შუშა ჩატყდა, ხმა გავარდა, არამკითხე გამოვარდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1,2 გვ.[MFN: 43991]
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეების" ოფისს თავს დაესხნენ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პარლამენტარი); ლორთქიფანიძე ვ. (პარლამენტარი); ჩიხრაძე ფ. (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  "ახალი მემარჯვენეები", ფული, ხელისუფლება, განხეთქილება, ოფისი, პარტია.
უკანასკნელი მოჰიკანთაგანი : გამოთხოვება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 4 გვ.[MFN: 43992]
ანოტაცია:  მამია ბერიშვილის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ბერიშვილი მამია (ლევილის ქართული მამულის ასოციაციისა და საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის არქივის თავმჯდომარე, საპატიო მოქალაქე); ხვედელიძე ბორის (აკადემიკოსი); ჯორდანია ნოე; ჩხენკელი აკაკი; რამიშვილი ნოე; თაყაიშვილი ექვთიმე; გეგეჭკორი ევგენი; ფირცხალავა სამსონ (ქართველი პოლიტიკური და ეროვნული მოღვაწეები); ბერიშვილი მამია (საფრანგეთი).
საკვანძო სიტყვები:  ლევილი, ემიგრანტი, საფრანგეთი, ქართული ემიგრანტული პრესა, სამშობლო.
"მე ქვეყნის ბედი უფრო მაღელვებს..." / [ესაუბრა] მარადი ანასაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1,8 გვ.[MFN: 43993]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ირაკლი ბათიაშვილთან
პერსონალია:  ბათიაშვილი ირაკლი (საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, შინაგანი ჯარი, ოფისი, დარბევა, პანკისის ხეობა.
1. ხარჩილავა, ვახტანგ
გველეშაპის მუცლის მფატრავები და მუცლითმეზღაპრეები : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 4 გვ.[MFN: 43994]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის სხდომა აფხაზეთის პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პარლამენტარი); ასათიანი კაკო (პარლამენტარი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საქართველო-აფხაზეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, დევნილი, პარლამენტი, დამოუკიდებლობა, სამაჩაბლო.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : პატრი ვიტოლდ შულჩინსკის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 3 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1 გვ.[MFN: 43995]
პერსონალია:  შულჩინსკი პატრი ვიტოლდ (საქველმოქმედო ფონდ "საქართველოს კარიტასის" გენერალური დირექტორი).
1. ცხოვრებისა და მოღვაწეობის გაკვეთილი : ნაწყვეტი სერგეი სემანოვის წიგნიდან "სტალინი - ცხოვრებისა და მოღვაწეობის გაკვეთილები" : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 12-15, 18-2-, 24-29. (გაგრძელება იქნება) / [თარგმნა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 5 გვ.[MFN: 43996]
ანოტაცია:  სტალინის ეპოქის შესახებ
პერსონალია:  სტალინი ი. (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); გრაჩოვი ვ. (მფრინავი); ჰიტლერი ადოლფ (გერმანიის კანცლერი); ჟუკოვი გ. კ. (გენერალი); არტემიევი ტ. (მოსკოვის თავდაცვის ზონის გენერალი); ჟიგარევი ნ. (სამხედრო-საჰაერო ძალების გენერალი); სბიტოვი ნ. (მოსკოვის სამხედრო ოლქის სამხედრო-საჰაერო ძალების პოლკოვნიკი).
საკვანძო სიტყვები:  ფენომენი, გერმანია, ისტორია, მეორე მსოფლიო ომი, სამხედრო ჯარები, პოლიტბიურო.
არასამთავრობო ორგანიზაციის "საქართველოს სიძველეთა მოძიების, კვლევისა და პოპულარიზაციის საერთაშორისო ცენტრის" საინიციატივო ჯგუფს : მისალმება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1 გვ.[MFN: 43997]
ციცავ, შენ საით ატრიალებ კუდს? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1,2 გვ.[MFN: 43998]
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეების" დარბევის შესახებ
პერსონალია:  მარჯანიშვილი თენგიზ (მთაწმინდა-კრწანისის რაიონული პროკურორი); კვაჭანტირაძე კობა ("ახალი მემარჯვენეების" პარტიის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  დეპუტატი, არჩევნები, "ახალი მემარჯვენეები", ოფისი, თავდასხმა, ხელისუფლება.
1. ახვლედიანი, არმაზ
"რუსეთს ევროსაბჭოში ხმაურის ატეხის მოერიდა და კონსტრუქციულ თანამშრომლობაზე დაგვთანხმდა" / [ესაუბრა] ბექა ჭედია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1,2 გვ.[MFN: 43999]
ანოტაცია:  სტრასბურგში განხილული საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ
პერსონალია:  ახვლედიანი არმაზ (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში საქართველოს დელეგაციის წევრი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტარი); შვამერი ვალტერ (ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი); ლორხერი კრისტა (ევროპის საბჭოს სპეციალური მომხსენებელი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, პანკისის ხეობა, რუსეთი, აფხაზეთი, სესია, დელეგაცია, ვიზიტი, სტრასბურგი.
1. ერაყი: ამერიკის შეერთებული შტატების მტკიცებულებებს აყალიბებს : საზღვარგარეთ / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 5 გვ.[MFN: 44000]
ანოტაცია:  ერაყის ხელისუფლებას არ სურს ინსპექტორებთან თანამშრომლობა
პერსონალია:  ამინინი ხოზარ მოჰამედ (გენერალი); ჰუსეინ სადამ (ერაყის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ვაშინგტონი, გაერო, ტერიტორია, ინსპექტორი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4395 | 4396 | 4397 | 4398 | 4399 | 4400 | 4401 | 4402 | 4403 | 4404 | 4405 |  შემდეგი »  ბოლო »»