1. საქართველოს პრეზიდენტის რწმუნებულის აპარატი კახეთის მხარეში; თელავის რაიონის გამგეობა; გურჯაანის რაიონის გამგეობა
გივი იმერლიშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 მარტი. - N76(4455). - 8 გვ.[MFN: 45441]
ანოტაცია:  გივი იმერლიშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  იმერლიშვილი გივი (აგრონომი).
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 მარტი. - N76(4455). - 8 გვ.[MFN: 45442]
პერსონალია:  წულაია-კუტუბიძე ფაცია; არსენიშვილი ბესო; სულხანიშვილი ნიკო; ადეიშვილი ლეონიდე.
ჟამი სინანულისა : თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მარტი. - N77(4456). - 1,2 გვ.[MFN: 45443]
პერსონალია:  პირველი ლევან; გოგიტიძე ჯემალ; დავითაშვილი კობა (პარლამენტარები).
საკვანძო სიტყვები:  ამერიკის შეერთებული შტატები, ერაყი, ომი, რატიფიკაცია, ხელშეკრულება.
1. ოპერაცია "თავისუფალი ერაყი": დღე მეოთხე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მარტი. - N77(4456). - 1,2 გვ.[MFN: 45444]
ანოტაცია:  დაიწყო საავიაციო თავდასხმა სადამ ჰუსეინის მშობლიურ ქალაქ ტიკრიტზე
პერსონალია:  რამადანი ტახა იასინ (ერაყის ვიცე-პრეზიდენტი); ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი); ჰუსეინი სადამ (ერაყის პრეზიდენტი); მორანი პოლ (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  შეტევა, დაბომბვა, კოალიციური ჯარები, აფეთქება, ინფორმაცია.
1. დოლიძე, რობერტ
სახელმწიფო ინტერესების უგულებელყოფა გადამფრენი იხვების ხარჯზე!.. : ანუ, მართლაც როდის არ დაჰყეფდა ჩვენს ბედს ძაღლი / რობერტ დოლიძე ; გიორგი ქადაგიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მარტი. - N77(4456). - 3,4 გვ.[MFN: 45445]
ანოტაცია:  მომზადდა კანონპროექტი "კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
პერსონალია:  მეტრეველი ვალერიან (საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი, აკადემიკოსი); ჩხობაძე ნინო (საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორია, ქიმიური სასუქები, პროდუქცია, ნიადაგი, ტენდერი, ტორფი, ბიოქიმიური პროცესები, ბუნებრივი რესურსები.
"კავკასიონის" მაღალი ძაბვის გადამცემი ხაზის აღდგენა კიდევ ორი დღით გადაიდო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მარტი. - N77(4456). - 2 გვ.[MFN: 45446]
პერსონალია:  მაისურაძე შოთა ("საქრუსენერგოს" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ანძა, ელექტროსისტემა, იმპორტი.
1. მარდალეიშვილი, ნუგზარ
60 წლის წინათ : სიმართლე კი ასეთია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მარტი. - N77(4456). - 15 გვ.[MFN: 45447]
ანოტაცია:  1942 წელს ოკუპირებულ კიევში გამართულ "სიკვდილის მატჩის" მონაწილეთა შემდგომი ბედი - მითი თუ რეალობა
პერსონალია:  ტრუსევიჩი ნიკოლოზ; კლიმენკო ალექსი; კუზმენკო ივან; კოროტკიხი ნიკოლოზ (კიევის "დინამოს" ყოფილი ფეხბურთელები); ბეზირგანი გიორგი (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  საბჭოთა ფეხბურთელები.
საკვანძო სიტყვები:  ფაშისტები, სპორტი, სინამდვილე, მითი, გმირობა.
ომის დაწყებამ ამერიკული საფონდო ინდექსები გაზარდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მარტი. - N77(4456). - 3,4 გვ.[MFN: 45448]
თემატიკა:  საერთაშორისო სავალუტო ბაზრები.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, სამხედრო კონფლიქტი, კორპორაცია, ინვესტორები, ერაყი, ვაჭრობა, დოლარი, ნავთობი.
1. პირველი, იზა
კეთილი ადამიანები ეიმედებათ / იზა პირველი ; მირანდა ჭოჭუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მარტი. - N77(4456). - 15 გვ.[MFN: 45449]
ანოტაცია:  მოფარიკავეთა მსოფლიო პირველობაზე იტალიაში გასამგზავრებლად სპორტსმენებს სათანადო სახსრები სჭირდებათ
პერსონალია:  ზამბახიძე ირაკლი; მთვარელიძე დავით; ბასხოლიანი ნიკოლოზ; მიქელაძე ლაშა; დეისაძე ნანა; სილაგაძე ქეთი; აბრამიშვილი ანა (მოფარიკავეები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, შეჯიბრი, პირველობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4540 | 4541 | 4542 | 4543 | 4544 | 4545 | 4546 | 4547 | 4548 | 4549 | 4550 |  შემდეგი »  ბოლო »»