ყველაზე ადამიანური და არაადამიანური : მკვლელებს პრემიის სახით 100-100 მანეთს უხდიდა და რუსებს "ნეხვებს" უწოდებდა / [ესაუბრა] ირინა ბობროვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 5 გვ.[MFN: 46595]
ანოტაცია: დოკუმენტები ლენინის საიდუმლო ფონდიდან და სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის დახურული არქივებიდან
ფაშიზმზე გამარჯვების 58 წლისთავის აღსანიშნავად : ოფიციალური ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1 გვ.[MFN: 46599]
იქ უნდა ვიდგეთ, სადაც ხალხია... : პარტიებსა და მოძრაობებში / [ესაუბრა] ნანა გელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1,2 გვ.[MFN: 46600]
ანოტაცია: სახელისუფლებო ბლოკის "ახალი საქართველოსათვის" ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:ღუღუნიშვილი ზეზვა (პარლამენტის ჯანმრთელობისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს ტყის რესურსების დაცვისა და ამ სფეროში დანაშაულთან ბრძოლის გაძლიერებასთან დაკავშირებით განსახორციელებელ ღონისძიებათა შესახებ : 2003 წლის 4 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 3 გვ.[MFN: 46601]
კასკადიორები თბილისის საკრებულოდან, ანუ ახალი ომი მაკონტროლებლის სტატუსის მოსაპოვებლად : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 4 გვ.[MFN: 46602]
უცხოელი დიპლომატები არჩევნებისათვის მზადების პროცესს დაკვირვებით ადევნებენ თვალს და ამ ეტაპზე შესრულებულ სამუშაოებს დადებითად აფასებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1,2 გვ.[MFN: 46603]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გია შერვაშიძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 1 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1 გვ.[MFN: 46604]
პერსონალია:შერვაშიძე გია (საქარტველოს განათლების გარდაქმნისა და განმტკიცების პროექტის განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ქვეკომპონენტის ხელმძღვანელი).