გათანამედროვებული შაილოკი თეატრალური სარდაფის ახალ სცენაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 6 გვ.[MFN: 44752]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ჯიმშერ სხრიტლაძის ვახტანგ გორგასლის II ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 24 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 2 გვ.[MFN: 44756]
პერსონალია:სხირტლაძე ჯიმშერ ("ვეტერან-მებრძოლთა საერთაშორისო კავშირის" სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარე).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს განათლების დარგის მუშაკთა ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 24 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 2 გვ.[MFN: 44757]
საქართველოს სოციალურ პრობლემებს ნავთობსადენიც გადაწყვეტს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 2 გვ.[MFN: 44758]
პერსონალია:ეინრიკი მარიამ (კომპანიის სოციალური ინვესტიციების პროგრამის მენეჯერი).
საბაჟოს გაზრდილი გეგმის შესრულება სავსებით რეალურია : გვესაუბრება ფინანსთა მინისტრის საბაჟო დეპარტამენტის თავმჯდომარე ალექსანდრე ასლანიკაშვილი / [ესაუბრა] ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 1,3 გვ.[MFN: 44761]