თბილისს კიდევ ერთი ახალი თეატრი შეემატა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 7 გვ.[MFN: 44592]
ანოტაცია:  ახალი თეატრის პრეზენტაცია საზეიმო ვითარებაში გაიმართა
პერსონალია:  წულაძე ლევან (რეჟისორი); მეღვინეთუხუცესი ოთარ (მსახიობი); დოლიძე ქეთი (რეჟისორი); გოგიბერიძე სესილი (საქართველოს კულტურის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  "თეატრალური სარდაფი", სპექტაკლი, თეატრი, მაყურებელი, პრეზენტაცია, თანადგომა.
1. ჯინჭარაძე, ნანა
ჰუმანური აქცია სოფელ ჯაფარიძეში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 7 გვ.[MFN: 44593]
ანოტაცია:  დედოფლისწყაროს რაიონის მოსახლეობას ჩაუტარდა კლინიკურ ლაბორატორიული გამოკვლევები
პერსონალია:  ყოჩიაშვილი დიმიტრი (სოფელ ჯაფარიძის საკრებულოს დეპუტატი); ემრაშვილი კახა (სოფელ ჯაფარიძის ამბულატორიის გამგე); წელაური ნინო; ხუცურაული ლალი; თამაზაშვილი ნათელა; ტოკლიკიშვილი მაია (ექიმი - კარდიოლოგები); კოპალიანი რეზო (ქირურგი).
გეოგ.დასახელება:  დედოფლისწყარო (ჯაფარიძე).
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმა, ჯანდაცვა, პოლიკლინიკა, მოსახლეობა, მედპერსონალი.
1. ერაყმა, შესაძლოა, გუნება-განწყობილება გაუფუჭოს ფინანსთა მინისტრებს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 5 გვ.[MFN: 44594]
ანოტაცია:  რვა დიდი ქვეყნის მინისტრების შეხვედრა
თემატიკა:  საზღვარგარეთის ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  პარიზი, ეკონომიკა, ომი, ნავთობი, ვაჭრობა.
ფერგიუსონი მოდის? : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 7 გვ.[MFN: 44595]
პერსონალია:  ბექჰემი დევიდ (ფეხბურთელი); ფერგიუსონი სერ ალექს (მწვრთნელი); ერიქსონი სვენ-ერან (შვედი მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, "მანჩესტერ იუნაიტედი", კლუბი, გულშემატკივარი.
1. უცხოელებს ურჩევენ დატოვონ სპარსეთის ყურე / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 5 გვ.[MFN: 44596]
პერსონალია:  იაკოვენკო ალექსანდრე (რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  დიპლომატები, ევაკუაცია.
აზუსტებენ თამაშების პროგრამას : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 7 გვ.[MFN: 44597]
გეოგ.დასახელება:  სინგაპური.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ოლიმპიური თამაშები, პროგრამა.
1. ამერიკა სურსათით დაეხმარება კორეის სახალხო-დემოკრატიულ რესპუბლიკას / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 5 გვ.[MFN: 44598]
პერსონალია:  პაუელი კოლინ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  დახმარება, გაერო, ქველმოქმედება.
სენსაცია სათხილამურო ტრასაზე : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 7 გვ.[MFN: 44599]
პერსონალია:  ტეიკმან აქსელ (გერმანელი მოთხილამურე); შლიუტერი ანდრეას (გერმანელი მოთხილამურე); ფრიმენი კრის (ამერიკელი მოთხილამურე); ესტელი ფროდე (ნორვეგიელი მოთხილამურე).
გეოგ.დასახელება:  ვალ-დი-ფიემი.
საკვანძო სიტყვები:  იტალია, თხილამურები, ფავორიტი.
1. მილოშევიჩმა იცოდა, თუ რა როლს ასრულებდნენ სერბთა რაზმები / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 5 გვ.[MFN: 44600]
ანოტაცია:  მილოშევიჩი აცხადებს: კონფლიქტი ხორვატიაში გამოიწვია ადგილობრივი სერბი მოსახლეობის აჯანყებამ. სურათზე: ს. მილოშევიჩი
პერსონალია:  მილოშევიჩი სლობოდან (იუგოსლავიის ყოფილი პრეზიდენტი); ვასილკოვიჩი დრაგან (სერბთა ქვეგანაყოფის ყოფილი მეთაური); სიმატოვიჩი ფრანკო (სერბთა უშიშროების ძალების სპეცრაზმების მეთაური).
გეოგ.დასახელება:  ხორვატია, სერბია.
თემატიკა:  იუგოსლავია.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ტრიბუნალი, სასამართლო, ვიდეოჩანაწერი, ომი, დანაშაული, ბალკანეთის ომი.
1. ჭავჭანიძე, ზურაბ
ივარჯიშეთ ჩვენთან ერთად : ტრენაჟორებს გოლიათებიც იყენებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 თებერვალი. - N50(4429). - 7 გვ.[MFN: 44601]
პერსონალია:  ალთუნაშვილი ლევან (ათლეტისტი).
თემატიკა:  ათლეტიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მძლეოსნობა, ასპარეზობა, პრიზიორი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4456 | 4457 | 4458 | 4459 | 4460 | 4461 | 4462 | 4463 | 4464 | 4465 | 4466 |  შემდეგი »  ბოლო »»