ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] სერგო დუმბაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 16 გვ.[MFN: 45026]
ანოტაცია: სახალხო დღესასწაული "ტბელობა". სოფ. ხიხაძირი (ხულოს რაიონი). ზეიმის მონაწილეთა ერთი ჯგუფი. 1982 წ.
"მაქვს უთვალავი საჭურჭლე"... : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 11 გვ.[MFN: 45029]
ანოტაცია: გიორგი ნადარეიშვილის მონოგრაფიის, "სახელმწიფო, სამართალი და მორალური ნორმები "ვეფხისტყაოსნის" მიხედვით" (რუსთველოლოგიური დაკვირვებანი), შესახებ
დამნაშავეობის წინააღმდეგ ბრძოლაში გარდატეხა იწყება : კრიმინალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 10 გვ.[MFN: 45030]
განიხილეს საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის სამხედრო თანამშრომლობის საკითხები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 მარტი. - N64(4443). - 1 გვ.[MFN: 45032]
კობა დავითაშვილმა წონა, შეიძლება ციხეში დაიკლოს : პროკურატურა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 მარტი. - N64(4443). - 1,2 გვ.[MFN: 45035]