საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს მომსახურების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს : შესყიდვის ობიექტი: შს სამინისტროს არასაბიუჯეტო შემოსავლების საბანკო მომსახურება, რომელიც უნდა ხორციელდებოდეს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აპრილი. - N111(4490). - 6 გვ.[MFN: 46566]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ვახტანგ (რეზო) ბულიას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 29 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 1 გვ.[MFN: 46567]
პერსონალია:ბულია ვახტანგ (ზუგდიდის კულტურის განყოფილების ქორეოგრაფ-კონსულტანტი, საქართველოს ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სისტემის მუშაკთა დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 29 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46569]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : მერაბ ღუდუშაურის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 29 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46570]
პერსონალია:ღუდუშაური მერაბ (სპორტის ოსტატი, პოლიციის პოლკოვნიკი).
საქართველოს კანონი : საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ : 2003 წლის 28 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46571]
საქართველოს კანონი : "ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე : 2003 წლის 28 მარტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 3 გვ.[MFN: 46572]
იაპონური ლიტერატურიდან სოფოკლეს "ოიდიპოს მეფემდე" : საქართველოს პრეზიდენტის უკრაინაში ვიზიტის კვალზე : დეტალები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 1,3 გვ.[MFN: 46573]
ანოტაცია: საქართველო-უკრაინას შორის მეგობრობის, თანამშრომლობისა და ურთიერთობის შესახებ. სურათებზე: ე.შევარდნაძე, გიორგი ქათამაძე, ბოგდან სტუპკა, გია ყანჩელი, რობერტ სტურუა და თედო ჯაფარიძე