1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
ქართული ბალეტი ესპანეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 6 გვ.[MFN: 45015]
პერსონალია:  ლომიძე ზურაბ (ოპერისა და ბალეტის თეატრის გენერალური დირექტორი); ალექსიძე მარინე (საბალეტო დასის გამგე); ორმიგონი ლაურა; ტორადო ოსკარ (ესპანელი მოცეკვავეები); ჩოლოყაშვილი ცისია; ოჩიაური ნინო; ყიფშიძე ანუკი; ალექსიძე მარიამ; ხომაზაშვილები დავით და ლაშა; ბაბლიძე ერიკ; საგინაშვილი გიორგი (ქართველი მოცეკვავეები).
გეოგ.დასახელება:  ვალიადოლიდი.
საკვანძო სიტყვები:  გასტროლები, ცეკვა, გალა-კონცერტი.
თბილისში ვეტერანთა სახლის ასაშენებლად : მიმართვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 2 გვ.[MFN: 45016]
ანოტაცია:  შესაბამისმა სტრუქტურებმა თხოვნით მიმართეს მოსახლეობას, რათა მათ შემოწირულობის სახით გამოყონ შესაძლო თანხები ვეტერანთა სახლის ასაშენებლად
პერსონალია:  ციციშვილი ირაკლი (არქიტექტორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სახსრები, შემოწირულობა, მშენებლობა, ვეტერანთა საბჭო.
1. ახუაშვილი, ირაკლი
ვაზი და მისი მონათესავე ქართული გვარსახელები : ძიება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 6 გვ.[MFN: 45017]
თემატიკა:  ქართული გვარსახელები.
1. ვარდოსანიძე, ნათელა
ლამაზი გაკვეთილის "რეჟისორი" : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 7 გვ.[MFN: 45018]
პერსონალია:  გელიაშვილი მარიკა (მასწავლებელი); შაფათავა სარდიონ (თბილისის 155-ე სკოლის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ენა, აღმზრდელი, სკოლა.
ერაყის ფაქტორი ინვესტორების განწყობაზე ზეწოლას კვლავ განაგრძობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 3,4 გვ.[MFN: 45019]
ანოტაცია:  ძვირფასი ლითონების ბაზარზე ბოლო პერიოდის განმავლობაში ოქროზე ფასების დაწევა ფიქსირდება
პერსონალია:  სნოუ ჯონ (აშშ-ს ფინანსთა მინისტრი); ფლეიშერი არი (თეთრი სახლის პრესმდივანი).
თემატიკა:  ერაყი. ფინანსები.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, ეკონომიკა, აქციები, საფონდო ბაზარი, ვაჭრობა, ნავთობი, ვალუტა, ვერცხლი, პლატინა.
1. მამულია, გიორგი
ბრძოლა კავკასიისათვის (1942-1943 წლები) : უცნობი ისტორია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 51, 58. (გაგრძელება იქნება) / [თარგმნა] ვალიკო სიმონიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 8,11 გვ.[MFN: 45020]
ანოტაცია:  გერმანიის არმიაში შექმნილი ქართული ბატალიონის შესახებ
პერსონალია:  ნიდერმაიერი ო. (რეიხსვერის არაოფიციალური წარმომადგენელი საბჭოთა კავშირში); მიტჩი ს. (ამერიკელი მკვლევარი); ობერლენდერი ტ. (აბვერი ობერლეიტენანტი); ნადარაია გ. (ქართული ბატალიონის წევრი); ლანგე გ. (ობერლეიტენანტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ბატალიონი, საბჭოთა კავშირი, ფაშიზმი, ომი, ისტორია, ლეგიონი, დაზვერვა.
1. ზაქარაია, პარმენ
ციხეგოჯი - კოლხეთის სამეფოს ერთ-ერთი ცენტრისა და ეგრისის სამეფოს დედაქალაქის წარსული // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 4 გვ.[MFN: 45021]
ანოტაცია:  მიმდინარეობს ნანგრევების რესტავრაცია
გეოგ.დასახელება:  ნოქალაქევი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია. არქეოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპედიცია, არქეოლოგია, ნანგრევები, ისტორია, წარწერები, აბანო.
1. მჭედლიშვილი, ნუგზარ
მურთაზ ხურცილავა დიდ ფეხბურთში : ციფრები. ფაქტები. კომენტარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 14 გვ.[MFN: 45022]
პერსონალია:  ხურცილავა მურთაზ (ფეხბურთელი); კოტრიკაძე სერგო; ჩივაძე ალექსანჯრე; ჩოხელი გივი; მესხი მიხეილ; ბარქაია ვლადიმერ (ფეხბურთელები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, რეტრო.
პოეზიის დასაცავად : რილკეს წერილების ახალი თარგმანის გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 9 გვ.[MFN: 45023]
პერსონალია:  რილკე რაინერ მარია (პოეტი); ფიცხელაური-ფარჯიანი ასმათ (მთარგმნელი); კაპუსინ ფრანც ქსავერ (ლეიტენანტი).
საკვანძო სიტყვები:  კულტურა, პოეზია, ეპისტოლარული მემკვიდრეობა.
1. გოძიაშვილი, ალექსანდრე
ნიკოლოზ ქვარიანი პოლონეთში დიდი სიყვარულით სარგებლობდა / [თარგმნა] ამბროსი გრიშიკაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 15 გვ.[MFN: 45024]
ანოტაცია:  სპორტსმენი ემიგრანტის ნიკოლოზ ქვარიანის შესახებ
პერსონალია:  გოძიაშვილი ალექსანდრე (ჟურნალისტი); ქვარიანი ნიკოლოზ (ფალავანი); ქვარიანი ნიკოლოზ (პოლონეთი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4498 | 4499 | 4500 | 4501 | 4502 | 4503 | 4504 | 4505 | 4506 | 4507 | 4508 |  შემდეგი »  ბოლო »»