ნატოს ეგიდით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 1 გვ.[MFN: 44225]
ანოტაცია:  ქართველი დიპლომატები ევროპის უსაფრთხოების დარგში ექსპერტთა შეხვედრაში მონაწილეობენ
თემატიკა:  ნატო. ევროკავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  დიპლომატები, ექსპერტი, "ზამთრის აკადემია".
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : თორნიკე აფაქიძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 10 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 1 გვ.[MFN: 44226]
პერსონალია:  აფაქიძე თორნიკე (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სატრანსპორტო პრობლემათა ცენტრის დირექტორი, პროფესორი).
1. ცაგარეიშვილი, ნიკო
ბრწყინვალე მეკარედ დაგვამახსოვრა თავი : ვეტერანი იხსენებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 4 გვ.[MFN: 44227]
ანოტაცია:  სურათზე: ვ. მარღანია, ნ. ძიაპშიპა, ზ. კალოევი, შ. იამანიძე
პერსონალია:  მარღანია ვლადიმერ (ფეხბურთელი); იაკუშინი მიხეილ (მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მეკარე, "დინამო".
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ზურაბ გოგიბერიძისათვის მადლობის გამოცხადების შესახებ : 2003 წლის 10 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 1 გვ.[MFN: 44228]
პერსონალია:  გოგიბერიძე ზურაბ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის კავშირგაბმულობისა და ფოსტის სამინისტროს მაგისტრალური კავშირების საამქროს უფროსის მოადგილე).
თავისუფალი ეკონომიკური ზონა: მოგვიტანს კი ეს სიკეთეს? : განსჯა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 1,2 გვ.[MFN: 44229]
ანოტაცია:  გარკვეული ძალები პოლიტიკური სუვერენიტეტის ამაღლების მიღწევას ცდილობენ არაპირდაპირი გზით, რომელსაც თავისუფალი ეკონომიკური ზონის შექმნა ჰქვია
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პაპავა ვლადიმერ (საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობათა კვლევის ფონდის ექსპერტი); კანდელაკი ოთარ (პარლამენტის საბიუჯეტო ოფისის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  თავისუფალი ეკონომიკური ზონა.
საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტი, პოლიტიკა, ეკონომიკა, ინტეგრაცია, ადგილობრივი წარმოება.
2 ბრინჯაოს მედალი პარიზიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 4 გვ.[MFN: 44230]
პერსონალია:  ზვიადაური ზურაბ (ძიუდოისტი); გუგავა გიორგი (ძიუდოისტი).
მარადონას ექიმი-ნარკოტიკების გამავრცელებელი : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 4 გვ.[MFN: 44231]
პერსონალია:  მარადონა დიეგო (ფეხბურთელი); ვერგარა მაურისიო (ექიმი).
საკვანძო სიტყვები:  კოკაინი, კოლუმბია, სპორტი.
1. გიორგაძე, ნინო
წარსულზე შეყვარებული, აწმყოზე დაფიქრებული... : ადამიანი დროში / ნინო გიორგაძე ; ნანა რჩეულიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 9 გვ.[MFN: 44232]
პერსონალია:  ჯავახიშვილი გიორგი (თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლიტერატურის კათედრის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  მკვლევარი, მოღვაწეობა.
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსს, უწმიდესა და უნეტარეს ილია II : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 5 გვ.[MFN: 44233]
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] მიმოზა ტყებუჩავამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 თებერვალი. - N39(4418). - 10 გვ.[MFN: 44234]
ანოტაცია:  სურათზე: ჩხოროწყუს რაიონის სოფელ ლესიჭინეში მცხოვრები ცოლ-ქმარი აპოლონ სიჭინავა და ვენერა ლაზიცკაია. 1948 წელი
პერსონალია:  ტყებუჩავა აპოლონ; ლაზიცკაია ვენერა.
გეოგ.დასახელება:  ჩხოროწყუ (ლესიჭინე).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4419 | 4420 | 4421 | 4422 | 4423 | 4424 | 4425 | 4426 | 4427 | 4428 | 4429 |  შემდეგი »  ბოლო »»