1. მარტიდან ჩეჩენთა სამი დაჯგუფების წინააღმდეგ ფინანსურ სანქციებს შემოიღებენ / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 4 გვ.[MFN: 44553]
ანოტაცია:  აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის შეტყობინება
პერსონალია:  რაისი კონდოლიზა (ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის თანაშემწე ეროვნული უშიშროების საკითხებში); იასტრჟემბსკი სერგეი (რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწე).
გეოგ.დასახელება:  ვაშინგტონი, მოსკოვი.
საკვანძო სიტყვები:  ამერიკის შეერთებული შტატები, ვიზიტი.
1. ჟორდანია, თედო
თუ თქვენმა ბავშვმა ბრძენთა თამაშის შესწავლა დააპირა... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 8 გვ.[MFN: 44554]
ანოტაცია:  გამოიცა გიორგი მაჭარაშვილისა და დავით გურგენიძის შესანიშნავი წიგნი "ჭადრაკის გაკვეთილები"
პერსონალია:  მაჭარაშვილი გიორგი (საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელი); გურგენიძე დავით (საჭადრაკო კომპოზიციაში საერთაშორისო დიდოსტატი).
საკვანძო სიტყვები:  ბავშვები, "ვეფხისტყაოსანი", გამოცემა, საჭადრაკო ტერმინოლოგია.
ახალგაზრდები ჭადრაკის საიდუმლოებას იკვლევენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 8 გვ.[MFN: 44555]
ანოტაცია:  გამოიცა ბროშურა სტუდენტ-მოჭადრაკეთა საიუბილეო სამეცნიერო კონფერენციის მასალები
პერსონალია:  ჯაფარიძე მარიკა; ქასრაშვილი ალეკო; ლომსაძე ლანა; არუთინიანი დავით; ჯაშიაშვილი ქეთევან (საჭადრაკო სკოლის სტუდენტები); გიორგაძე თენგიზ (საქართველოს დამსახურებული ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, აღზრდა, ბროშურა.
1. შეიმუშავეს წინადადებები კონფლიქტის გადასაწყვეტად : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 1 გვ.[MFN: 44556]
პერსონალია:  ჟან-მარი გენო (გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  ჟენევა, რუსეთი, ინფორმაცია, აშშ, დიდი ბრიტანეთი, შეხვედრა.
1. იმესაშვილი, ნინო
კარპოვი და პოლგარი თბილისში ერთად ჩამოვლენ : პრეზიდენტის თასი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 5 გვ.[MFN: 44557]
ანოტაცია:  16 სექტემბერს თბილისში სტარტს აიღებს ედუარდ შევარდნაძის სახელობის თასის გათამაშება
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); გურიელი ნინო (ჭადრაკის ფედერაციის პრეზიდენტი, დიდოსტატი); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); კარპოვი ანატოლი; ვაჰანიანი რაფაელ; ბაკროსი ეტიენ; რაჯაბოვი თეიმურაზ; კოვალესკაია ეკატერინა; პოლგარი იუდით (მოჭადრაკეები).
1. ასლან აბაშიძე საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობას აპირებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 1 გვ.[MFN: 44558]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ბაკურიძე თამაზ (აჭარის მეთაურის პრესმდივანი).
თემატიკა:  აჭარა.
საკვანძო სიტყვები:  "აღორძინება", გამთლიანება, კანდიდატურა.
საკართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ინა ჯაველიძის ღირსების მედლით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 20თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 2 გვ.[MFN: 44559]
პერსონალია:  ჯაველიძე ინა (აჭარის კავშირგაბმულობისა და პრესის გავრცელების მთავარი სპეციალისტი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საჩხერის რაიონის განათლების დარგის მუშაკთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 20 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 2 გვ.[MFN: 44560]
პერსონალია:  ლომიძე ავთანდილ (სოფ. ლიჩის არასრული საშუალო სკოლის დაწყებითი კლასების მასწავლებელი); ხარშილაძე ქრისტინა (სოფ. კორბოულის ღვაწლმოსილი მასწავლებელი); კვიჟინაძე რაისა (საჩხერის პირველი საშუალო სკოლის დაწყებითი კლასების მასწავლებელი); მიშველიძე სულიკო (სოფ. ჭალის საშუალო სკოლის მასწავლებელი); ჩხეტიანი ცარო (სოფ. ჭალოვანის საშუალო სკოლის მასწავლებელი).
დედაქალაქს გაზმომარაგების პრობლემები არ უნდა ჰქონდეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 2 გვ.[MFN: 44561]
ანოტაცია:  "თბილგაზის" რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); შერაძე გია (დედაქალაქის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი, კონტრაქტი, პრობლემები, "თბილგაზი".
1. მძინარიშვილი, ბონდო
ერის გენოფონდის გადასარჩენად : ნანული შევარდნაძე: "საქართველოდან ბავშვები არ უნდა გაშვილდნენ, რადგან მრავალ ქართულ ოჯახს თავად სურს იშვილოს ბავშვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 თებერვალი. - N49 (4428). - 1,2,4 გვ.[MFN: 44562]
ანოტაცია:  ქალბატონი ნანული შევარდნაძე ქართული გენოფონდის შენარჩუნებისათვის იბრძვის და საერთაშორისო გაშვილების პროცესის შეჩერებას ცდილობს
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); შევარდნაძე ნანული; შევარდნაძე პაატა.
თემატიკა:  გაშვილება.
საკვანძო სიტყვები:  ოჯახი, დედა, ობოლი ბავშვი, ფაქტები, პრესა, რეაქცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4452 | 4453 | 4454 | 4455 | 4456 | 4457 | 4458 | 4459 | 4460 | 4461 | 4462 |  შემდეგი »  ბოლო »»