ქალბატონ ნინო ანანიაშვილს დაბადების დღესთან დაკავშირებით : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 1 გვ.[MFN: 45326]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გიორგი თურქიასა და დიანა კესნერის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 15 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 2 გვ.[MFN: 45332]
პერსონალია:თურქია გიორგი (სულხან-საბა ორბელიანის სახელობის თბილისის სახელმწიფო პედაგოგიური უნივერსიტეტის უფროსი ელექტრომექანიკოსი); კესნერი დიანა (საქართველოს ასოციაცია "აინუნგის" თეატრ-სტუდია "დოიჩე შტერნგენის" დამფუძნებელი და სამხატვრო ხელმძღვანელი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : დავით კოტრიკაძის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 19 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 2 გვ.[MFN: 45333]
პერსონალია:კოტრიკაძე დავით (საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგანგებო ლეგიონის მეორე სამმართველოს შიდა ქართლის განყოფილების უფროსი).
როგორ იწყებოდა ომი : ერაყის კრიზისი: მოვლენათა ქრონოლოგია / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 5 გვ.[MFN: 45334]
ანოტაცია: მას შემდეგ, რაც ერაყთან დაკავშირებული კრიზისის დიპლომატიური გზით გადაწყვეტის ცდები მარცხით დამთავრდა, სიტუაცია ყოველ საათს იცვლება
ერაყისა და აშშ არმიები: ვინ-ვის? / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 5 გვ.[MFN: 45335]