ციცავ, შენ საით ატრიალებ კუდს? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1,2 გვ.[MFN: 43998]
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეების" დარბევის შესახებ
პერსონალია:  მარჯანიშვილი თენგიზ (მთაწმინდა-კრწანისის რაიონული პროკურორი); კვაჭანტირაძე კობა ("ახალი მემარჯვენეების" პარტიის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  დეპუტატი, არჩევნები, "ახალი მემარჯვენეები", ოფისი, თავდასხმა, ხელისუფლება.
1. ახვლედიანი, არმაზ
"რუსეთს ევროსაბჭოში ხმაურის ატეხის მოერიდა და კონსტრუქციულ თანამშრომლობაზე დაგვთანხმდა" / [ესაუბრა] ბექა ჭედია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 1,2 გვ.[MFN: 43999]
ანოტაცია:  სტრასბურგში განხილული საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ
პერსონალია:  ახვლედიანი არმაზ (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში საქართველოს დელეგაციის წევრი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტარი); შვამერი ვალტერ (ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი); ლორხერი კრისტა (ევროპის საბჭოს სპეციალური მომხსენებელი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, პანკისის ხეობა, რუსეთი, აფხაზეთი, სესია, დელეგაცია, ვიზიტი, სტრასბურგი.
1. ერაყი: ამერიკის შეერთებული შტატების მტკიცებულებებს აყალიბებს : საზღვარგარეთ / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 5 გვ.[MFN: 44000]
ანოტაცია:  ერაყის ხელისუფლებას არ სურს ინსპექტორებთან თანამშრომლობა
პერსონალია:  ამინინი ხოზარ მოჰამედ (გენერალი); ჰუსეინ სადამ (ერაყის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ვაშინგტონი, გაერო, ტერიტორია, ინსპექტორი.
1. პენტაგონი სადამსაწინააღმდეგო სტრატეგიას ამუშავებს / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 5 გვ.[MFN: 44001]
ანოტაცია:  როგორ ტაქტიკას დაადგება აშშ ერაყში
საკვანძო სიტყვები:  ერაყი, რაკეტა, საჰაერო იერიში, აშშ.
1. დაიღუპნენ უკრაინელი მეშახტეები / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 5 გვ.[MFN: 44002]
საკვანძო სიტყვები:  დონეცკი, მაღარო, აფეთქება, ევაკუაცია, ქვანახშირი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : დავით გეგეჭკორის მედლით "მხედრული მამაცობისათვის" დაჯილდოების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 2 გვ.[MFN: 44003]
პერსონალია:  გეგეჭკორი დავით (ზუგდიდის პოლიციის უფროსი ლეიტენანტი).
რას სწავლობენ ჩვენგან ჩვენი შვილები? : რამ გაამწვავა მშობლისა და მასწავლებლის, ოჯახისა და სკოლის ურთიერთობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 თებერვალი. - N32(4411). - 6 გვ.[MFN: 44004]
პერსონალია:  კაციაშვილი ციალა (თბილისის 181-ე სკოლის ბიოლოგიის მასწავლებელი); ნიქაბაძე ზაალ (მშობელი); შენგელია კახა (თბილისის ვიცე-მერი); იმნაძე ნანა (დირექტორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  აღზრდა, კლასი, შეურაცხყოფა, ჩხუბი, განცხადება, დახასიათება.