გრძნობით და არა გონებით... : მხატვრობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აპრილი. - N111(4490). - 8 გვ.[MFN: 46564]
ანოტაცია:  ხელოვან გია რევაზიშვილის გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  რევაზიშვილი გია; ლაზარაშვილი გოგი (მხატვრები); დიველო ანგელა (ნიუ-იორკის დიდი გალერეა "აგორას" დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ფერწერული ტილოები, ექსპოზიცია, გრაფიკა.
გზა ეკლიანი, გზა სასახელო... : რამაზ სურმანიძე - 70 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აპრილი. - N111(4490). - 6 გვ.[MFN: 46565]
ანოტაცია:  რამაზ სურმანიძის საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სურმანიძე რამაზ (მწერალი, მეცნიერი, საზოგადო მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  ცხოვრება, მოღვაწეობა.
1. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს მომსახურების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს : შესყიდვის ობიექტი: შს სამინისტროს არასაბიუჯეტო შემოსავლების საბანკო მომსახურება, რომელიც უნდა ხორციელდებოდეს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აპრილი. - N111(4490). - 6 გვ.[MFN: 46566]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ვახტანგ (რეზო) ბულიას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 29 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 1 გვ.[MFN: 46567]
პერსონალია:  ბულია ვახტანგ (ზუგდიდის კულტურის განყოფილების ქორეოგრაფ-კონსულტანტი, საქართველოს ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე).
1:0 - გამარჯვება ჩვენია! : შუშაკი იწყებს და იგებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 1,7 გვ.[MFN: 46568]
ანოტაცია:  საქართველოს საფეხბურთო ნაკრებსა და რუსეთის ნაკრებს შორის "ევრო-2004"-ის შესარჩევი შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  შუშაკი ივო (საქართველოს ნაკრების მწვრთნელი); ასათიანი მალხაზ; აშვეთია მიხეილ; დემეტრაძე გიორგი; კალაძე კახი; ხიზანიშვილი ზურაბ (ფეხბურთელები); გაზაევი ვალერი (რუსეთის ნაკრების მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, რუსეთი, გულშემატკივარი, მატჩი, გადათამაშება.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სისტემის მუშაკთა დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 29 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46569]
პერსონალია:  ბრეგვაძე პაშა; თავაძე გუგული; კვაჭანტირაძე ნინო; ჩორგოლაშვილი თამარ; კოჭლამაზაშვილი ბადრი; ლაცაბიძე ვიქტორ.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : მერაბ ღუდუშაურის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 29 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46570]
პერსონალია:  ღუდუშაური მერაბ (სპორტის ოსტატი, პოლიციის პოლკოვნიკი).
საქართველოს კანონი : საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ : 2003 წლის 28 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46571]
თემატიკა:  საქართველოს საბაჟო კოდექსი. საქართველოს კანონი.
საკვანძო სიტყვები:  დოკუმენტი.
საქართველოს კანონი : "ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე : 2003 წლის 28 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46572]
თემატიკა:  "ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ" - საქართველოს კანონი.
იაპონური ლიტერატურიდან სოფოკლეს "ოიდიპოს მეფემდე" : საქართველოს პრეზიდენტის უკრაინაში ვიზიტის კვალზე : დეტალები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 1,3 გვ.[MFN: 46573]
ანოტაცია:  საქართველო-უკრაინას შორის მეგობრობის, თანამშრომლობისა და ურთიერთობის შესახებ. სურათებზე: ე.შევარდნაძე, გიორგი ქათამაძე, ბოგდან სტუპკა, გია ყანჩელი, რობერტ სტურუა და თედო ჯაფარიძე
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქათამაძე გრიგოლ (საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი უკრაინაში); ფანჯიკიძე ვაჟა (სახელმწიფო კანცელარიის საფინანსო სამსახურის უფროსი); ყანჩელი გია (კომპოზიტორი); სტუპკა ბოგდან (მსახიობი); სტურუა რობერტ (რეჟისორი); თევზაძე დავით (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მეგობრობა, ურთიერთობა, ვიზიტი, ხელშეკრულება, დახმარება, კულტურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4653 | 4654 | 4655 | 4656 | 4657 | 4658 | 4659 | 4660 | 4661 | 4662 | 4663 |  შემდეგი »  ბოლო »»