ტარანი თვლით არ არის?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 თებერვალი. - N36(4415). - 4 გვ.[MFN: 44130]
ანოტაცია:  სოჭსა და სოხუმს შორის სამგზავრო ელექტრომატარებლის მოძრაობის დაწყების შესახებ
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  რკინიგზა, მატარებელი, სოჭი, სოხუმი.
ჯერ არ უთხოვიათ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 თებერვალი. - N36(4415). - 1 გვ.[MFN: 44131]
თემატიკა:  საქართველოს საჰაერო სივრცე.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, საქართველო.
საერთაშორისო ექსპერტთა მონაწილეობით : იმსჯელეს კავკასიის ჯანდაცვის დაფინანსებაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 თებერვალი. - N36(4415). - 2 გვ.[MFN: 44132]
ანოტაცია:  დისკუსია ჯანდაცვის სისტემებში შემოსავლების მიღებისა და ხარისხების მობილიზაციის მეთოდების გაუმჯობესების თაობაზე
პერსონალია:  მაინარდი ალან (საერთაშორისო ექსპერტი); დიქსონი ანა (საერთაშორისო ექსპერტი); ნორმანდი ჩარლზ (საერთაშორისო ექსპერტი); კატცინი ჯო (საერთაშორისო ექსპერტი); გამყრელიძე ამირან (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); მენაბდე ნატა ("ჯანმოს" რეგიონული ბიუროს ქვეყნებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სემინარი, ჯანდაცვის სისტემების ევროპის ობსერვატორია.
მომავლისთვის გათვლილი მსჯელობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 თებერვალი. - N36(4415). - 4 გვ.[MFN: 44133]
ანოტაცია:  სენაკის რაიონის ეკონომიკური საქმიანობის შედეგებისა და შემდგომი ამოცანების შესახებ
პერსონალია:  გაბედავა ომარ (სენაკის გამგებლის პირველი მოადგილე); ჭანტურია სოსო (პროკურორი); მისაბიშვილი გურამ (გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩაი, იჯარა, კორუფცია, მრეწველობა.
1. ეძებენ შატლის საიდუმლო ხელსაწყოებს / [მოამზადა] ვალიკო სიმონიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 თებერვალი. - N36(4415). - 5 გვ.[MFN: 44134]
ანოტაცია:  "კოლუმბიის" ნამსხვრევები "სუვენირებად"
პერსონალია:  უები მარკ (აშშ სატყეო სამსახურის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  კოსმოსური ხომალდი. კატასტროფები.
საკვანძო სიტყვები:  ტეხასი, "კოლუმბია", ნამსხვრევი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4409 | 4410 | 4411 | 4412 | 4413 | 4414 | 4415 | 4416 | 4417 | 4418 | 4419 |  შემდეგი »  ბოლო »»