თუ საჭირო გახდა! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 1 გვ.[MFN: 45327]
ანოტაცია:  საქართველო ანტიტერორისტული კოალიციის წევრია
პერსონალია:  თევზაძე დავით (თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-ემერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, საჰაერო სივრცე, ერაყი, "კომანდოს" ბატალიონი, კოალიცია.
უღელტეხილზე კონტროლი გაძლიერდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 1 გვ.[MFN: 45328]
ანოტაცია:  გაძლიერებულია კონტროლი თბილისის აეროპორტში და სხვა შემოსასვლელ პუნქტებში
საკვანძო სიტყვები:  მოთარეშეები, რუსეთი, საზღვარი, კონტროლი.
"ჭიათურმანგანუმი" კრიზისს თავს დააღწევს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 4 გვ.[MFN: 45329]
ანოტაცია:  "ჭიათურმანგანუმის" შემდგომი ბედი დიდადაა დამოკიდებული მასში განსახორციელებელ სტრუქტურულ ცვლილებებსა და ძლიერ ინვესტორზე
პერსონალია:  ზოიძე აკაკი (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე); გარაყანიძე ზურაბ; ნაცვლიშვილი ლაშა (უშიშროების მინისტრთა მოადგილეები).
გეოგ.დასახელება:  ჭიათურა.
თემატიკა:  ჭიათურის მანგანუმის მრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ხელფასი, მაღაროელები, პროდუქცია, მადანი, მანგანუმი, მაღარო.
ყანდიაშვილი დაბრუნდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 2 გვ.[MFN: 45330]
პერსონალია:  ყანდიაშვილი კოკა (ჟურნალისტი); ჯაფარიძე თედო (საქართველოს ელჩი ამერიკაში).
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები. საქართველოს ტელევიზია.
საკვანძო სიტყვები:  ტელეგადაცემა, "რა ხდება", სიუჟეტი, აშშ, თანამშრომლობა.
თბილისის იმერსახეზე ზრუნვის ახალი მეთოდი : დედაქალაქი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 2 გვ.[MFN: 45331]
ანოტაცია:  არქიტექტურის სამსახურში შეიქმნა მონიტორინგის ჯგუფი
პერსონალია:  როსტომაშვილი ირაკლი (თბილისის მთავარი არქიტექტორი).
თემატიკა:  მშენებლობა. არქიტექტურა.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გიორგი თურქიასა და დიანა კესნერის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 15 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 2 გვ.[MFN: 45332]
პერსონალია:  თურქია გიორგი (სულხან-საბა ორბელიანის სახელობის თბილისის სახელმწიფო პედაგოგიური უნივერსიტეტის უფროსი ელექტრომექანიკოსი); კესნერი დიანა (საქართველოს ასოციაცია "აინუნგის" თეატრ-სტუდია "დოიჩე შტერნგენის" დამფუძნებელი და სამხატვრო ხელმძღვანელი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : დავით კოტრიკაძის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 19 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 2 გვ.[MFN: 45333]
პერსონალია:  კოტრიკაძე დავით (საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგანგებო ლეგიონის მეორე სამმართველოს შიდა ქართლის განყოფილების უფროსი).
1. როგორ იწყებოდა ომი : ერაყის კრიზისი: მოვლენათა ქრონოლოგია / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 5 გვ.[MFN: 45334]
ანოტაცია:  მას შემდეგ, რაც ერაყთან დაკავშირებული კრიზისის დიპლომატიური გზით გადაწყვეტის ცდები მარცხით დამთავრდა, სიტუაცია ყოველ საათს იცვლება
პერსონალია:  საბრი ნაჯი (ერაყის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მეთაური); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); ჰუსეინი სადამ (ერაყის პრეზიდენტი); ბლერი ტონი (ბრიტანეთის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, კოალიციური ჯარები, ქიმიური იარაღი, ესპანეთი, ომი, განიარაღება, რეზოლუცია.
1. ერაყისა და აშშ არმიები: ვინ-ვის? / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 5 გვ.[MFN: 45335]
ანოტაცია:  ერაყი კვლავინდებურად რჩება სამხედრო თვალსაზრისით რეგიონის ერთ-ერთ ყველაზე მძლავრ სახელმწიფოდ
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღება, ომი, ჯარი, ავიაცია, სამხედრო ბიუჯეტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4529 | 4530 | 4531 | 4532 | 4533 | 4534 | 4535 | 4536 | 4537 | 4538 | 4539 |  შემდეგი »  ბოლო »»