მკვიდრი); დუიშვილი სერგეი (დუისის მკვიდრი); მურთაზაშვილი დავით(ზურაბ) (თუშეთის (ომალოს) თემპს საკრებულოს თავმჯდომარე); ქოვთარაშვილი სოლცა (დუისის მკვიდრი); ქინქლაძე ზაქარია (ახმეტის გამგებელი); დუბიანური ნუკრი (სოფელ საკობიანოს თემის საკრებულოს თავმჯდომარე).
კრიმინალთა და თოფიან ყაჩაღთა პარპაში ერთხელ და სამუდამოდ უნდა აღიკვეთოს : თელაველებმა განგაშის ზარებს შემოჰკრეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 6 გვ.[MFN: 43649]
ანოტაცია:  კრიმინალური ვითარების შესახებ საქართველოში
პერსონალია:  მეზვრიშვილი მედეა (თელავის რაიონის გამგებელი); მაღრაძე ვაჟა (თელავის რაიონის პროკურორი); მუმლაური ლია (თელავის განათლების განყოფილების გამგე); ელანიძე ვალერიან (თელავის თსუ-ს პროფესორი); დავითაშვილი ვასილ (თელავის საკრებულოს თავმჯდომარე); მეგუთნიშვილი სოსო (წინანდლის გამგებელი); მაჩხაშვილი გოგი (პრეზიდენტის რწმუნებული კახეთის მხარეში); ცერცვაძე მარინა (თელავის სასამართლოს თავმჯდომარე); მწყერაძე ლევან (პოლიციის სამმართველოს უფროსი); ყარაულაშვილი თამაზ (ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკა. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული, მკვლელობა, ყაჩაღობა, ღონისძიება, პროკურატურა.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] მურმან ხაჭაპურიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 8 გვ.[MFN: 43650]
ანოტაცია:  სურათზე: მოსკოვი. 1975 წელი
პერსონალია:  სარალიძე ზურაბ; მეუნარგია ვალერიან; კობახიძე მანანა; გიორგაძე მიხეილ.
ფესვი : საავტორო გვერდი : რუბრიკის პრემიერა:ფიქრის გორა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 იანვარი. - N19(4398). - 4 გვ.[MFN: 43651]
ანოტაცია:  მეწყერმა ცაგერის რაიონის სოფელ ლასურიაში ასეულობით ოჯახი უსახლკაროდ დატოვა
გეოგ.დასახელება:  ცაგერი, ლეჩხუმი (ლასურია).
საკვანძო სიტყვები:  მეწყერი.
1. ნუგზარ ბეკარიშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 იანვარი. - N18(4397). - 8 გვ.[MFN: 43652]
ანოტაცია:  ნუგზარ ბერიკაშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ბეკარიშვილი ნუგზარ (ტელე-რადიო ცენტრის გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს კავშირგაბმულობის მუშაკები.
1. ბუში, ჯორჯ
მის აღმატებულებას, ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს, საქართველოს პრეზიდენტს : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 იანვარი. - N22(4401). - 1 გვ.[MFN: 43653]