ყველაზე ადამიანური და არაადამიანური : მკვლელებს პრემიის სახით 100-100 მანეთს უხდიდა და რუსებს "ნეხვებს" უწოდებდა / [ესაუბრა] ირინა ბობროვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 5 გვ.[MFN: 46595]
ანოტაცია:  დოკუმენტები ლენინის საიდუმლო ფონდიდან და სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის დახურული არქივებიდან
პერსონალია:  ლატიშევი ანატოლი (ისტორიკოსი); ლენინი (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე).
გეოგ.დასახელება:  პეტერბურგი; ნიჟნი ნოვგოროდი (ზუბალოვოჩი).
საკვანძო სიტყვები:  საიდუმლო ფონდი, არქივი, დოკუმენტი, სიკვდილით დასჯა, ჩანაწერები.
1. ამერიკელები უარყოფენ ჩრდილოკორეელთა გეგმებს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 5 გვ.[MFN: 46596]
პერსონალია:  პაუელი კოლინ (აშშ სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ბირთვული იარაღი, ბალისტიკური რაკეტები, ექსპორტი, კონტაქტები, მოლაპარაკება.
1. ატიპიური პნევმონია: ჩინეთი აღიარებს დაშვებულ შეცდომებს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 5 გვ.[MFN: 46597]
პერსონალია:  ძიაბაო ვენ (ჩინეთის პრემიერ-მინისტრი); შინავატრა ტაქსინ (ტაილანდის პრემიერ-მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  პეკინი; ტორონტო.
თემატიკა:  ატიპიური პნევმონია.
საკვანძო სიტყვები:  რესპირატორული სინდრომი, ეპიდემია, ვირუსი.
1. აფეთქება თელ-ავივში / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 მაისი. - N112(4491). - 5 გვ.[MFN: 46598]
პერსონალია:  აბასი მუჰამედ (პალესტინის მინისტრთა კაბინეტის მეთაური).
თემატიკა:  პალესტინა.
საკვანძო სიტყვები:  მაშველები, მედიკოსები, პოლიციელები, კამიკაძე ტერორისტები.
ფაშიზმზე გამარჯვების 58 წლისთავის აღსანიშნავად : ოფიციალური ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1 გვ.[MFN: 46599]
თემატიკა:  მეორე მსოფლიო ომი 1939-1945 წლები - გამარჯვების წლისთავები.
საკვანძო სიტყვები:  ომის ინვალიდები, ომის მონაწილენი, ფულადი ჯილდოები, სამახსოვრო საჩუქრები.
1. ღუღუნიშვილი, ზეზვა
იქ უნდა ვიდგეთ, სადაც ხალხია... : პარტიებსა და მოძრაობებში / [ესაუბრა] ნანა გელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1,2 გვ.[MFN: 46600]
ანოტაცია:  სახელისუფლებო ბლოკის "ახალი საქართველოსათვის" ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  ღუღუნიშვილი ზეზვა (პარლამენტის ჯანმრთელობისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კამპანია, სახელისუფლებო ბლოკი, ოპოზიციური პარტიები, სავიზო რეჟიმი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს ტყის რესურსების დაცვისა და ამ სფეროში დანაშაულთან ბრძოლის გაძლიერებასთან დაკავშირებით განსახორციელებელ ღონისძიებათა შესახებ : 2003 წლის 4 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 3 გვ.[MFN: 46601]
თემატიკა:  საქართველოს ტყის რესურსები. ტყის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  კომისია, ეროვნული უშიშროების საბჭო, ეკოლოგია, ბუნების დაცვა, სამართალდარღვევა.
1. ქორიძე, თეიმურაზ
კასკადიორები თბილისის საკრებულოდან, ანუ ახალი ომი მაკონტროლებლის სტატუსის მოსაპოვებლად : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 4 გვ.[MFN: 46602]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი (თბილისის საკრებულოს სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  კონტროლი, კანონი, ბიუჯეტი, კონტროლის პალატა, კომისია, კანონიერება, ხარჯები.
უცხოელი დიპლომატები არჩევნებისათვის მზადების პროცესს დაკვირვებით ადევნებენ თვალს და ამ ეტაპზე შესრულებულ სამუშაოებს დადებითად აფასებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1,2 გვ.[MFN: 46603]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯონსი დებორა ბარნ.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, მონაცემთა ბაზა, საარჩევნო სიები, საარჩევნო კომისია.
1. შვარდნაძე, ე.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გია შერვაშიძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 1 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 1 გვ.[MFN: 46604]
პერსონალია:  შერვაშიძე გია (საქარტველოს განათლების გარდაქმნისა და განმტკიცების პროექტის განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ქვეკომპონენტის ხელმძღვანელი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4656 | 4657 | 4658 | 4659 | 4660 | 4661 | 4662 | 4663 | 4664 | 4665 | 4666 |  შემდეგი »  ბოლო »»