გათანამედროვებული შაილოკი თეატრალური სარდაფის ახალ სცენაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 6 გვ.[MFN: 44752]
პერსონალია:  წულაძე ლევან (რეჟისორი); ქავთარაძე გ. (მსახიობი); სტურუა რობერტ (რეჟისორი); სხირტლაძე დუტა (მსახიობი); ნინიძე მერაბ (მსახიობი); ანჯაფარიძე ნინო (თეატრმცოდნე).
საკვანძო სიტყვები:  თეატრი, მაყურებელი, სპექტაკლი.
1. არდაშელია, ციალა
უზნეობის მარათონი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N54. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 2 გვ.[MFN: 44753]
პერსონალია:  გოგიჩაიშვილი აკაკი (ჟურნალისტი).
ორგანიზაცია:  "რუსთავი-2".
თემატიკა:  მასმედია. საქართველოს პარლამენტი. პოლიტიკური ორგანიზაციები საქართველოში. ქართული ინტელიგენცია.
საკვანძო სიტყვები:  ცილისწამება, ინფორმაცია, სამშობლო, პუბლიკაცია, ბიუროკრატია, ბომონდი.
1. შურღაია, ნელი
ნახეთ და გაითავისეთ ეს სილამაზე : პრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 6 გვ.[MFN: 44754]
პერსონალია:  ალექსიძე გოგი (ბალეტმაისტერი); მუხაშავრია ქეთევან (ბალერინა); ალექსიძე მარიამ (ბალერინა); ბეზირგანი ეკა (ბალერინა); შენგელია ირაკლი (ბალეტმაისტერი); ტაბატაძე გიორგი (ბალეტმაისტერი).
თემატიკა:  ქართული ბალეტი.
საკვანძო სიტყვები:  მოცეკვავე, სცენა, მსახიობი, სპექტაკლი.
ჟამი სიმწიფისა : მუსიკალური სალონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 7 გვ.[MFN: 44755]
ანოტაცია:  ვაჟა აზარაშვილის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  აზარაშვილი ვაჟა (კომპოზიტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სიმღერა, კონცერტი, მუსიკალური კომედია.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ჯიმშერ სხრიტლაძის ვახტანგ გორგასლის II ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 24 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 2 გვ.[MFN: 44756]
პერსონალია:  სხირტლაძე ჯიმშერ ("ვეტერან-მებრძოლთა საერთაშორისო კავშირის" სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარე).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს განათლების დარგის მუშაკთა ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 24 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 2 გვ.[MFN: 44757]
პერსონალია:  აგაევა გულნაზ; ავალიშვილი მანანა; ანტონიანი გურგენ; ბადალოვი ზიმ; ბადასარიანი რიმა; გეგუჩაძე ომარ; ელიოზიშვილი ოთარ; ვოსკანიანი აღვან; თანდილაშვილი მზია; ლომიძე ელენე; მარუაშვილი ჯონდო; მექვაბიშვილი მარია; ნიკოლაიშვილი ნუნუ; საგანელიძე მარეხ; ტოპრაკაშვილი იზაბელა; ჩუბინიძე ქეთევან; ჯავახიშვილი როზალია.
1. ინტერ-პრესი, პრაიმ-ნიუსი
საქართველოს სოციალურ პრობლემებს ნავთობსადენიც გადაწყვეტს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 2 გვ.[MFN: 44758]
პერსონალია:  ეინრიკი მარიამ (კომპანიის სოციალური ინვესტიციების პროგრამის მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები:  მილსადენი, პრესკონფერენცია, ინვესტიციები.
1. მაგთი CSM, ნეოსტუდია და ჟურნალი "მუდმივი კავშირის სამყარო"
გადაწყვეტილებას მე ვიღებ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 1,3 გვ.[MFN: 44759]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემები, დიალოგი, პოლიტიკა, საქართველო, ინფორმაცია.
შეუთავსებლის შეთავსება : 7. სინათლე გვირაბის თავში : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N3, 6, 40, 41, 48, 53. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 1,3 გვ.[MFN: 44760]
პერსონალია:  მებონია ლევან (ენერგეტიკოსი); მოსაშვილი მიხეილ (საპროექტოს მთავარი ინჟინერი).
საკვანძო სიტყვები:  ენგურჰესი, ელექტროსადგურები, მშენებლობა, აგრეგატი, რემონტი, პროფილაქტიკა.
1. ასლანიკაშვილი, ალექსანდრე
საბაჟოს გაზრდილი გეგმის შესრულება სავსებით რეალურია : გვესაუბრება ფინანსთა მინისტრის საბაჟო დეპარტამენტის თავმჯდომარე ალექსანდრე ასლანიკაშვილი / [ესაუბრა] ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 თებერვალი. - N55(4434). - 1,3 გვ.[MFN: 44761]
ანოტაცია:  საბაჟო სისტემაში არსებული პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  ასლანიკაშვილი ალექსანდრე (ფინანსთა სამინისტროს საბაჟო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ბალცეროვიჩი ლეშეკ (საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი).
საკვანძო სიტყვები:  საკონტროლო ობიექტები, პრობლემები, იმპორტი, ეროპორტი, ნავსადგური, რკინიგზა, პროდუქტი, ბიუჯეტი, ენერგეტიკა, კონტრაბანდა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4472 | 4473 | 4474 | 4475 | 4476 | 4477 | 4478 | 4479 | 4480 | 4481 | 4482 |  შემდეგი »  ბოლო »»