რუსეთის სამხედრო ბაზების გატანის საკითხისადმი საქართველოს მიდგომა არ შეცვლილა : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1 გვ.[MFN: 44435]
კიდევ ერთი წარმატებული ნაბიჯი : ამერიკის მთავრობა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს სამომავლო მხარდაჭერას პირდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1,2 გვ.[MFN: 44437]
ანოტაცია: საკონსტიტუციო სასამართლოს რეფორმის შესახებ
თბილისის საოლქო სასამართლოს მაია მწარიაშვილის სახით ღირსეული თავმჯდომარე ეყოლება : თემიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1 გვ.[MFN: 44439]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : სტენლი აბრამოვიჩის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 14 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1 გვ.[MFN: 44441]
პერსონალია:აბრამოვიჩი სტენლი (აშშ ებრაელთა გაერთიანებული კომიტეტის "ჯოინთის" განათლების, კულტურსა და რელიგიური პროგრამების დირექტორი).
ეპიდემია არ არის, მაგრამ გრიპით დაავადების პიკია : სკოლებში 19-დან 28 თებერვლის ჩათვლით არდადეგები გამოცხადდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1,2 გვ.[MFN: 44443]
პერსონალია:გამყრელიძე ამირან (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); გოგიჩაიშვილი შოთა (ინფექციური პათოლოგიის ცენტრის დირექტორი).
აკრედიტაცია არ არის ლიცენზია ჩინოვნიკებზე ნადირობისათვის / [ესაუბრა] იამზე კიკნაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1,2 გვ.[MFN: 44444]
ანოტაცია: სახელმწიფო მოხელეებისა და ჟურნალისტების ურთიერთობათა რეგლამენტით მოწესრიგების შესახებ
პერსონალია:მძინარაშვილი ბონდო (საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახურის ხელმძღვანელი).