დამატებითი პროფესიული განათლების მნიშვნელობა : ქალი: პრობლემები, პერსპექტივა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 4 გვ.[MFN: 43772]
ანოტაცია: საქართველოს მეცნიერ ქალთა ასოციაციის მიზნებისა და ამოცანების შესახებ
კონტროლის ახალ სისტემას "იორი" ჰქვია : საზღვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 7 გვ.[MFN: 43774]
ანოტაცია: საკონტროლო-გამტარი პუნქტების უზრუნველყოფის საკითხების შესახებ
პერსონალია:ჩხეიძე ვ. (სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე, გენერალ-ლეიტენანტი); გოგიაშვილი გ. (საქართველოს პრეზიდენტის წარმომადგენელი სუუამ-ის სატრანსპორტო დერეფნის ეფექტიანი და უსაფრთხო ფუნქციონირების საკითხებში); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ცხოვრებისა და მოღვაწეობის გაკვეთილი : მისი ფენომენის გაგებისათვის : ნაწყვეტი სერგეი სემანოვის წიგნიდან "სტალინი-ცხოვრებისა და მოღვაწეობის გაკვეთილები" : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 12-15, 18-20, 24. (გაგრძელება იქნება) / [თარგმნა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 5 გვ.[MFN: 43775]
ანოტაცია: სტალინის, მისი გარემოცვისა და ეპოქის შესახებ. სურათზე: მიხეილ ჭიაურელი და ა. დოვჟენკო
აშშ-ბრიტანეთი: "თუ ბაღდადი არ დაგვემორჩილა, მშვიდობა არ იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 იანვარი. - N25(4404). - 5 გვ.[MFN: 43777]