ჩვენი ეკლესია მუდამ სინათლის, სიმართლის და სიყვარულის მთესველი იყო : 25 მარტი საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის დღეა : "საქართველო, 1917 წ. 19, 21 მარტი (N 63, 64) / [მოგვაწოდა] სულიკო ნუცუბიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 4 გვ.[MFN: 45485]
ანოტაცია: საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის შესახებ
მომავლის არ უნდა გვეშინოდეს : კახეთის მხარე უცხოელებთან კავშირებს აფართოებს და განამტკიცებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 4 გვ.[MFN: 45487]
ანოტაცია: კახეთს სტუმრად ეწვივნენ საფრანგეთისა და ავსტრიის მხარეების წარმომადგენლები
პერსონალია:პერუა დანიელ (საფრანგეთის ბურგუნდიის იონის დეპარტემენტის გენერალური საბჭოს კულტურის განყოფილების დირექტორი); ჟანტი ერიკ (იონის დეპარტამენტის გენერალური საბჭოს პრეზიდენტის კაბინეტის დირექტორი); სონღულაშვილი ბიძინა (საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებული კახეთის მხარეში); ჯავახიშვილი თინათინ (თბილის-კახეთის განათლების სასკოლო ოლქის სამმართველოს უფროსი); აიგნერი დიტერ (ავსტრიის კონსული საქართველოში); ზაიდლი სილვია (ავსტრიის შტირიის მხარის სოციალური დაზღვევის სპეციალისტი); ზაიდლი ვოლფგანგ (სავაჭრო პალატის სოციალური დაზღვევის დირექტორი).
ერაყი წერტილი არ არის, ერაყი მძიმეა / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 5 გვ.[MFN: 45491]
ანოტაცია: თუ რუსეთი ომის წინააღმდეგი იქნება, ის ავტომატურად ამოვარდება პროცესიდან და არავითარ როლს აღარ შეასრულეს სადამისშემდგომ ერაყში
იოლი გამარჯვება არ იქნება : ბრიტანული გაზეთების მიმოხილვის თემებია: ომის კიდევ ერთი დღე; ცეზარი და სადამი / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 5 გვ.[MFN: 45493]