მხარს ვუჭერ და ვუერთგულებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 3 გვ.[MFN: 44438]
ანოტაცია:  ქართული პოლიტიკური კლუბის "თავისუფალი ტრიბუნის" შექმნის იდეის შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკური ორგანიზაციები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  შერიგება, ურთიერთგაგება, დაპირსპირება, მეტოქე, მოსახლეობა.
თბილისის საოლქო სასამართლოს მაია მწარიაშვილის სახით ღირსეული თავმჯდომარე ეყოლება : თემიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1 გვ.[MFN: 44439]
პერსონალია:  მწარიაშვილი მაია (მოსამართლე); აბაშიძე ზურაბ (იუსტიციის საბჭოს მდივანი); ჭანტურია ლადო (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); გახოკიძე ჯემალ (ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  თბილისის საოლქო სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  დანიშვნა, თანამდებობა.
არ გაინტერესებთ, როგორ ხორცს ვჭამთ? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 3 გვ.[MFN: 44440]
ანოტაცია:  ფალსიფიცირებული პროდუქციის შესახებ
თემატიკა:  საბაზრო ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, ფალსიფიცირებული პროდუქცია, ბიუჯეტი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : სტენლი აბრამოვიჩის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 14 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1 გვ.[MFN: 44441]
პერსონალია:  აბრამოვიჩი სტენლი (აშშ ებრაელთა გაერთიანებული კომიტეტის "ჯოინთის" განათლების, კულტურსა და რელიგიური პროგრამების დირექტორი).
როდემდე ვჩეკოთ და ვზარდოთ "გუგულის ბარტყები"? : წყევლა-კრულვიანი საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 4 გვ.[MFN: 44442]
საკვანძო სიტყვები:  მათხოვრობა, რუსეთი.
ეპიდემია არ არის, მაგრამ გრიპით დაავადების პიკია : სკოლებში 19-დან 28 თებერვლის ჩათვლით არდადეგები გამოცხადდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1,2 გვ.[MFN: 44443]
პერსონალია:  გამყრელიძე ამირან (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); გოგიჩაიშვილი შოთა (ინფექციური პათოლოგიის ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა:  ჯანმრთელობის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  ინფექცია, ავადმყოფობა.
აკრედიტაცია არ არის ლიცენზია ჩინოვნიკებზე ნადირობისათვის / [ესაუბრა] იამზე კიკნაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 თებერვალი. - N46(4425). - 1,2 გვ.[MFN: 44444]
ანოტაცია:  სახელმწიფო მოხელეებისა და ჟურნალისტების ურთიერთობათა რეგლამენტით მოწესრიგების შესახებ
პერსონალია:  მძინარაშვილი ბონდო (საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  მასმედია. საქართველოს სახელმწიფო საინფორმაციო სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, პრესა, ჟურნალისტი, ცენზურა, რეგლამენტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4440 | 4441 | 4442 | 4443 | 4444 | 4445 | 4446 | 4447 | 4448 | 4449 | 4450 |  შემდეგი »  ბოლო »»