1. საქართველოს იურისტთა კავშირი; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი
ლეონიდე ადეიშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 8 გვ.[MFN: 45488]
ანოტაცია:  ლეონიდე ადეიშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ადეიშვილი ლეონიდე (იურისტი).
თემატიკა:  ქართველი იურისტები.
1. საქართველოს განათლების სამინისტრო; საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამინისტრო; საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია; საქართველოს სახელმწიფო აგრარული უნივერსიტეტი; საქართველოს მცენარეთა დაცვის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი
გრიგოლ გეგენავა : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 8 გვ.[MFN: 45489]
ანოტაცია:  გრიგოლ გეგენავას გარდაცვალების გამო (1919-2003)
პერსონალია:  გეგენავა გრიგოლ (პროფესორი).
1. გია სულავა : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 8 გვ.[MFN: 45490]
1. ერაყი წერტილი არ არის, ერაყი მძიმეა / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 5 გვ.[MFN: 45491]
ანოტაცია:  თუ რუსეთი ომის წინააღმდეგი იქნება, ის ავტომატურად ამოვარდება პროცესიდან და არავითარ როლს აღარ შეასრულეს სადამისშემდგომ ერაყში
თემატიკა:  რუსეთის საგარეო პოლიტიკა. ერაყის ომი.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, პოზიცია, მოლაპარაკება, გაერო, ვაჭრობა.
1. კოალიციის ყველაზე მძიმე დღე / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 5 გვ.[MFN: 45492]
პერსონალია:  რამსფელდი დონალდ (აშშ თავდაცვის მინისტრი); აბეზაიდი ჯონ (აშშ არმიის გენერალი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  ბაღდადი; ენ-ნეჯეფი; უმ-კასრი.
თემატიკა:  ერაყის ომი.
საკვანძო სიტყვები:  ბრძოლა, წინააღმდეგობა, ტყვეები.
1. იოლი გამარჯვება არ იქნება : ბრიტანული გაზეთების მიმოხილვის თემებია: ომის კიდევ ერთი დღე; ცეზარი და სადამი / [მოამზადა] არჩილ მანჯგალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მარტი. - N78(4457). - 5 გვ.[MFN: 45493]
პერსონალია:  ჰუსეინი სადამ (ერაყის პრეზიდენტი); იულიუს კეისარი.
საკვანძო სიტყვები:  "ტაიმსი", "დეილი ტელეგრაფი", "გარდიანი", დოკუმენტური ფილმი, მკვლელობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4545 | 4546 | 4547 | 4548 | 4549 | 4550 | 4551 | 4552 | 4553 | 4554 | 4555 |  შემდეგი »  ბოლო »»