ისრაელის არმია შეიჭრა პალესტინელ ლტოლვილთა ბანაკში / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 მარტი. - N61(4440). - 6 გვ.[MFN: 44974]
მხარეებმა უნდა უზრუნველყონ აფხაზეთის კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით გადაწყვეტა : ევროპარლამენტის დელეგაციის განცხადება პრესისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 1,2 გვ.[MFN: 44975]
ანოტაცია: ვიზიტის მიზანს აფხაზეთის გადაუჭრელი კონფლიქტის შესწავლა შეადგენდა
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალური მდივნის კოფი ანანის წერილი საერთაშორისო ქალთა დღის - 2003 წლის 8 მარტის გამო : ზრუნვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 3 გვ.[MFN: 44976]
ანოტაცია: ქალთა ცხოვრების დონის გაუმჯობესების შესახებ
პერსონალია:ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი).
კონფლიქტის გადაწყვეტის პროცესში უპირველესი ნაბიჯი უნდა იყოს დევნილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უზრუნველყოფა და კონფლიქტის ზონის ეკონომიკური რეაბილიტაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 1,2 გვ.[MFN: 44981]
ანოტაცია: აფხაზეთში კონფლიქტის სრულმასშტაბიანი გადაწყვეტის საკითხების შესახებ
რადგან ელიან, სიყვარული მოვა : პროფესია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 4 გვ.[MFN: 44982]
ანოტაცია: როგორ უძღვება ქალი მამაკაცურ პროფესიას. სურათზე: მ.ცოტაძე და მ.შარაბიძე
პერსონალია:ცოტაძე მარინა (პოლიციის ვიცე-პოლკოვნიკი); შარაბიძე მანანა (პოლიციის ვიცე-პოლკოვნიკი); დგებუაძე თამაზ (შსს სატრანსპორტო პოლიციის დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ოლღა შუბითიძის ვახტანგ გორგასლის II ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 2 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 მარტი. - N62(4441). - 1 გვ.[MFN: 44983]
პერსონალია:შუბითიძე ოლღა (სოხუმის ბალნეოლოგიური სამკურნალო სამსახურის მთავარი ექიმი).