ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ვანო პაპუნიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 თებერვალი. - N47(4426). - 8 გვ.[MFN: 44501]
ანოტაცია: სურათზე: ვახტანგ პაპუნიძე და ნინო რამიშვილი თბილისობის დღესასწაულზე. გადაღებულია 80-იან წლებში
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ედუარდ შევარდნაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 თებერვალი. - N48(4427). - 1 გვ.[MFN: 44507]
ანოტაცია: აშშ-ს პრეზიდენტი ჯორჯ ბუში მადლობას უხდის საქართველოს პრეზიდენტს კოსმოსურ ხომალდ "კოლუმბიის" დაღუპვის გამო გამოგზავნილი სამძიმრის წერილისათვის
საქართველოს კანონი საქართველოს 2003 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ : 2003 წლის 30 იანვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 თებერვალი. - N48(4427). - 3,4 გვ.[MFN: 44508]
იუნესკოს გენერალური დირექტორის წერილი მშობლიური ენის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით : მიმართვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 თებერვალი. - N48(4427). - 1,2 გვ.[MFN: 44509]
ავღანეთის ისლამური პარტიის ლიდერი საერთაშორისო ტერორისტთა სიაში შეიყვანეს : [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 თებერვალი. - N48(4427). - 5 გვ.[MFN: 44510]