ომარ სუპატაშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 მარტი. - N61(4440). - 8 გვ.[MFN: 44969]
პერსონალია:  სუპატაშვილი ომარ (მეცნიერი, კონსტრუქტორი).
1. ვახტანგ გოგოლაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 მარტი. - N61(4440). - 8 გვ.[MFN: 44970]
1. ერაყზე შესაძლო დარტყმების შესახებ / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 მარტი. - N61(4440). - 6 გვ.[MFN: 44971]
ანოტაცია:  ერაყში ომის დაწყებისა და დამთავრების თარიღის შესახებ
პერსონალია:  ტენეტი ჯორჯ (აშშ-ს ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს დირექტორი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); რამსფელდი დონალდ (აშშ-ს თავდაცვის მინისტრი); მაიერი რიჩარდ (გენერალი); ფრენკი ტონი (ერაყში ამერიკის სამხედრო ოპერაციის სარდალი).
საკვანძო სიტყვები:  გაერო, უშიშროების საბჭო, რეზოლუცია.
1. ამერიკელებმა და ჩრდილოკორეელებმა გამართეს საიდუმლო მოლაპარაკება / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 მარტი. - N61(4440). - 6 გვ.[MFN: 44972]
პერსონალია:  კელი ჯეიმს (აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე).
საკვანძო სიტყვები:  ბირთვული პროგრამა, ურანი.
1. საუდის არაბეთი მოურიგდა საერთაშორისო ენერგეტიკულ სააგენტოს ნავთობის მიწოდების გადიდების შესახებ / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 მარტი. - N61(4440). - 6 გვ.[MFN: 44973]
პერსონალია:  ალი ან-ნუაიმი (საუდის არაბეთის ნავთობის მინისტრი).
თემატიკა:  საუდის არაბეთი.
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ბაზარი, ბარელი.
1. ისრაელის არმია შეიჭრა პალესტინელ ლტოლვილთა ბანაკში / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 მარტი. - N61(4440). - 6 გვ.[MFN: 44974]
პერსონალია:  გისინი რანაარ (ისრაელის პრემიერ-მინისტრის წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  აფეთქება, ტერორიზმი.
მხარეებმა უნდა უზრუნველყონ აფხაზეთის კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით გადაწყვეტა : ევროპარლამენტის დელეგაციის განცხადება პრესისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 1,2 გვ.[MFN: 44975]
ანოტაცია:  ვიზიტის მიზანს აფხაზეთის გადაუჭრელი კონფლიქტის შესწავლა შეადგენდა
პერსონალია:  შლაიჰერი ურსულა (ევროპარლამენტის დელეგაციის ხელმძღვანელი); ვოლჩიჩი დ. (სოციალისტი); ბეგუინი მ.; ბლაკი ფ..
საკვანძო სიტყვები:  გაერო, პოლიტიკა, დევნილები, ჰუმანიტარული დახმარება, სეპარატისტული ხელისუფლება.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალური მდივნის კოფი ანანის წერილი საერთაშორისო ქალთა დღის - 2003 წლის 8 მარტის გამო : ზრუნვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 3 გვ.[MFN: 44976]
ანოტაცია:  ქალთა ცხოვრების დონის გაუმჯობესების შესახებ
თემატიკა:  ქალთა საერთაშორისო დღე.
საკვანძო სიტყვები:  ქალი, მამაკაცი, დეკლარაცია, უფლებები, მიზნები.
1. თევზაძე, ლია
სორბონიდან თბილისში : ვალენტინა ხაზალია - 80 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 3 გვ.[MFN: 44977]
ანოტაცია:  ჟურნალისტის საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით. სურათზე: ვალენტინა ხაზალია
პერსონალია:  ხაზალია ვალენტინა (ჟურნალისტი); გოგიბერიძე სესილი (კულტურის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ტელევიზია, ტელეგადაცემა, "საკვირაო გამოფენა".
1. ელიაშვილი, ნაზი
ყველა ღრუბელს აქვს ვერცხლის სარჩული : შემოქმედის დღე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 3 გვ.[MFN: 44978]
ანოტაცია:  ქართველი კერამიკოსის ცხოვრებისა და შემოქმედების შესახებ. სურათზე: ალდე კაკაბაძე
პერსონალია:  კაკაბაძე ალდე (მხატვარი-კერამიკოსი); მრევლიშვილი ალექსანდრე (მხატვარი); იაშვილი რევაზ (მხატვარი); იაშვილი გიორგი (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  შემოქმედება, კერამიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4493 | 4494 | 4495 | 4496 | 4497 | 4498 | 4499 | 4500 | 4501 | 4502 | 4503 |  შემდეგი »  ბოლო »»