ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 15 აპრილი. - N98(4477). - 8 გვ.[MFN: 46153 ]
პერსონალია: თაბუკაშვილი გერვასი (გერა) ; აფხაზავა ნუგზარ ; სუბელიანი კახა ; კუჭავა ბონდო ; ჩხაიძე დალი ; ბერიაშვილი ელისბარ ; ხარებავა-პაპავა ნელი ; თათეიშვილი რეზო ; ჟღენტი კოტე ; ბურჭულაძე გოგი .
საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური
განაახლებენ მჭიდრო თანამშრომლობას // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1,2 გვ.[MFN: 46154 ]
ანოტაცია: სტატიაში საუბარია რუსეთის ფედერაციის ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის იური შევჩენკოს და სხვა ოფიციალური პირების შეხვედრის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტთან ედუარდ შევარდნაძესთან
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); შევჩენკო იური (რუსეთის ფედერაციის ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი); პეტროვი რემ ; ჩაზოვი ევგენი ; ბოკერია ლეო ; პალეევი ნიკოლოზ (რუსეთის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსები).
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, დელეგაცია, რეფორმა, თანამშრომლობა, კონტაქტები, ჯანმრთელობის დაცვა, განათლება, ექიმები, სტუდენტები, ხელშეკრულება .
გურული, ვახტანგ
"ამიერიდან და სამარადისოთ ბათომი და ბათომის ოლქი შეუერთდეს თავის ბუნებრივ სამშობლოს საქართველოს"... : ისტორია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 3,4 გვ.[MFN: 46155 ]
ანოტაცია: აჭარის საქართველოსთან შეერთებისა და ამ დიდ ეროვნულ ბრძოლაში აბაშიძეთა ცნობილი საგვარეულოს როლის შესახებ
პერსონალია: აბაშიძე მემედ-ბეგ (საზოგადო მოღვაწე, მწერალი, პუბლიცისტი, "სამუსლიმანო საქართველოს განმანთავიუფლებელი კომიტეტის" თავმჯდომარე); აბაშიძე ზია-ბეგ ; ქიქავა ჯემალ-ბეგ ; შერვაშიძე კადირ-ბეგ (კომიტეტის წევრები); გელეიშვილი პეტრე (საქართველოს დამფუძნებელი კრების წევრი); ჩხიკვიშვილი ბენია (ბათუმისა და ბათუმის ოლქის საგანგებო კომისარი); ხიმშიაშვილი ჯემალ-ბეგ ; ნიჟარაძე რეჯებ-ბეგ (სამაჰმადიანო საქართველოს წარმომადგენლები საქართველოს ეროვნულ საბჭოში); გეგეჭკორი ევგენი (ამიერკავკასიის კომისარიატის თავმჯდომარე).
თემატიკა: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ისტორია. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრები. საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლკის კონსტიტუცია.საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი, თურქეთი, დაპირისპირება, ტერიტორია, ქართული ორიენტაცია, ეროვნელი მოძრაობა, ყრილობა, ინგლისი, მაჰმადიანი ქართველები, ოკუპაცია, სამუსლიმანო საქართველო, ბრესტ-ლიტოვსკის ზავი, ანექსია .