პრემიერა ჭიათურაში : თეატრალური ნობათი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 7 გვ.[MFN: 43771]
ანოტაცია:  ჭიათურაში თეატრალურმა ინსტიტუტის მიერ სპექტაკლ "ირინეს ბედნიერებას" წარმოდგენის შესახებ
პერსონალია:  კენჭოშვილი გია (საქართველოს თეატრალური ინსტიტუტის დიპლომატი); კაპანაძე გელა (მხატვარი); გურგენიძე ირმა (მუსიკალური გამფორმებელი); პაპუაშვილი მარინა (ტექნიკური რეჟისორი); ბაქრაძე აკაკი (საქართველოს დამსახურებული არტისტი); მაღრაძე ომარ (დამსახურებული არტისტი); ქოჩიაშვილი ლელა; ცაბაძე ანზორ; ჯინჭარაძე ნანი; ბიწაძე იური; ბრეგვაძე გურამ; ფანჩულიძე თამაზ; ხვედელიძე გაგი; ირემაძე; მიქაბერიძე ბესო (მსახიობები).
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლი.
1. ასაკაშვილი, მაია
დამატებითი პროფესიული განათლების მნიშვნელობა : ქალი: პრობლემები, პერსპექტივა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 4 გვ.[MFN: 43772]
ანოტაცია:  საქართველოს მეცნიერ ქალთა ასოციაციის მიზნებისა და ამოცანების შესახებ
პერსონალია:  სანაძე გივი (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიისვიცე-პრეზიდენტი); ამაღლობელი ნოდარ (აკადემიკოსი); ჩიკვაიძე ნელი (მეცნიერი); დავითულიანი აველინა (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  მესამე სექტორი, ასოციაცია.
კვლავ ამოქმედდა "ლაგუნა ვერე" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 7 გვ.[MFN: 43773]
პერსონალია:  გოიაშვილი ვლადიმერ (სააქციო საზოგადოების დირექტორი).
თემატიკა:  სპორტული კომპლექსები.
საკვანძო სიტყვები:  აუზი, ტრენაჟორი, სპორტსკოლა, ცურვა.
1. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსამსახური
კონტროლის ახალ სისტემას "იორი" ჰქვია : საზღვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 7 გვ.[MFN: 43774]
ანოტაცია:  საკონტროლო-გამტარი პუნქტების უზრუნველყოფის საკითხების შესახებ
პერსონალია:  ჩხეიძე ვ. (სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე, გენერალ-ლეიტენანტი); გოგიაშვილი გ. (საქართველოს პრეზიდენტის წარმომადგენელი სუუამ-ის სატრანსპორტო დერეფნის ეფექტიანი და უსაფრთხო ფუნქციონირების საკითხებში); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საზღვარი, ტრასეკა, კომისია, შეხვედრა.
1. ცხოვრებისა და მოღვაწეობის გაკვეთილი : მისი ფენომენის გაგებისათვის : ნაწყვეტი სერგეი სემანოვის წიგნიდან "სტალინი-ცხოვრებისა და მოღვაწეობის გაკვეთილები" : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 12-15, 18-20, 24. (გაგრძელება იქნება) / [თარგმნა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 5 გვ.[MFN: 43775]
ანოტაცია:  სტალინის, მისი გარემოცვისა და ეპოქის შესახებ. სურათზე: მიხეილ ჭიაურელი და ა. დოვჟენკო
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); ბუბნოვი ა. (განათლების სახალხო კომისარი); ალექსანდროვი გ. (რეჟისორი); ილინსკი იგორ (მსახიობი); დოვჟენკო ალექსანდრე (რეჟისორი); პუდოვკინი ვ. (რეჟისორი); ჭიაურელი მიხეილ (რეჟისორი); პუდოვკინი ვ. (რეჟისორი); გორკი მაქსიმ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  კინოხელოვნება, რუსეთი, რეპრესია, ფილმი, მსახიობი, რეჟისორი, სსრკ ისტორია.
ცურვა... სუსხისა და ყინვის მიუხედავად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 7 გვ.[MFN: 43776]
საკვანძო სიტყვები:  ცურვა, ფეხბურთი, კალათბურთი, ტურნირი, საწვრთნელი ბაზა.
1. აშშ-ბრიტანეთი: "თუ ბაღდადი არ დაგვემორჩილა, მშვიდობა არ იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 5 გვ.[MFN: 43777]
პერსონალია:  ბლიქსი ჰანს (გაეროს უშიშროების საბჭოს სამხედრო ინსპექტორთა ჯგუფის მეთაური); ბარადეი მოჰამედ ელ (მაგატეს მეთაური); ნეგროპონტე ჯონ (აშშ ელჩი გაეროში); გრინსტოკი ჯერემი (ბრიტანეთის ელჩი გაეროში).
თემატიკა:  პოლიტიკა. გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ქიმიური იარაღი, დიპლომატია, კრიზისი.