მარტიდან ჩეჩენთა სამი დაჯგუფების წინააღმდეგ ფინანსურ სანქციებს შემოიღებენ / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 4 გვ.[MFN: 44553]
ანოტაცია: აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის შეტყობინება
პერსონალია:რაისი კონდოლიზა (ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის თანაშემწე ეროვნული უშიშროების საკითხებში); იასტრჟემბსკი სერგეი (რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწე).
შეიმუშავეს წინადადებები კონფლიქტის გადასაწყვეტად : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 1 გვ.[MFN: 44556]
პერსონალია:ჟან-მარი გენო (გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილე).
კარპოვი და პოლგარი თბილისში ერთად ჩამოვლენ : პრეზიდენტის თასი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 5 გვ.[MFN: 44557]
ანოტაცია: 16 სექტემბერს თბილისში სტარტს აიღებს ედუარდ შევარდნაძის სახელობის თასის გათამაშება
ასლან აბაშიძე საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობას აპირებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 1 გვ.[MFN: 44558]
პერსონალია:აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ბაკურიძე თამაზ (აჭარის მეთაურის პრესმდივანი).
საკართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ინა ჯაველიძის ღირსების მედლით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 20თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 2 გვ.[MFN: 44559]
პერსონალია:ჯაველიძე ინა (აჭარის კავშირგაბმულობისა და პრესის გავრცელების მთავარი სპეციალისტი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საჩხერის რაიონის განათლების დარგის მუშაკთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 20 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 2 გვ.[MFN: 44560]
პერსონალია:ლომიძე ავთანდილ (სოფ. ლიჩის არასრული საშუალო სკოლის დაწყებითი კლასების მასწავლებელი); ხარშილაძე ქრისტინა (სოფ. კორბოულის ღვაწლმოსილი მასწავლებელი); კვიჟინაძე რაისა (საჩხერის პირველი საშუალო სკოლის დაწყებითი კლასების მასწავლებელი); მიშველიძე სულიკო (სოფ. ჭალის საშუალო სკოლის მასწავლებელი); ჩხეტიანი ცარო (სოფ. ჭალოვანის საშუალო სკოლის მასწავლებელი).
ერის გენოფონდის გადასარჩენად : ნანული შევარდნაძე: "საქართველოდან ბავშვები არ უნდა გაშვილდნენ, რადგან მრავალ ქართულ ოჯახს თავად სურს იშვილოს ბავშვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 1,2,4 გვ.[MFN: 44562]
ანოტაცია: ქალბატონი ნანული შევარდნაძე ქართული გენოფონდის შენარჩუნებისათვის იბრძვის და საერთაშორისო გაშვილების პროცესის შეჩერებას ცდილობს