ალექსანდრე ნიჟარაძეს მიეძღვნა : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 8 გვ.[MFN: 46261 ]
ანოტაცია: პიანისტ ალექსანდრე ნიჟარაძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი კონცერტის თაობაზე
პერსონალია: ნიჟარაძე ალექსანდრე (პიანისტი); თვარაძე რევაზ (პროფესორი); შუბლაძე ვადიმ (დირიჟორი).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვანი, კონცერტი .
სსიპ საქართველოს ტელევიზია და რადიომაუწყებლობა აცხადებს ღია ტენდერს მცირე ფასიანი ტექნიკისა და ინვენტარის შესყიდვაზე : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 5 გვ.[MFN: 46262 ]
სსიპ საქართველოს ტელევიზია და რადიომაუწყებლობა აცხადებს ღია ტენდერს აპარატურის შეძენის შესყიდვაზე : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46263 ]
გივი სახელაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 8 გვ.[MFN: 46264 ]
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46265 ]
ანოტაცია: სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს საერთაშორისო სატელეფონო კავშირებით მომსახურების შესასყიდად
ასპარეზი - ახალგაზრდობას : კონკურსი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46266 ]
ანოტაცია: სტატიაში საუბარია საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა III კონკურსის შესახებ
პერსონალია: მალკოვიჩი მარკ (ნიუპორტის მუსიკალური ფესტივალის გენერალური დირექტორი, შოპენის ფონდის პრეზიდენტი აშშ-ში); ბაუმანი ლუდვიგ (საოპერო მუსიკის საერთაშორისო ფესტივალის ორგანიზატორი); მარკიზი ლევ (ჟენევის კამერული და იტალიის ორკესტრების მთავარი დირიჟორი და სამხატვრო ხელმძღვანელი); ქობულაშვილი გია (თბილისის კონსერვატორიის საპატიო პროფესორი); იაშვილი მარინე ; ტატიშვილი ცისანა ; დიმიტრიადი ნანა ; აზმაიფარაშვილი ზაზა ; თავაძე რევაზ ; ჯაფარიძე ირაკლი ; ჯაფარიძე თამაზ ; საბაშვილი ირინე (მუსიკოსები).
თემატიკა: კლასიკური მუსიკა. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები .
საკვანძო სიტყვები: პაექრობა, ტური, მედლები, მონაწილეები, ფულადი პრემიები, დაჯილდოება .
ზარგინავა, თინა
შეხვედრის მძაფრი სურვილი : ქართველმა ვენერა რურუამ თავისი ლიტველი მეგობარი ირენა ვანაგაიტიტე 10 წლის შემდეგ იპოვა... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46267 ]
პერსონალია: რურუა ვენერა ; ვანაგაიტიტე ირენა ; თოფურია ალიოშა (ჟურნალისტები).
გეოგ.დასახელება: ვილნიუსი ; გაგრა .
თემატიკა: იძულებით გადაადგილებული პირები. ქართველი ჟურნალისტები .
საკვანძო სიტყვები: გაზეთი "მეცხრე ტალღა", დევნილები .
შონია, ლიკა
გვფარავდეს ხიბლი დედისა : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 8 გვ.[MFN: 46268 ]
ანოტაცია: ქართველ პოეტთა მცირე ენციკლოპედიური გამოცემის ლექსთა კრებულის პრეზენტაციის თაობაზე
პერსონალია: ჟღენტი თემურ (თბილისის კულტურისა და ხელოვნების სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); ახალაია გურამ (შსს კადრების მთავარი სამმართველოს უფროსი); ოთაოაშვილი ვაჟა ; მაცაბერიძე ბონდო ; კვიტაიშვილი ემზარ ; პოეტები ; წერეთელი გოგი (მხატვარი); სიხარულიძე აკაკი (ჟურნალისტთა ფედერაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა: მხატვრული ლიტერატურა .
საკვანძო სიტყვები: პრეზენტააცია, კრებული, საღამო .
"თურქეთის სამხედრო დარგის სპეციალისტებს ძალზე გვაინტერესებს მსოფლიოში აღიარებული, გამოცდილი პოლიტიკოსის ედუარდ შევარდნაძის რჩევები და მოსაზრებანი რეგიონალური უსაფრთხოების საკითხებზე" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 19 აპრილი. - N102(4481). - 1,2 გვ.[MFN: 46269 ]
ანოტაცია: საუბარია სამხედრო სფეროში საქართველო-თურქეთის მჭიდრო თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია: ოზქიოქი ჰილმ (თურქეთის რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი, არმიის გენერალი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ურთიერთობა, პოლიტიკა, ეკონომიკა, სამხედრო აკადემია, სტაჟირება, ქართული ჯარი, შეხვედრა .
მარტვილის "დიდი აბრეშუმის გზა" : დერეფანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 19 აპრილი. - N102(4481). - 1,2 გვ.[MFN: 46270 ]
ანოტაცია: მარტვილში "საქართველოს რკინიგზის" ხელშეწყობით შენდება ელექტროგადამცემი ხაზი
პერსონალია: ჩხაიძე აკაკი (რკინიგზის დეპარტამენტის უფროსი, ახალი სახალხო მოძრაობის ლიდერი); მიქელაძე გივი (ბიზნესმენი); წულაია ჯამბულ (მარტვილის რაიონის გამგებელი); კვარაცხელია ანზორ (ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორი).
გეოგ.დასახელება: მარტვილი .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროგადამცემი ხაზი, ექსპონატები, მუზეუმი, ტრანსპორტი, გაზსადენი, ტვირთბრუნვა, ტვირთზიდვა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4622 | 4623 | 4624 | 4625 | 4626 | 4627 | 4628 | 4629 | 4630 | 4631 | 4632 | შემდეგი » ბოლო »»