"თქვი რამე, დუმილს რომ სჯობდეს" : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1,2 გვ.[MFN: 46159 ]
ანოტაცია: დარეჯან თომაძის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია: თომაძე დარეჯან (თბილისის ისანი-სამგორის რაიონის 71-ე საბავშვო ბაღის გამგე, პედაგოგი).
თემატიკა: სკოლამდელი აღზრდა. საბავშვო ბაღები .
საკვანძო სიტყვები: პიროვნება, ბავშვები, შენობა, კოლექტივი, რემონტი, ბანკი, ავარიული შენობა .
შეერთებული შტატები კმაყოფილია, რომ ვლადიმერ პუტინსა და ედუარდ შევარდნაძეს შორის დიალოგი გრძელდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1,2 გვ.[MFN: 46160 ]
პერსონალია: მინიკესი სტივენ (ამერიკელი დიპლომატი).
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი, ეუთო, აფხაზეთი, სამხრეთ ოსეთი, კონფლიქტი, პრობლემები, არჩევნები, საზღვრები, თანამშრომლობა .
ელმომარაგება ოპერატიულად აღდგა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1 გვ.[MFN: 46161 ]
საკვანძო სიტყვები: ენერგოსისტემა, ავარია, ქარი, ელექტროგადამცემი ხაზი .
პაატაშვილი დადებითად აფასებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 1 გვ.[MFN: 46162 ]
პერსონალია: პაატაშვილი თედო (პარლამენტის წევრი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. ქართველი პარლამენტარები .
საკვანძო სიტყვები: სახელისუფლებო კოალიცია, საპარლამენტო არჩევნები, ოპოზიცია .
"სანამ ქართული ნაციონალური ბალეტის რეპერტუარში "სიმდი" იქნება, სანამ ოსურ სოფლებში "ურმულს" მღერიან, ვერანაირი გარეშე ძალა ვერ დაგვამარცხებს" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 2 გვ.[MFN: 46163 ]
პერსონალია: თოფაძე გოგი (ფრაქცია "მრეწველების" თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ძასოხოვი გოჩა (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველო-ოსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართველები, ოსეთი, დიპლომატია, კონტაქტები, ტრაგედია, პრობლემები .
"სრ" სახელმწიფო მშენებლობის რედაქცია
ვის და რატომ სჭირდება იმუნიტეტი : როგორია თქვენი აზრი? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 3 გვ.[MFN: 46164 ]
ანოტაცია: იმუნიტეტის ინსტიტუტის სხვადასხვა მოდელისა და მისი შეზღუდვის შესახებ
თემატიკა: სადეპუტატო იმუნიტეტი .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტი, დეპუტატი, პასუხისგება, დანაშაული, უდანაშაულობა, გამოძიება, კანონი .
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : თამაზ სახვაძისა და გურამ კვერნაძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 14 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 16 აპრილი. - N99(4478). - 2 გვ.[MFN: 46165 ]
პერსონალია: სახვაძე თამაზ (თბილისის საფეხბურთო სკოლა "ნორჩი დინამოს" მწვრთნელი); კვერნაძე გურამ (საქართველოს დამსახურებული რაციონალიზატორი).