განაახლებენ მჭიდრო თანამშრომლობას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1,2 გვ.[MFN: 46154]
ანოტაცია: სტატიაში საუბარია რუსეთის ფედერაციის ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის იური შევჩენკოს და სხვა ოფიციალური პირების შეხვედრის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტთან ედუარდ შევარდნაძესთან
"ამიერიდან და სამარადისოთ ბათომი და ბათომის ოლქი შეუერთდეს თავის ბუნებრივ სამშობლოს საქართველოს"... : ისტორია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 3,4 გვ.[MFN: 46155]
ანოტაცია: აჭარის საქართველოსთან შეერთებისა და ამ დიდ ეროვნულ ბრძოლაში აბაშიძეთა ცნობილი საგვარეულოს როლის შესახებ
"ჩვენ გამარჯვების დიდი იმედი გვაქვს" : გვესაუბრება საქართაველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, "სოციალისტური" პარტიის თავმჯდომარე ვახტანგ რჩეულიშვილი / [ესაუბრა] მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1,2 გვ.[MFN: 46157]
ანოტაცია: 15 აპრილს "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" ოფისში გაიმართა გაზეთ "იბერ-ირონი"-ს პრეზენტაცია
პერსონალია:თოფაძე გოგი (ფრაქცია "მრეწველების" თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ძასოხოვი გოჩა (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის თავმჯდომარე).