გამოთხოვება გოგი გეგეჭკორთან : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1 გვ.[MFN: 45148]
პერსონალია:  გეგეჭკორი გოგი (საქართველოს სახალხო არტისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ნეკროლოგი.
1. სერბეთში საგანგებო წესები შემოიღეს / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45149]
ანოტაცია:  სერბეთის პრემიერ-მინისტრის, ზორან ჯინჯიჩის მკვლელობასთან დაკავშირებულ ღონისძიებათა შესახებ
პერსონალია:  ჯინჯიჩი ზორან (სერბეთის პრემიერ-მინისტრი); კოშტუნიცა ვიოსლავ (სერბეთის დემოკრატიული პარტიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სერბეთი.
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობა, თავდასხმა, პოლიცია.
გვესტუმრა სულხან მოლაშვილი : მორიგი ხუთშაბათობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1 გვ.[MFN: 45150]
ანოტაცია:  გაზეთ"საქართველოს რესპრუბლიკის" რედაქციის მიერ მოლაშვილისთვის "ოქროს რტოს" გადაცემის შესახებ
პერსონალია:  მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე).
1. ლე პენი ნობელის პრემიებს არიგებს / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45151]
ანოტაცია:  ლე პენი - ბუშის წინააღმდეგ
პერსონალია:  ლე პენი ჟან-მარი (საფრანგეთის მემარჯვენეთა ლიდერი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  ერაყი, ომი, მშვიდობა, ნავთობი, კონფლიქტი.
ჩვენ ჭრილობებს მარილს არ მოვაყრით : ასეთია ახალი ტელეკომპანიის ხელმძღვანელთა პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1,4 გვ.[MFN: 45152]
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "იმედის" ოფისში გამართული პრესკონფერენციის შესახე,
პერსონალია:  ბართაშვილი ბიძინა (ტელეიმედის გენერალური დირექტორი); პატარკაციშვილი ბადრი ("იმედის" დამფუძნებელი); შამათავა ოთარ (გენერალური პროდუსერი); ტოგონიძე გიორგი (პროგრამების დირექტორი).
თემატიკა:  ტელევიზია. ტელეკომპანიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ტელეარხი, ტელეჟურნალისტიკა.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 5 გვ.[MFN: 45153]
მოსახლეობა დაეხმარება სამართალდამცავეებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 8 გვ.[MFN: 45154]
პერსონალია:  შერვაშიძე გია (შინაგანი ჯარების სარდალი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიცია, ხეობა, პატრულობა.
სომხეთიდან ელექტროენერგია აღარ შემოდის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1 გვ.[MFN: 45155]
საკვანძო სიტყვები:  კონტრაქტი, კრიზისი.
საქართველოს გეოპოლიტიკური კოზირი და აუცილებელი განმარტება "პირველკლასელთათვის" : ექსკლუზილივი / [ესაუბრა] ელზა ჯმუხაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 1,3 გვ.[MFN: 45156]
ანოტაცია:  ედუარდ შევარდნაძისა და ვლადიმერ პუტინის სოჭში არაფორმალური სამუშაო შეხვედრის შესახებ. სურათზე: შალვა ფიჩხაძე
პერსონალია:  ფიჩხაძე შალვა (საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო კანცელარიის საგარეო ურთიერთობათა განყოფილების უფროსი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  სოჭი.
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, კონფლიქტი, შეხვედრა, ტერიტორია, თანამშრომლობა.
საქართველოს სახელმწიფო ჯილდო ღვაწლმოსილ ებრაელ მოღვაწეს : ღირსეული // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მარტი. - N67(4446). - 2 გვ.[MFN: 45157]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); აბრამოვიჩი სტენლი (ამერიკის შეერთებული შტატების ებრაელთა გაერთიანებული კომიტეტის "ჯოინთის" განათლების, კულტურისა და რელიგიური პროგრამების დირექტორი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4511 | 4512 | 4513 | 4514 | 4515 | 4516 | 4517 | 4518 | 4519 | 4520 | 4521 |  შემდეგი »  ბოლო »»