ალექსანდრე ნიჟარაძეს მიეძღვნა : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 8 გვ.[MFN: 46261]
ანოტაცია:  პიანისტ ალექსანდრე ნიჟარაძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი კონცერტის თაობაზე
პერსონალია:  ნიჟარაძე ალექსანდრე (პიანისტი); თვარაძე რევაზ (პროფესორი); შუბლაძე ვადიმ (დირიჟორი).
თემატიკა:  ქართველი მუსიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვანი, კონცერტი.
1. სსიპ საქართველოს ტელევიზია და რადიომაუწყებლობა აცხადებს ღია ტენდერს მცირე ფასიანი ტექნიკისა და ინვენტარის შესყიდვაზე : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 5 გვ.[MFN: 46262]
1. სსიპ საქართველოს ტელევიზია და რადიომაუწყებლობა აცხადებს ღია ტენდერს აპარატურის შეძენის შესყიდვაზე : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46263]
1. გივი სახელაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 8 გვ.[MFN: 46264]
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46265]
ანოტაცია:  სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს საერთაშორისო სატელეფონო კავშირებით მომსახურების შესასყიდად
ასპარეზი - ახალგაზრდობას : კონკურსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46266]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა III კონკურსის შესახებ
პერსონალია:  მალკოვიჩი მარკ (ნიუპორტის მუსიკალური ფესტივალის გენერალური დირექტორი, შოპენის ფონდის პრეზიდენტი აშშ-ში); ბაუმანი ლუდვიგ (საოპერო მუსიკის საერთაშორისო ფესტივალის ორგანიზატორი); მარკიზი ლევ (ჟენევის კამერული და იტალიის ორკესტრების მთავარი დირიჟორი და სამხატვრო ხელმძღვანელი); ქობულაშვილი გია (თბილისის კონსერვატორიის საპატიო პროფესორი); იაშვილი მარინე; ტატიშვილი ცისანა; დიმიტრიადი ნანა; აზმაიფარაშვილი ზაზა; თავაძე რევაზ; ჯაფარიძე ირაკლი; ჯაფარიძე თამაზ; საბაშვილი ირინე (მუსიკოსები).
თემატიკა:  კლასიკური მუსიკა. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  პაექრობა, ტური, მედლები, მონაწილეები, ფულადი პრემიები, დაჯილდოება.
1. ზარგინავა, თინა
შეხვედრის მძაფრი სურვილი : ქართველმა ვენერა რურუამ თავისი ლიტველი მეგობარი ირენა ვანაგაიტიტე 10 წლის შემდეგ იპოვა... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 6 გვ.[MFN: 46267]
პერსონალია:  რურუა ვენერა; ვანაგაიტიტე ირენა; თოფურია ალიოშა (ჟურნალისტები).
გეოგ.დასახელება:  ვილნიუსი; გაგრა.
თემატიკა:  იძულებით გადაადგილებული პირები. ქართველი ჟურნალისტები.
საკვანძო სიტყვები:  გაზეთი "მეცხრე ტალღა", დევნილები.
1. შონია, ლიკა
გვფარავდეს ხიბლი დედისა : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 აპრილი. - N101(4480). - 8 გვ.[MFN: 46268]
ანოტაცია:  ქართველ პოეტთა მცირე ენციკლოპედიური გამოცემის ლექსთა კრებულის პრეზენტაციის თაობაზე
პერსონალია:  ჟღენტი თემურ (თბილისის კულტურისა და ხელოვნების სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); ახალაია გურამ (შსს კადრების მთავარი სამმართველოს უფროსი); ოთაოაშვილი ვაჟა; მაცაბერიძე ბონდო; კვიტაიშვილი ემზარ; პოეტები; წერეთელი გოგი (მხატვარი); სიხარულიძე აკაკი (ჟურნალისტთა ფედერაციის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტააცია, კრებული, საღამო.
"თურქეთის სამხედრო დარგის სპეციალისტებს ძალზე გვაინტერესებს მსოფლიოში აღიარებული, გამოცდილი პოლიტიკოსის ედუარდ შევარდნაძის რჩევები და მოსაზრებანი რეგიონალური უსაფრთხოების საკითხებზე" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 აპრილი. - N102(4481). - 1,2 გვ.[MFN: 46269]
ანოტაცია:  საუბარია სამხედრო სფეროში საქართველო-თურქეთის მჭიდრო თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია:  ოზქიოქი ჰილმ (თურქეთის რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი, არმიის გენერალი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ურთიერთობა, პოლიტიკა, ეკონომიკა, სამხედრო აკადემია, სტაჟირება, ქართული ჯარი, შეხვედრა.
მარტვილის "დიდი აბრეშუმის გზა" : დერეფანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 აპრილი. - N102(4481). - 1,2 გვ.[MFN: 46270]
ანოტაცია:  მარტვილში "საქართველოს რკინიგზის" ხელშეწყობით შენდება ელექტროგადამცემი ხაზი
პერსონალია:  ჩხაიძე აკაკი (რკინიგზის დეპარტამენტის უფროსი, ახალი სახალხო მოძრაობის ლიდერი); მიქელაძე გივი (ბიზნესმენი); წულაია ჯამბულ (მარტვილის რაიონის გამგებელი); კვარაცხელია ანზორ (ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორი).
გეოგ.დასახელება:  მარტვილი.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროგადამცემი ხაზი, ექსპონატები, მუზეუმი, ტრანსპორტი, გაზსადენი, ტვირთბრუნვა, ტვირთზიდვა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4622 | 4623 | 4624 | 4625 | 4626 | 4627 | 4628 | 4629 | 4630 | 4631 | 4632 |  შემდეგი »  ბოლო »»