ხარების დღესასწაულს გილოცავთ თანამემამულენო! : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 1 გვ.[MFN: 45894]
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ჯუმბერ კაპანაძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 4 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 2 გვ.[MFN: 45895]
პერსონალია:  კაპანაძე ჯუმბერ (ინჟინერ-მშენებელი).
1. ახალი ამბების სააგენტო "ინტერ-პრესი"
ბადრი პატარკაციშვილი ედუარდ შევარდნაძის პოლიტიკური კურსის მხარდამჭერად რჩება : ექსკლუზივი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 4 გვ.[MFN: 45896]
ანოტაცია:  ცნობილი ბიზნესმენის ბადრი პატარკაციშვილის ინტერვიუ გადამხდელთა კავშირში 2 აპრილს გამართული შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პატარკაციშვილი ბადრი (ქართველი ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები:  გადამხდელთა კავშირი, საინფორმაციო ტერორი, გატაცება, ყაჩაღობა, შეხვედრა, ეკონომიკა, პოლიტიკა.
თქმა და ქმნა ერთი იყო : როგორ გადაარჩინა ბადრი პატარკაციშვილმა კოტე მარჯანიშვილის სახლ-მუზეუმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 4 გვ.[MFN: 45897]
ანოტაცია:  სტატია ეხება ბადრი პატარკაციშვილის ქველმოქმედებას. სურათზე: კახეთის მხარეში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებული ბიძინა სონღულაშვილი და ბადრი პატარკაციშვილი კოტე მარჯანიშვილის სახლ-მუზეუმის ეზოში
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); გოგატიშვილი რამაზ (ყვარლის კულტურის განყოფილების გამგე); ანასაშვილი მზიური (კოტე მარჯანიშვილის სახლ-მუზეუმის დირექტორი); სონღულაშვილი ბიძინა (საქართველოს პრეზიდენტის რწმუნებული კახეთის მხარეში); ბერიანიძე თემურ (ყვარლის რაიონის გამგებელი); ჯოხარიძე თამაზ (სამშენებლო სამუშაოების ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ქართველი ბიზნესმენები. ქველმოქმედება.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურის კერები, დახმარება, ექსპონატები, ფოტოები, გასაჭირი, რესტავრაცია.
1. შურღაია, ბესიკ
"ამხანაგებს" რაღაც ავიწყდებათ... : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 5 გვ.[MFN: 45898]
ანოტაცია:  ნინო ბურჯანაძის მოსკოვში ვიზიტის შესახებ
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); პასტუხოვი ბორის.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, მოსკოვი, კარიერა, მოსახლეობა, აფხაზეთი.
ისევ მოვარდა აპრილის ქარი : თარიღი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 13 გვ.[MFN: 45899]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია მარიკა ბარათაშვილის შესახებ
პერსონალია:  ბარათაშვილი მარიკა (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  პოეზია, დრამატურგია, პიესა, კონკურსი, შემოქმედება.
1. კაციტაძე, დარეჯან
"თეთრი მანდილი" თავის დროს ელის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 6 გვ.[MFN: 45900]
ანოტაცია:  "თეთრი მანდილი" ქართველებსა და აფხაზებს შორის მშვიდობიანი ურთიერთობის აღდგენისათვის თავის მისიას ელის
საკვანძო სიტყვები:  მატარებელი, აქცია, მიტინგი, ქართველი ქალი, გვარდიელები, დელეგაცია, სამშვიდობო სვლა.
სპილოები ვაკეში : თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 1,2 გვ.[MFN: 45901]
ანოტაცია:  საქართველოში წინასაარჩევნო მარათონის პერიპეტიების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჩეხოევი ანატოლი (რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს წევრი).
გეოგ.დასახელება:  ზნაური.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კამპანია, იმუნიტეტი, ოპოზიცია, შოვინიზმი, ბიზნესმენები.
"ღამეში საპალნესა ჰფქვავს..." : ტრადიცია და ბიზნესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აპრილი. - N91(4470). - 1,2 გვ.[MFN: 45902]
ანოტაცია:  თბილისელი მეწისქვილეების შესახებ
პერსონალია:  გუგუშვილი თამაზ (მეწისქვილე); ნონიკაშვილი გია (მეწისქვილე).
თემატიკა:  მეწარმეობა. წისქვილი.
საკვანძო სიტყვები:  წარმოება, პური, ხორბალი, ფქვილი.