მუხრან ვახტანგაძე: "მაისის ბოლოს კარგ ფორმაში ვიქნები" / [ესაუბრა] შოთა ბოკერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 აპრილი. - N104(4483). - 8 გვ.[MFN: 46350]
ანოტაცია:  სურათზე: მსოფლიოს ჩემპიონი მუხრან ვახტანგაძე
პერსონალია:  ვახტანგაძე მუხრან (მოჭიდავე, მსოფლიოს ჩემპიონი); რეხვიაშვილი ჯონი (საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონატი, შეჯიბრებები.
სიყვარული - სიყვარულის წილ : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 აპრილი. - N104(4483). - 9 გვ.[MFN: 46351]
ანოტაცია:  გიული ჯალაღანიას სპორტული მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ჯალაღანია გიული (ფრენბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); ანდრონიკაშვილი ბიჭიკო (ფიზაღზრდის კათედრის მასწავლებელი, საქართველოს დამსახურებული არტისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჯილდოები.
1. კერპებს ჩავარდნაც ეპატიებათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 აპრილი. - N104(4483). - 10 გვ.[MFN: 46352]
პერსონალია:  კახიაშვილი კახი (ძალოსანი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტრავმა, ევროპის ჩემპიონატი.
ნოდარ ჯანგირაშვილის ხსოვნისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 აპრილი. - N104(4483). - 10 გვ.[MFN: 46353]
პერსონალია:  ფრეწუაშვილი ალიკა; ცალუღელაშვილი გიორგი; როკაშვილი ალიკა; მათიაშვილი ნიკო; ფაშურიშვილი გიორგი (მკლავჭიდელები); ზვიადაური ირაკლი (თიანეთის სპორტისა და ტურიზმის განყოფილების უფროსი).
თემატიკა:  მკლავჭიდი.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პრიზიორები, დაჯილდოება.
საქართველოს პრეზიდენტი კიევს მიემგზავრება : დღეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46354]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); კუჩმა ლეონიდ (უკრაინის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, შეხვედრა, დელეგაცია.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ბახრუზ გუსეინოვისა და თეიმურაზ კუპრიაშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 18 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46355]
პერსონალია:  გუსეინოვი ბახრუზ (მარნეულის რაიონის სოფელ კაჩაგანის საავადმყოფოს მთავარი ექიმი); კუპრიაშვილი თეიმურაზ (გორის N2 საავადმყოფოს ექიმი-ოფთალმოლოგი).
ქალბატონ დალი კოკაია-ფანჯიკიძეს : თანაგრძნობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46356]
ანოტაცია:  გურამ ფანჯიკიძის საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფანჯიკიძე გურამ (მწერალი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, მონატრება.
"უკეთესი სარექტორო კანდიდატურა არ გვეგულება!" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1,3 გვ.[MFN: 46357]
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში როინ მეტრეველის კვლავ რექტორად არჩევის შესახებ
პერსონალია:  მეტრეველი როინ (სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამ; ჟიჟიაშვილი ლევან; გამყრელიძე თამაზ; წერეთელი კოტე (აკადემიკოსები); მიშველაძე რევაზ; ჭუმბურიძე ჯუმბერ; ლომსაძე ბორის; კვარაცხელია ვახტანგ (პროფესორები); კარტოზია ალექსანდრე (განათლების მინისტრი); ჯინჭარაძე ნანა (ასპირანტი); ჯაში ლევან; ნაჭყებია იასონ (სტუდენტები).
თემატიკა:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, მხარდაჭერა, განათლება, მაგისტრატურა, სპეციალისტები, სტუდენტები, კენჭისყრა.
ჰეიდარ ალიევის ჯანმრთელობის მდგომარეობა სტაბილურია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46358]
პერსონალია:  ალიევი ჰეიდარ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
სამს მართლაც ოცდაორი სჯობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46359]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია მარტოხელა პენსიონერებისათვის დახმარების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  დახმარება, პენსიონერები, საკრებულო.