დიაბეტი განკურნებადია : ეს სენსაცია არ გეგონოთ. მისი მკურნალობა შეეძლოთ ჯერ კიდევ ასი წლის წინათ, მაგრამ შემდეგ, რატომღაც დაივიწყეს... : 2003 წლის 10 აპრილი : (დასასრული იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 5 გვ.[MFN: 46314]
ანოტაცია:  დიაბეტის განკურნების შესახებ
პერსონალია:  ჟერლიგინი ბორის (სპორტული ფიზიოლოგი, დიაბეტისაგან განკურნების ერთ-ერთი შედეგიანი მეთოდიკის ავტორი).
თემატიკა:  დიაბეტი.
საკვანძო სიტყვები:  დაავადება, მკურნალობა, ხელსაწყო, ინსულინი, კაპილარების ატროფია, ფიზიკური ვარჯიშები.
სასოფლო-სამეურნეო აღწერის შესახებ : ოფიციალური ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 2 გვ.[MFN: 46315]
ანოტაცია:  სოფლის მეურნეობის სტატისტიკური აღრიცხვა-ანგარიშების შესახებ
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციები.
საკვანძო სიტყვები:  სერთაშორისო სტანდარტები, მეურნეობები, პროექტი, პროგრამა, აფხაზეთი, ტექნიკური დახმარება.
1. ჟღენტი, რამაზ
თუ მეფესთან ხარ, კიდეც ემსახურე : გვესაუბრება საქართველოს გენერალური პროკურატურის გამოძიების საპროცესო ხელმძღვანელობის სამმართველოს უფროსი რამაზ ჟღენტი / [ესაუბრა] ზაურ მაისაია ; ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 6 გვ.[MFN: 46316]
ანოტაცია:  ქვეყანაში კრიმინოგენური სიტუაციების გაუმჯობესების შესახებ
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკები.
საკვანძო სიტყვები:  პროკურატურა, სასამართლო, გამოძიება, კორუფცია, კონფლიქტური სიტუაციები, დანაშაული.
შეიქმნა კავშირი "სამცხე" : გამგეობისგან თანხების გამოძალვა შეწყდება? : რაიონმა ბიუჯეტის გეგმა ვერ შეასრულა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 2 გვ.[MFN: 46317]
პერსონალია:  ბალიაშვილი ვალიკო (ქ. ახალციხის საკრებულოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სამცხე-ჯავახეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სტიქიური უბედურებები, პრობლემები, ბიუჯეტი, საგადასახადო ინსპექცია, პრობლემები.