"აღმოსავლეთ-დასავლეთის ენერგეტიკული დერეფნის განვითარებით საქართველო ახალი "დიდი აბრეშუმის გზის" ერთ-ერთი საკვანძო ქვეყანა გახდა : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის სიტყვა "საქართველოს საერთაშორისო ნავთობის, გაზისა და ენერგეტიკის, კონფერენციაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1,2 გვ.[MFN: 45145]
ანოტაცია:  საუკუნის პროექტში მონაწილეობით საქართველო და სამხრეთ კავკასია მნიშვნელოვან ადგილს იკავებს მსოფლიო ეკონომიკურ ინფრასტრუქტურაში
თემატიკა:  ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი.
საკვანძო სიტყვები:  ფორუმი, პროექტი, ნახშირწყალბადი, ტრანსპორტირება, ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურა, ეკონომიკური სივრცე.
1. ექვსი მოთხოვნა ერაყის დიქტატორისადმი / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45146]
პერსონალია:  ჰუსეინი სადამ (ერაყის პრეზიდენტი); სტრო ჯეკ (ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); კლინტონი ბილ (აშშ-ს ექსპრეზიდენტი).
თემატიკა:  ერაყის კრიზისი.
საკვანძო სიტყვები:  დოკუმენტი, გაერო, პოზიცია, ქიმიური იარაღი.
1. ამერიკელი სამხედროები ინტერნეტში შესვლას ზღუდავენ / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45147]
ანოტაცია:  პენტაგონის მიერ ელექტრონული ფოსტის დაბლოკვის შესახებ
პერსონალია:  კუვიელო პიტერ (გენერალ-ლეიტენანტი).
საკვანძო სიტყვები:  ელექტრონული კავშირის არხები, ცნობები, სამხედრო-საჰაერო ძალები, ინფორმაცია, ჯარისკაცები.
გამოთხოვება გოგი გეგეჭკორთან : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1 გვ.[MFN: 45148]
პერსონალია:  გეგეჭკორი გოგი (საქართველოს სახალხო არტისტი).
1. სერბეთში საგანგებო წესები შემოიღეს / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45149]
ანოტაცია:  სერბეთის პრემიერ-მინისტრის, ზორან ჯინჯიჩის მკვლელობასთან დაკავშირებულ ღონისძიებათა შესახებ
პერსონალია:  ჯინჯიჩი ზორან (სერბეთის პრემიერ-მინისტრი); კოშტუნიცა ვიოსლავ (სერბეთის დემოკრატიული პარტიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სერბეთი.
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობა, თავდასხმა, პოლიცია.
გვესტუმრა სულხან მოლაშვილი : მორიგი ხუთშაბათობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1 გვ.[MFN: 45150]
ანოტაცია:  გაზეთ"საქართველოს რესპრუბლიკის" რედაქციის მიერ მოლაშვილისთვის "ოქროს რტოს" გადაცემის შესახებ
პერსონალია:  მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე).
1. ლე პენი ნობელის პრემიებს არიგებს / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45151]
ანოტაცია:  ლე პენი - ბუშის წინააღმდეგ
პერსონალია:  ლე პენი ჟან-მარი (საფრანგეთის მემარჯვენეთა ლიდერი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ერაყი, ომი, მშვიდობა, ნავთობი, კონფლიქტი.
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "იმედის" ოფისში გამართული პრესკონფერენციის შესახე,
პერსონალია:  ბართაშვილი ბიძინა (ტელეიმედის გენერალური დირექტორი); პატარკაციშვილი ბადრი ("იმედის" დამფუძნებელი); შამათავა ოთარ (გენერალური პროდუსერი); ტოგონიძე გიორგი (პროგრამების დირექტორი).
თემატიკა:  ტელევიზია. ტელეკომპანიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ტელეარხი, ტელეჟურნალისტიკა.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45153]
მოსახლეობა დაეხმარება სამართალდამცავეებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 8 გვ.[MFN: 45154]
პერსონალია:  შერვაშიძე გია (შინაგანი ჯარების სარდალი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიცია, ხეობა, პატრულობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4511 | 4512 | 4513 | 4514 | 4515 | 4516 | 4517 | 4518 | 4519 | 4520 | 4521 |  შემდეგი »  ბოლო »»