"მივალ გურიაში, მარა..." : ანზორ ერქომაიშვილს : ლიტერატურული წიაღსვლები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 10 გვ.[MFN: 44855 ]
პერსონალია: ტაბიძე გალაკტინ (პოეტი); რობაქიძე გრიგოლ (მწერალი).
თემატიკა: ქართული პოეზია. ლიტერატურათმცოდნეობა .
პრაიმ-ნიუსი, ინტერ-პრესი
რას გადაწყვეტს ირლანდიური კომპანია? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 2 გვ.[MFN: 44856 ]
ორგანიზაცია: ESBI .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროსისტემა, ტარიფი .
ანასაშვილი, მარადი
"ხომ არ დაიღალე, დედი!" : ოჯახი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 3 გვ.[MFN: 44857 ]
ანოტაცია: სურათზე: თამარ მირაშვილი
პერსონალია: მირაშვილი ლერი (ქველმოქმედი); მირაშვილი თამარ (პედაგოგი); მირაშვილი გიორგი (პედაგოგი).
თემატიკა: დედის დღე .
საკვანძო სიტყვები: ქვემო მაღარო, სამრეკლო, ეკლესია, სკოლა .
ლეჟავა, ეკა
ინვესტორები ნერვული დაძაბულობის ზღვარზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 4,7 გვ.[MFN: 44858 ]
ანოტაცია: ერაყში ომის დაწყების შემთხვევაში ნავთობის მოპოვების რეზერვების ამოქმედების შესახებ
პერსონალია: ბლიქსი ჰანს (გაეროს კომისიის ხელმძღვანელი); ჰუსეინ სადამ (ერაყის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ერაყის კრიზისი .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ბაზარი, ფინანსები, ექსპერტები, ნავთობი, აშშ, ბაღდადი .
ჯიღლაძე, ლია
დედის დღეს გილოცავ, ბებო : საუკუნეს მიტანებული // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 4 გვ.[MFN: 44859 ]
პერსონალია: ელბაქიძე ემინე .
ოიკაშვილი, ზურაბ
"გაზაფხულს წინ ვეღარაფერი დაუდგება..." : პერიოდიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 5 გვ.[MFN: 44860 ]
ანოტაცია: ჟურნალ "ომეგას" ახალი ნომრის შესახებ. სურათზე: დავით ერმაკოვის ფოტო "ხალიჩებით ვაჭრობა ძველ თბილისში"
დაბრუნება ათი წლის შემდეგ / ვაჟა დანელია ; ანზორ ბასილაია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 15 გვ.[MFN: 44861 ]
ანოტაცია: სურათზე: ნინო მელაშვილი
პერსონალია: მელაშვილი ნინო (მოჭადრაკე); გურიელი ნინო (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ჩემპიონატი .
სხიერელი, ამირან
მადლობა...არასპორტული საქციელისთვის / [ესაუბრა] ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 14 გვ.[MFN: 44862 ]
ანოტაცია: სურათზე: ამირან სხიერელი და ლევან მოსეშვილი
პერსონალია: სხიერელი ამირან (კალათბურთელი); მოსეშვილი ლევან ("დინამოს" მთავარი მწვრთნელი).
თემატიკა: ქართველი კალათბურთელები .
თეთრები იწყებენ და იგებენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 15 გვ.[MFN: 44863 ]
პერსონალია: გვეტაძე სოფიო (მოჭადრაკე); ძაგნიძე ნანა (მოჭადრაკე); ტერელაძე სოფიო ; ჯავახიშვილი ლელა (მოჭადრაკეები).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ჩემპიონატი, ტური .
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] სოფიო გველესიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მარტი. - N58(4437). - 16 გვ.[MFN: 44864 ]
ანოტაცია: სურათზე: ირაკლი აბაშიძის შეხვედრა თბილისის 26 კომისარის სახელობის რაიონის აქტივისტებთან. 1972 წელი
პერსონალია: აბაშიძე ირაკლი (მწერალი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4482 | 4483 | 4484 | 4485 | 4486 | 4487 | 4488 | 4489 | 4490 | 4491 | 4492 | შემდეგი » ბოლო »»