დამნაშავეობის წინააღმდეგ ბრძოლაში გარდატეხა იწყება : კრიმინალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 10 გვ.[MFN: 45030]
განიხილეს საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის სამხედრო თანამშრომლობის საკითხები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 მარტი. - N64(4443). - 1 გვ.[MFN: 45032]
კობა დავითაშვილმა წონა, შეიძლება ციხეში დაიკლოს : პროკურატურა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 მარტი. - N64(4443). - 1,2 გვ.[MFN: 45035]
ანოტაცია: გენერალურმა პროკურატურამ სამივე პარლამენტარი დაკითხვაზე დაიბარა
"მჯერა, სოჭის შეხვედრა, მისი სულისკვეთებაც და მიღწეული შეთანხმებებიც რუსეთ-საქართველოს ურთიერტობაში ახალი ეტაპის დასაწყისი იქნება" : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის 10 მარტის რადიოინტერვიუ / [ესაუბრა] ნატო ონიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 მარტი. - N64(4443). - 1,2 გვ.[MFN: 45036]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : შურმან ონიანის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 8 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 მარტი. - N64(4443). - 1 გვ.[MFN: 45038]
პერსონალია:ონიანი შურმან (ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
ნავთობსადენის გამოხვრაც დაიწყეს : ჩინოვნიკები დიდ კორუფციაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 მარტი. - N64(4443). - 1,8 გვ.[MFN: 45039]