ქალბატონ დალი კოკაია-ფანჯიკიძეს : თანაგრძნობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46356]
ანოტაცია:  გურამ ფანჯიკიძის საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფანჯიკიძე გურამ (მწერალი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, მონატრება.
"უკეთესი სარექტორო კანდიდატურა არ გვეგულება!" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1,3 გვ.[MFN: 46357]
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში როინ მეტრეველის კვლავ რექტორად არჩევის შესახებ
პერსონალია:  მეტრეველი როინ (სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამ; ჟიჟიაშვილი ლევან; გამყრელიძე თამაზ; წერეთელი კოტე (აკადემიკოსები); მიშველაძე რევაზ; ჭუმბურიძე ჯუმბერ; ლომსაძე ბორის; კვარაცხელია ვახტანგ (პროფესორები); კარტოზია ალექსანდრე (განათლების მინისტრი); ჯინჭარაძე ნანა (ასპირანტი); ჯაში ლევან; ნაჭყებია იასონ (სტუდენტები).
თემატიკა:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, მხარდაჭერა, განათლება, მაგისტრატურა, სპეციალისტები, სტუდენტები, კენჭისყრა.
ჰეიდარ ალიევის ჯანმრთელობის მდგომარეობა სტაბილურია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46358]
პერსონალია:  ალიევი ჰეიდარ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  აზერბაიჯანის პრეზიდენტი.
სამს მართლაც ოცდაორი სჯობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1 გვ.[MFN: 46359]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია მარტოხელა პენსიონერებისათვის დახმარების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  დახმარება, პენსიონერები, საკრებულო.
1. პეტიანი, ნახა
ჭიანჭველას ფრთები რომ გამოუა, აფრინდება და კალია შეჭამს : "ჟვანია და სააკაშვილი გაერთიანდნენ" : ფელეტონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1,2 გვ.[MFN: 46360]
1. კუჩმა, ლეონიდ
"ყველაფერს ვიღონებ, რათა არჩევნები აფსოლუტურად გამჭირვალე, დემოკრატიული იყოს : უკრაინის პრეზიდენტის ლეონიდ კუჩმას ინტერვიუ რადიო "ბი-ბი-სისათვის" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1,2 გვ.[MFN: 46361]
ანოტაცია:  უკრაინაში საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
თემატიკა:  უკრაინა.
საკვანძო სიტყვები:  ინტეგრირება, ევროკავშირი, ეკონომიკური სივრცე, სტრატეგია, ბრალდება, პროგრამა, ერაყის ომი, თანამეგობრობა.
1. კაშია, ჯანრი
სატელევიზიო თოქშოუ "არჩევანი - თქვენ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 3 გვ.[MFN: 46362]
პერსონალია:  კაშია ჯანრი (ფილოსლფოსი, მწერალი, ჟურნალისტი); კაპანაძე ქეთევან (პროგრამის ხელმძღვანელი); ებრალიძე თამარ (რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  განსჯა, დისკუსია, კამათი, მსჯელობა.
გაურკვეველი ვითარება გაურკვეველ ოპერაციაში : ურჩი გადამხდელები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 1,2 გვ.[MFN: 46363]
ანოტაცია:  საგანგებო ლეგიონის მიერ გამოვლენილი დიდი ოდენობით გადასახადებისაგან თავის არიდების ფაქტის შესახებ
პერსონალია:  ჭიჭილეიშვილი სერგო ("ნავთობმშენპროექტის" ხელმძღვანელი); მიშინა სვეტლანა (ბუღალტერი).
თემატიკა:  საგადასახადო ინსპექცია.
საკვანძო სიტყვები:  ანგარიშსწორება, გეგმა, საწარმო, ბიუჯეტი, გადასახადი, შემოწმება, დანაშაული.
1. ცისკარაძე, ნათელა
წყალდიდობა ასპინძაში : სტიქია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 3 გვ.[MFN: 46364]
ანოტაცია:  მესხეთში მომხდარი წყალდიდობის შესახებ
პერსონალია:  სანდროშვილი ანზორ (ასპინძის რაიონის გამგებელი).
გეოგ.დასახელება:  ასპინძა (ნიჯგორი) (თმოგვი) (ფიასი).
თემატიკა:  სამცხე-ჯავახეთი.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, თოვლის საფარი, წვიმები, მიწის ნაკვეთები, მატერიალური ზარალი, ხიდი.
<<...რატომ კარგი აგიგია>> : ვის არ აძლევს ხელს ბიუჯეტის ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი გადამხდელისა და საერთაშორისო დონის მაღალტექნოლოგიური საწარმოს "თბილავიამშენის" გამართული მუშაობა? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 აპრილი. - N105(4484). - 3 გვ.[MFN: 46365]
ანოტაცია:  თბილისის საავიაციო ქარხნის შესახებ
პერსონალია:  თორდია ვაჟა ("თბილავიამშენის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ბერიძე ნოდარ (გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  თბილისის საავიაციო ქარხანა.
საკვანძო სიტყვები:  საწარმო, კონტაქტები, ბიზნესმენები, ავიასპეციალისტები, ირანი, რუსეთი, თანამშრომლობა, კომპანიები, ტექნოლოგია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4632 | 4633 | 4634 | 4635 | 4636 | 4637 | 4638 | 4639 | 4640 | 4641 | 4642 |  შემდეგი »  ბოლო »»