1. საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
"ახალი ჰიმნი, დროშა და გერბი მისაღები უნდა იყოს ხალხისა და სახელმწიფოსათვის" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 1,2 გვ.[MFN: 43955]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფო სიმბოლიკასთან დაკავშირებით ქვეყანაში აქტიური მუშაობა დაიწყო
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); შენგელაია ელდარ (პარლამენტის წევრი).
თემატიკა:  საქართველოს დროშები და გერბები.
საკვანძო სიტყვები:  ჰერალდიკა, კონფერენცია, სხდომა.
უკანონო შემოსავლების წინააღმდეგ საკანონმდებლო ბაზა შეიქმნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 3 გვ.[MFN: 43956]
ანოტაცია:  უკანონო შემოსავლების წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ
პერსონალია:  ქუცნაშვილი ზაქარია (კანონიერებისა და ადმინისტრაციული რეფორმების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე); ესაძე ლონდა (აშშ-ს იურიდიული დეპარტამენტის ფულის გათეთრების პროგრამის კოორდინატორი).
თემატიკა:  კორუფცია. უკანონო შემოსავლები.
საკვანძო სიტყვები:  ფული, დანაშაული, ქონების კონფისკაცია.
1. კაცავი, მოშე
მის აღმატებულებას ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 1 გვ.[MFN: 43957]
1. ქარიმოვი, ისლამ
მის აღმატებულებას ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 1 გვ.[MFN: 43958]
1. ლაფონტენი, ოსკარ
მის აღმატებულებას ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 2 გვ.[MFN: 43959]
1. კლესტილი, თომას
ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 2 გვ.[MFN: 43960]
"მე ვადასტურებ, რომ საქართველო მზად არის, გახსნას სარკინიგზო მოძრაობა არა თუ მარტო სოხუმამდე, არამედ აფხაზეთის გავლით თბილისამდე, თუ ეს პროცესი სინქრონიზებული იქნება აფხაზეთში ლტოლვილთა დაბრუნებასთან" : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის 3 თებერვლის რადიოინტერვიუ / [ესაუბრა] ციური ბაჯელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 1,2 გვ.[MFN: 43961]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტმა ედუარდ შევარდნაძემ თავის ტრადიციულ ორშაბათის რადიოინტერვიუში ისაუბრა საქართველოში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბლერი ტონი (ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); კუჩმა ლეონიდ (უკრაინის პრეზიდენტი); დოუსეთ-ქოიროლი დონა (მსოფლიო ბანკის სამხრეთ კავკასიის რეგიონის დირექტორი); ბერიძე თემურ (სტატისტიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); ჟორდანია ირაკლი (რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის დირექტორი); ზოდელავა ვანო (თბილისის მერი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი, რუსთავი, ჭიათურა, ზესტაფონი.
საკვანძო სიტყვები:  რეაბილიტაცია, რესტრუქტურიზაცია, იტალია, რუსეთი, უკრაინა, ინვესტორი, წარმოება.
"ევროპა აქამდე გულგრილი იყო, მაგრამ ბალკანეთის კონფლიქტის შემდეგ დარწმუნდა, რომ სადაც უნდა განვითარდეს კონფლიქტი, ომში ჩათრევა მათთვის რეალური პერსპექტივაა : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის 2003 წლის 3 თებერვლის პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 1,3 გვ.[MFN: 43962]
საკვანძო სიტყვები:  პროკურატურა, კრიმინალები, რუსეთი, უკრაინა, კოლნფლიქტი, აფხაზეთი.
1. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრესსამსახური
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 3 გვ.[MFN: 43963]
ანოტაცია:  პლენუმმა განიხილა საკითხი საქართველოს რესპუბლიკის ყოფილი უზენაესი საბჭოს დეპუტატების კონსტიტუციურ სარჩელებზე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2002 წლის 15 ოქტომბრის გადაწყვეტილებით აღსრულების მიმდინარეობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  დეპუტატი, სარჩელი, პარლამენტი, უზენაესი საბჭო.
1. ანთროპოსოფია : ლიტერატურა: Современные секты и неоязычество в России, М., 1998; Православная энциклопедиа II т., М., 2001 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 თებერვალი. - N31(4410). - 1,4 გვ.[MFN: 43964]
პერსონალია:  შტაინერი რუდოლფ (გერმანელი თეოსოფი).
თემატიკა:  ანთროპოსოფია. თეოსოფია.
საკვანძო სიტყვები:  ინდოევროპული მისტიციზმი, შტაინერიზმი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4392 | 4393 | 4394 | 4395 | 4396 | 4397 | 4398 | 4399 | 4400 | 4401 | 4402 |  შემდეგი »  ბოლო »»