საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : მარინე ქიტიაშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 14 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1 გვ.[MFN: 46158]
პერსონალია:  ქიტიაშვილი მარინე (სს "გორკონის" გენერალური დირექტორი).
"თქვი რამე, დუმილს რომ სჯობდეს" : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1,2 გვ.[MFN: 46159]
ანოტაცია:  დარეჯან თომაძის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  თომაძე დარეჯან (თბილისის ისანი-სამგორის რაიონის 71-ე საბავშვო ბაღის გამგე, პედაგოგი).
თემატიკა:  სკოლამდელი აღზრდა. საბავშვო ბაღები.
საკვანძო სიტყვები:  პიროვნება, ბავშვები, შენობა, კოლექტივი, რემონტი, ბანკი, ავარიული შენობა.
შეერთებული შტატები კმაყოფილია, რომ ვლადიმერ პუტინსა და ედუარდ შევარდნაძეს შორის დიალოგი გრძელდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1,2 გვ.[MFN: 46160]
ანოტაცია:  ამერიკელი დიპლომატი სტივენ მინიკესი საუბრობს სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის კონფლიქტების შესახებ
პერსონალია:  მინიკესი სტივენ (ამერიკელი დიპლომატი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, ეუთო, აფხაზეთი, სამხრეთ ოსეთი, კონფლიქტი, პრობლემები, არჩევნები, საზღვრები, თანამშრომლობა.
ელმომარაგება ოპერატიულად აღდგა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1 გვ.[MFN: 46161]
საკვანძო სიტყვები:  ენერგოსისტემა, ავარია, ქარი, ელექტროგადამცემი ხაზი.
პაატაშვილი დადებითად აფასებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1 გვ.[MFN: 46162]
პერსონალია:  პაატაშვილი თედო (პარლამენტის წევრი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. ქართველი პარლამენტარები.
საკვანძო სიტყვები:  სახელისუფლებო კოალიცია, საპარლამენტო არჩევნები, ოპოზიცია.
"სანამ ქართული ნაციონალური ბალეტის რეპერტუარში "სიმდი" იქნება, სანამ ოსურ სოფლებში "ურმულს" მღერიან, ვერანაირი გარეშე ძალა ვერ დაგვამარცხებს" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 2 გვ.[MFN: 46163]
ანოტაცია:  15 აპრილს "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" ოფისში გაიმართა გაზეთ "იბერ-ირონი"-ს პრეზენტაცია
პერსონალია:  თოფაძე გოგი (ფრაქცია "მრეწველების" თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ძასოხოვი გოჩა (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველო-ოსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველები, ოსეთი, დიპლომატია, კონტაქტები, ტრაგედია, პრობლემები.
1. "სრ" სახელმწიფო მშენებლობის რედაქცია
ვის და რატომ სჭირდება იმუნიტეტი : როგორია თქვენი აზრი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 3 გვ.[MFN: 46164]
ანოტაცია:  იმუნიტეტის ინსტიტუტის სხვადასხვა მოდელისა და მისი შეზღუდვის შესახებ
თემატიკა:  სადეპუტატო იმუნიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტი, დეპუტატი, პასუხისგება, დანაშაული, უდანაშაულობა, გამოძიება, კანონი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : თამაზ სახვაძისა და გურამ კვერნაძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 14 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 2 გვ.[MFN: 46165]
პერსონალია:  სახვაძე თამაზ (თბილისის საფეხბურთო სკოლა "ნორჩი დინამოს" მწვრთნელი); კვერნაძე გურამ (საქართველოს დამსახურებული რაციონალიზატორი).