თემატიკა:  ქართველი ვეტერინარები.
1. ისევ აკაკი : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 თებერვალი. - N34(4413). - 6 გვ.[MFN: 44072]
ანოტაცია:  წიგნი ეძღვნება "აკაკის მოგზაურობის" 90 წლისთავს
პერსონალია:  წერეთელი აკაკი (მწერალი); დოლიძე გოგი (კინომცოდნე).
1. ... და რჩები შორი... : ნობათი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 თებერვალი. - N34(4413). - 6 გვ.[MFN: 44073]
ანოტაცია:  იცხაკ დავიდის ახალი წიგნის, "ლამაზი ქრისტიანი გოგო უფლის საფლავთან", შესახებ
პერსონალია:  დავიდი იცხაკ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  წიგნი, პოემა.
სურათი და კაფია : მონატრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 თებერვალი. - N34(4413). - 6 გვ.[MFN: 44074]
ანოტაცია:  სურათზე: ირაკლი ოჩიაურის ჩანახატი (როდამ ქუმსიაშვილი)
პერსონალია:  ოჩიაური ირაკლი (მხატვარი); ქუმსიაშვილი როდამ (პროფესორი).
1. გოეთე, იოჰან ვოლფგანგ
ჰიჯრა : დასავლურ-აღმოსავლური დივანიდან / [თარგმნა] ნანა ღვინეფაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 თებერვალი. - N34(4413). - 6 გვ.[MFN: 44075]
თემატიკა:  გერმანული პოეზია.
საკვანძო სიტყვები:  ლექსი, თარგმანი.
1. პაუელი ერაყის ბრალეულობას ამტკიცებს / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 თებერვალი. - N34(4413). - 5 გვ.[MFN: 44076]
ანოტაცია:  გაეროს უშიშროების საბჭრს სხდომაზე აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა პანკისის ხეობაში ტერორისტთა არსებობის შესახებ განაცხადა
პერსონალია:  პაუელი კოლინ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  გენიარაღება, გაერო, სტრატეგია, ინსპექტორები, "ალ-ყაიდა", ქიმიური იარაღი.
1. სათათბირომ მიიღო კანონი რუსული ენის შესახებ / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 თებერვალი. - N34(4413). - 5 გვ.[MFN: 44077]
ანოტაცია:  რუსეთის პარლამენტმა მიიღო კანონი "რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო ენის შესახებ"
პერსონალია:  მიტროხინი სერგეი ("იაბლოკოს" პარტიის დეპუტატი); ნადეჟდინი ბორის (დეპუტატი); გუბენკო ნიკოლოზ (რუსეთის სათათბიროს კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  რუსეთის სახელმწიფოს სათათბირო.
საკვანძო სიტყვები:  კანონი, რუსული ენა.
1. მოღალატენი : 130-ზე მეტ რუსეთის მოქალაქეს, საზღვარგარეთ რომ ჰყიდდნენ სამხედრო საიდუმლოებებს, წაასწრეს სამხილით უკანასკნელი ათი წლის მანძილზე. გამცემლობის ასეთი ეპიდემია ქვეყანას არ ახსოვს მთელი თავისი ისტორიის მანძილზე, წერს გაზეთი "კომსომოლსკაია პრავდა" : "კომსკომოლსკაია პრავდა" 2003 წლის 30 იანვარი. (დასასრული იქნება) / [თარგმნა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 თებერვალი. - N34(4413). - 4 გვ.[MFN: 44078]
ანოტაცია:  სურათზე: ლეიტენანტი ბელენკო, რომელმაც აშშ-ს მიგ-25 5 მილიონ დოლარად "უფეშქაშა"
პერსონალია:  ბარანეცი ვიქტორ (ჟურნალისტი); გერასიმენკო სერგი (ჟურნალისტი); ფალალეევი მიხეილ (ჟურნალისტი); სოლჟენიცინი ალექსანდრე (მწერალი); პუტინი ვ. (რუსეთის პრეზიდენტი); ველიჩკო სერგი (კაპიტანი); ენსენი პეტერ (შვედი ჯაშუში).
თემატიკა:  რუსეთის სპეცსამსახურები.
საკვანძო სიტყვები:  ჯაშუში, სასამართლო, გამცემლობა, სახელმწიფო საიდუმლოება, აგენტურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4403 | 4404 | 4405 | 4406 | 4407 | 4408 | 4409 | 4410 | 4411 | 4412 | 4413 |  შემდეგი »  ბოლო »»