საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ქართველ მოჭადრაკე ვაჟთა ოლიმპიური ნაკრები გუნდის წევრთა ღირსების მედლით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 3 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აპრილი. - N90(4469). - 2 გვ.[MFN: 45872]
დავიცვათ ხალხი და მოსავალი ფალსიფიცირებული შხამქიმიკატებისაგან : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აპრილი. - N90(4469). - 2 გვ.[MFN: 45874]
პერსონალია:ლიპარტია ზურაბ (სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამინისტროს მცენარეთა დაცვის სამსახურის უფროსი); სონღულაშვილი ბიძინა (პრეზიდენტის რწმუნებული კახეთის მხარეში).
საქართველოს რეგიონები და მსოფლიო თანამეგობრობა : რუბრიკის პრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აპრილი. - N90(4469). - 5 გვ.[MFN: 45877]
პერსონალია:დონაძე რევაზ (საქართველოს რეგიონების საგარეო ურთიერთობათა კოორდინაციისა და ანალიზის სამმართველოს უფროსი).
ევროკავშირმა საქართველოს 28 მილიონი ევროს ოდენობის გრანტი გამოუყო : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აპრილი. - N90(4469). - 2 გვ.[MFN: 45878]
"საჰაერო" დავა მიწაზე გადაწყდება : სიტუაცია / [ესაუბრა] ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აპრილი. - N90(4469). - 2 გვ.[MFN: 45879]
ანოტაცია: სტატიაში საუბარია ავიაკომპანია "ბრითიშ მედითერანეან ეარვეისის" შესახებ
პერსონალია:კანი რიჩარდ ("ბრითიშ მედითერანეან ეარვეისის"გენერალური მენეჯერი).