თუ მეფესთან ხარ, კიდეც ემსახურე : გვესაუბრება საქართველოს გენერალური პროკურატურის გამოძიების საპროცესო ხელმძღვანელობის სამმართველოს უფროსი რამაზ ჟღენტი / [ესაუბრა] ზაურ მაისაია ; ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 6 გვ.[MFN: 46316]
ანოტაცია: ქვეყანაში კრიმინოგენური სიტუაციების გაუმჯობესების შესახებ
შეიქმნა კავშირი "სამცხე" : გამგეობისგან თანხების გამოძალვა შეწყდება? : რაიონმა ბიუჯეტის გეგმა ვერ შეასრულა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 2 გვ.[MFN: 46317]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ვალტერ გაწერელიას, გიორგი დიდებაშვილის, თემურ მსხილაძისა და გოჩა ხურციძის დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 18 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 2 გვ.[MFN: 46319]
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ავთანდილ ტორონჯაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 აპრილი. - N103(4482). - 8 გვ.[MFN: 46325]
ანოტაცია: სურათზე: ამიერკავკასიის რკინიგზელთა პროფკავშირის დელეგაციის წევრები იტალიაში. 1970 წ.
პერსონალია:დავითაია თენგიზ (სოხუმის რკინიგზელთა კულტურის სახლის დირექტორი); ტორონჯაძე ავთანდილ (ამიერკავკასიის რკინიგზის სამტრედიის განყოფილების პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე).